400 زائر ایرانی حدود یک هفته است به خاطر بدهکاریِ مدیر کاروان‌شان، در عراق سرگردان مانده‌اند و گذرنامه‌هایشان هم توسط تعدادی از هتل‌های کربلا، گروگان گرفته شده است.

این زائران از استان خراسان رضوی بوده‌اند که توسط یک فرد بدون مجوز - که مدیر حج و زیارت این استان هویت حقوقی وی را فروشنده بلیت اتوبوس بین شهری معرفی کرده - راهی عراق شده‌اند و قرار بود ابتدای این هفته به کشور برگردند که به خاطر بدهکاری مدیر این کاروان غیرمجاز، در نجف سرگردان و معطل مانده‌اند، بدون این‌که گذرنامه‌ای داشته باشند. از طرفی هتل‌های محل اقامت‌شان نیز تهدید کرده‌اند که اگر پول ندهند، آب و برق را قطع می‌کنند.

جواد شاد مدیر حج و زیارت استان خراسان رضوی گفت: به دنبال مراجعه دست‌کم ۲۵ تن از اعضای خانواده‌ این زائران به دفتر حج و زیارت مشهد، متوجه شدیم این تعداد زائر که بنا به اظهارات شاکیان، ۴۰۰ نفر هستند، به سرکردگی شخصی که قبلا به دلیل فعالیت‌های غیرمجازِ مشابه، به نیروی انتظامی معرفی شده بود، عازم عراق شده‌اند و قرار بوده روز شنبه، ششم خردادماه به کشور برگردند که از آن‌ها خبری نشده است. شخصی که این زائران را به عراق برده نتوانسته به تعهداتش عمل کند و به دلیل بدهکاری که به هتل‌های کربلا داشته، گذرنامه‌های زائران را نیز از دست داده، چرا که آن هتل‌ها، گذرنامه‌ها را گرو نگه داشته‌اند.

وی اضافه کرد:‌ با وجود این شرایط آن شخص، زائران را بدون گذرنامه به نجف منتقل کرده و مشخص شده آن‌جا هم پولی پرداخت نکرده و آن هتل‌ها هم هشدار داده‌اند که آب، برق و آسانسورها را قطع می‌کنند.

پول بدهند تا آن‌ها را برگردانیم/ سازمان حج از خودش پولی ندارد

«شاد» ادامه داد: ما با مراجع ذی‌ربط از جمله نماینده وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت در عراق به حسب دستور استاندار خراسان رضوی اقدام و هماهنگ کردیم که درصورت پرداخت هزینه‌ اقامت و بلیت برگشت، آن زائران را به کشور برگردانیم، چراکه سازمان حج، به صورت خودمختار امکان و پول این کار را ندارد. می‌دانیم که خانواده‌های آن‌ها نگران هستند، اما باید پولی باشد که بتوان بدهکاری هتل‌ها را تصفیه، گذرنامه‌ها را آزاد و بلیت برگشت را تهیه کرد. سازمان حج از خود پولی ندارد که در این امور هزینه کند. ما از زائر پول می‌گیریم و خرج خودش می‌کنیم.

این زائران برای این سفر مبلغی تا حدود دو میلیون تومان هزینه کرده‌اند، درحالیکه هزینه این سفر با سازمان حج از مشهد، یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان است.

به گفته‌ او، آن شخص با این ادعا که در ماه رمضان بلیت برگشت از عراق ارزان است، برای این زائران بلیتی تهیه نکرده و حالا آن‌ها نه بلیتی برای برگشت دارند و نه گذرنامه‌ای. برای این سفر هم مبلغی بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون تومان هزینه کرده‌اند، درحالیکه هزینه این سفر با سازمان حج از مشهد، یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان است. ضمن این‌که افراد غیرمجاز نه قرارداد امنیتی دارند، نه بیمه و نه خدمات پزشکی.

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی افزود: این زائران هم‌اکنون در چهار هتل شهر نجف اسکان داده شده‌اند که مطلع شدیم به خاطر اختلافات پیش آمده حاضر نیستند، دوباره پولی را پرداخت کنند، سازمان حج و زیارت هم با این شرایط نمی‌تواند کاری انجام دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت خودداری آن زائران از پرداخت دوباره پول یا هزینه برگشت‌شان، تکلیف چه خواهد بود؟ اظهار کرد: آن‌ها با این وضع که نمی‌توانند در عراق بمانند. اصلا سوال ما این است؛ سازمان حج کجای این ماجرا قرار دارد؟ وقتی این همه هشدار می‌دهد و مردم بدون توجه به آن، باز هم به افراد بدون مجوز مراجعه می‌کنند. اگر هم این جریان را پیگیری کرده‌، فقط به خاطر زائران اباعبدالله بوده است.

وی گفت: این برنامه توسط شرکت نورالحسین مشهد اجرا شده که فاقد هر نوع مجوز زیارتی بوده، یک بار هم پلمب شده، اما در جای دیگری فعالیتش را ادامه داده است، اصلا این آقا شغلش با سفرهای زیارتی ارتباطی ندارد. ایشان فروشنده بلیت اتوبوس‌های بین شهری است.

او تاکید کرد: شاکیان این پرونده برای احقاق حقوق‌شان باید از طریق مراجع قضایی پیگیر باشند. هماهنگی های لازم نیز در این‌باره شده است.

این زائران هم‌اکنون در چهار هتل شهر نجف اسکان داده شده‌اند که به خاطر اختلافاتِ پیش‌آمده، حاضر نیستند دوباره پولی پرداخت کنند، سازمان حج هم با این شرایط نمی‌تواند کاری انجام دهد «شاد» به متقاضیان سفر عتبات عالیات نیز توصیه کرد؛ فریب افرادی که سفر عراق را ارزان و قسطی تبلیغ می‌کنند، نخورند، چرا که آن‌ها از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند و تنها به منافع مادی خود اهمیت می‌دهند.

کلاهبرداری‌های میلیاردی از زائران عراق

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی با اشاره به حجم زیاد تخلفاتی از این دست در مشهد، اظهار کرد: در دو سال گذشته کلاهبرداری‌های زیادی شده، یک مورد در حد یک میلیارد تومان بوده است. با این‌که بارها از طریق رسانه‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شده، اما همچنان شاهد تکرار این اتفاق هستیم.

او درباره نحوه‌ همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با این تخلفات به ایسنا، گفت: محاکم قضایی پیگیر این مسائل هستند، اما در برخورد با افرادی که این چنین آبروی مردم را هدر می‌دهند، باید شدت بیشتری به خرج دهند. معتقدم قوانین موجود با جرمی که در حوزه زیارت اتفاق می‌افتد، منطبق نیست. وقتی این افراد عمل خود را مدام تکرار می‌کنند پس باید قوانین بازنگری شود و برخوردها شدت یابد تا مردم اینطور دچار دغدغه و نگرانی نشوند.

«شاد» تاکید کرد:‌ محاکم قضایی تنها به تخلف زیارتی اکتفا نکنند، حواشی و پیامدهای دیگر آن را نیز بررسی کنند و دریابند این تخلفات چه بلایی سر مردم آورده است.

234

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 671792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =