تسنیم نوشت: نماینده آمریکا در سازمان ملل از احتمال خروج دولت واشنگتن از شورای حقوق بشر این نهاد بین‌المللی به دلیل مواضع ضد اسرائیلی اش خبر داد.

به گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»، «نیک هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که واشنگتن درباره عقب نشینی از شورای حقوق بشر سازمان ملل بعد از پایان جلسه 3 هفته ای این شورا در ماه جاری میلادی در ژنو تصمیم گیری خواهد کرد.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اخیرا خروج خود از توافق آب و هوایی پاریس را اعلام کرده و با انتقادات سران کشورهای جهان روبرو شده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، دلیل اصلی خروج احتمالی آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل، تمایلات ضد اسرائیلی این شورا عنوان شده است.

هیلی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشت که خواستار پایان انتقادات این شورا از اسرائیل است.

دولت واشنگتن پیشتر و تحت ریاست «جورج دبلیو بوش» ریاست جمهور اسبق آمریکا شورای حقوق بشر سازمان ملل را به مدت 3 سال طرد کرد و در سال 2009 میلادی و همزمان با ریاست «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا، بار دیگر به سازمان ملل پیوست.

ایندیپندنت در ادامه نوشت که احتمال خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل زنگ خطر را میان فعالان و متحدان غربی واشنگتن به صدا در آورده است.

گروه های فعال بر این باورند که خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل نتیجه ای معکوس خواهد داشت و ممکن است منجر شود که این شورا حتی با شدت بیشتری اسرائیل را مورد هدف قرار دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل می تواند به تنهایی به انتقاد از دولت های ناقض حقوق بشر بپردازد و دستور تحقیقات در این زمینه را صادر کند و نقشی محوری را در حفظ صلح و دیپلماسی بین المللی نیز ایفا می کند.

بر این اساس، اسرائیل و سرزمین های اشغالی فلسطین از موارد ثابت شده در دستور کار شورای حقوق بشر 47 عضوی سازمان ملل به حساب می آیند و واشنگتن به عنوان متحد اصلی اسرائیل، در اغلب موارد تنها رای مخالف قطعنامه های ضد اسرائیلی این را ارائه کرده است.

52311

کد خبر 673315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =