تسنیم نوشت: یک مسئول سازمان میراث فرهنگی از نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه «قیصر امین پور» معروف به شاعر انقلاب و «جواد مجابی» شاعر و نویسنده معاصر ایران خبر داد.

پوریا سوری در حاشیه نصب دومین کاشی ماندگار بر سردر خانه جواد مجابی، شاعر و نویسنده معاصر کشورمان از نصب سومین کاشی ماندگار بر سردر خانه «قیصر امین پور» خبر داد و گفت: ما برای نصب کاشی ماندگار برای خانه شاعر انقلاب چند خانه که وی زندگی می‌کرد را شناسایی کردیم و در یکی از این خانه‌ها، کاشی ماندگار این شاعر کشورمان نصب می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی گفت: همچنین برای نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه «قیصر امین پور» خانه کودکی این شاعر معاصر کشورمان نیز پیدا کرده‌ایم.

گفتنی است، امروز شنبه 20 خرداد در ادامه اجرای طرح کاشی ماندگار برای دومین کاشی سردر خانه «جواد مجابی» منتقد ادبی و هنرهای تجسمی، انتخاب و طی مراسمی، کاشی ماندگار در کوی نویسندگان بر سردر خانه این نقاش، طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی با حضور فرهاد نظری - مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی نصب شد.

همچنین در مراسم نصب دومین کاشی ماندگار، جواد مجابی، طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی با اشاره به اینکه از سال 1356 در این خانه سکونت دارد، گفت: این خانه سالها محفل آمد و شد هنرمندان و نویسندگان مطرح ایران بوده بطوریکه سالها در این خانه شب شعر برگزار شده و بزرگان فرهنگی چون شاملو و ساعدی برنامه‌ریزی‌های فرهنگی خود را در این خانه داشتند.

این منتقد ادبی و نقاش با گلایه از وضعیت نشر در کشور پیشنهاد کرد: باید در کشور 10 تا 12 ناشر بزرگ فعالیت کنند و تعداد چاپ کتاب‌ها از وضعیت کنونی که 300 تا 500 جلد کاهش یافته است، بیرون آید زیرا در دهه 50 تعداد چاپ کتب به 30 هزار جلد می‌رسید و یک کتاب تا اعماق روستاها می‌رفت و چاپ 30 هزار جلد کتاب امری عادی بود.

مجابی گفت: متاسفانه امروز کتابخانه‌های عمومی کشورمان تبدیل به انبارهای کتاب شده است درحالیکه باید نوع کتاب‌ها در کتابخانه های عمومی کشور به روز شود و این می‌طلبد وزارت ارشاد حتما و با گرد هم آوردن نویسندگان وضعیت کتابخانه های عمومی کشور را از وضعیت راکد فعلی خارج کند.

گفتنی است، در طرح کاشی ماندگار، شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تاثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به عنوان چهره ای ماندگار شناخته شوند.

طرح کاشی ماندگار با هدف حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین صورت می‌پذیرد که در این طرح، شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تاثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به عنوان چهره ای ماندگار شناخته شوند.

۴۲۲۳۵

کد خبر 675008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =