سخنگوی وزارت امور خارجه چالش موجود در روابط کشورهای منطقه را نتیجه اجلاس غلط ریاض دانست و در عین حال این کشورها را به مذاکره، خویشتنداری و حل و فصل موضوع دعوت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تنش بین قطر و برخی کشورهای منطقه این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: درباره مسایلی که بعد از اجلاس ریاض در منطقه اتفاق افتاد؛ در جلسه پیشین اشاره کردم که برگزاری نابه هنگام و چیدمان غلط آن اجلاس می تواند آثار ناگواری را با توجه به دخالت دیگران ایجاد کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: تصور ما این است که این کشورها با توجه به وضعیت منطقه و چالش های آن بتوانند در یک روند مثبت و همه جانبه در پشت میز مذاکره، تنش را حل و فصل و برای آرامش و ثبات هرچه بیشتر منطقه تلاش کنند.

در حال مطالعه اسناد عضویت دائم در سازمان شانگهای هستیم

قاسمی در خصوص اجلاس شانگهای و عدم عضویت ایران در این اجلاس گفت: ما عضو ناظر هستیم. شانگهای یک سازمان مهم است و کشورهای مهمی آن را تشکیل می دهند.

وی افزود: سطح حضور ما در اجلاس عمدتا در سطح معاون وزیر خارجه بوده و رئیس جمهوری شرکت نمی کرده است. در این اجلاس هم به دلایل مختلف، دکتر ظریف بعد از حضور در ترکیه به سمت آستانه رفت و در اجلاس شرکت کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: وزیر امور خارجه ایران با بیشتر مقامات حاضر در اجلاس دیدارهای مفصلی داشت که سازنده و مثبت بود. نیاز بود که به دولت قزاقستان به عنوان کشور دوست در حوزه منطقه ای و دوجانبه صحبت کنیم.

قاسمی با یادآوری این که ایران اکنون به عنوان عضو ناظر سازمان شانگ های حضور دارد، اضافه کرد: بحث عضویت دائم، فرایند خود را طی می کند که بسیار طولانی و پیچیده است. بیش از ٣٠ سند و اساسنامه است که بر اساس مقررات ما، باید مطالعه و تصویب شود.

وی تصریح کرد: ما در اجلاس اخیر در دستور کار نبودیم و بحث عضویت ما طولانی تر خواهد بود. ما نیز اسناد را مطالعه می کنیم. این روند ادامه دارد و پیگیری خواهد شد.

 تیلرسون تاریخ و جغرافیا بخواند/ نام خلیج فارس باید کامل و دقیق بیان شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به استفاده رکس تیلرسون وزیرخارجه آمریکا در استفاده از نامی مجعول برای خلیج فارس اظهار کرد: به ایشان توصیه می کنم در کنار مطالعات نفتی خود، به تاریخ و جغرافیای جهان هم بپردازند.

قاسمی افزود: آقای تیلرسون سابقه نفتی دارد و از مدیران نفتی بوده است. علی الاصول با توجه به پیشینه ای که از سیاستمداران آمریکایی می شناسیم، آن ها کاملا می دانند که خلیج فارس نامی مشخص و دیرپاست و شاید ایشان اشتباه کرده اند و احتمالا باید می دانستند که اینجا خلیج فارس است.

وی ادامه داد: این نگاه خوشبینانه است اما نگاه بدبینانه این است که آقای تیلرسون تاریخ نمی داند و جغرافیا را نمی شناسد. به ایشان توصیه می کنم در کنار مطالعات نفتی خود، به تاریخ و جغرافیای جهان هم بپردازند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اگر فرصتی نیست به گذشته های دور برگردند، می توانند به قرون اخیر مراجعه کنند و یا اساند وزارت خارجه آمریکا، کتابخانه کنگره، موزه های اروپایی و مرکز اسناد و آرشیوهای کشورهای اروپایی را مطالعه کنند.

قاسمی گفت: در این اسناد و نقشه های چاپ شده از قرون قبل، نام خلیج فارس ثبت شده است و لذا کار دشواری نیست که ایشان این اسناد را مرور کنند تا با واقعیات تاریخی بیشتر آشنا شوند.

وی تصریح کرد: من فکر می کنم با دلار و نفت و تجارت نمی شود تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و تمدن خرید و آن را تغییر داد و نمی توان با خرید و فروش، یک ملت بی فرهنگ را فرهنگی کرد و یا بر عکس.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران اظهار کرد: این ها چیزی نیست که با معاملات روزمره تغییر کند. ما به طور خوشبینانه فرض می کنیم که اشتباه رخ داده است و فکر می کنم در آینده این اشتباه را درست کنند و بدانند که ملت بزرگ ایران بر این نام حساس است و باید نام خلیج فارس را به طور کامل و دقیق بیان کنند.

حادثه تروریستی تهران اقدامی برای بهره برداری سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری ضمن تسلیت شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی اخیر این اقدام را ناپخته و بی ارزش از لحاظ نظامی عنوان کرد که برای ایجاد رعب و وحشت و بهره برداری سیاسی انجام شد.

قاسمی ضمن تسلیت به خانواده ها و بازماندگان شهدا، از شخصیت ها و مقاماتی که با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند قدردانی کرد و اظهار داشت: بسیاری از شخصیت های جهان اعم از روسای جمهوری، وزاری خارجه، موسسات، شخص پاپ و دبیر کل سازمان ملل با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند و این حادثه را تسلیت گفتند.

وی یادآور شد: بیش از 80 کشور جهان در سطوح مختلف برای دولت و ملت ایران پیام های تسلیت داده و ابراز همدردی کردند و این نشان می دهد که در جامعه جهانی هنوز حساسیت خوبی نسبت به چنین وقایع دردناکی وجود دارد.

برجام منطقه‌ای مفهوم نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص برجام منطقه ای اظهار داشت: من یک برجام بیشتر نمی شناسم، آنچه که بین ما و 1+5 در موضوع هسته ای تحت عنوان برجام مطرح شد؛ موضوع خاصی است و مسائل بین کشورهای حوزه خلیج فارس و مسائل دیگر ویژه گی های خاص خود را دارد و راهکارهای خود را طلب می کند.

قاسمی تاکید کرد: بنابراین این تعبیر(برجام منطقه ای) برای من مفهوم نیست و بیشتر از این نمی توانم توضیح دهم که چنین چیزی وجود دارد یا نه.

آمریکایی‌ها برای تروریست ها زمان می‌خرند

سخنگوی وزرات امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص حملات آمریکایی ها به نیروهای ارتش سوریه و متحدین آن گفت: بحث سوریه، بحث پیچیده ای است و بازیگران زیادی در آن حضور دارند. متاسفانه آنچه که دولت آمریکا و متحدین آن درسوریه رخ داده این گونه بوده است که در بزنگاه های خاص که تروریست ها در وضعیت نامطلوبی قرار داشته اند، آمریکایی ها تلاش می کنند برای آن زمان بخرند و موازنه را تغییر دهند.

قاسمی خاطرنشان کرد: اقدامات آمریکا در سوریه همواره با شک و گمان همراه بوده است؛ با اینحال اگر آنها خواهان کشور مستقلی هستند که با تروریست مبارزه کند، باید در رفتارهای خود تجدید نظر کرده، این قبیل اقدامات را کنار بگذارند و اجازه بدهند ارتش و دولت سوریه ثبات و امنیت را برقرار کرده و از تمامیت کشور خود دفاع کنند.

حمایت ایران تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برگزاری همه پرسی در مورد اقلیم کردستان نیز اظهار کرد: در این خصوص چند اصل مهم وجود دارد که باید به آن توجه کرد. تمامیت ارضی عراق، حاکمیت ملی، قانون اساسی و عراق باثبات و دموکراتیک که همه اقوام و قومیت ها بتوانند به صورت مسالمت آمیز در آن زندگی کنند، از اصول مورد حمایت ما است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: طرح چنین مباحثی در مقطع کنونی کاری نسنجیده است که می تواند آثار مخربی در مساله تمامیت ارضی عراق داشته باشد و موضع ما در این زمینه روشن است.

قاسمی تصریح کرد: ما با تمام مردم عراق از قبایل و طوایف مختلف از دیرباز روابط خوبی داشته ایم و به همه توصیه می کنیم در چارچوب عراق واحد، زندگی مسالمت آمیز داشته و در جهت امنیت و توسعه عراق گام بردارند.

پروتکل استفاده از پرچم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اجلاس شانگهای و عدم استفاده از پرچم ایران در برخی از نشست های این اجلاس گفت: کسانی که در فضای مجازی چنین بهانه‌ای را مطرح کردند یا بسیار غافل هستند، یا غرضی داشته اند و یا آگاهانه از این سوژه استفاده کرده اند اما این رویکرد نشان می دهد که آن ها با واقعیات تشریفات و پروتکل ها آشنا نبوده اند و به بیراهه رفته‌اند.

قاسمی افزود: پروتکل های مرسوم و روشنی وجود دارد که این پروتکل ها را می توانیم در دیدارهای مقامات کشورمان با مقامات سایر کشورها هم مشاهده کنیم. پرچم دو کشور زمانی بر روی یک میز قرار می گیرد که دو مقام هم سطح با هم دیدار کنند.

وی ادامه داد: اگر یکی از مقامات سطح بالاتری داشته باشد، پرچم آن کشور بر روی میز قرار می گیرد و این پروتکل را در دیدارهای آقای ظریف با روسای جمهوری حاضر در اجلاس شانگهای مشاهده کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: از سوی دیگر اگر ملاقات‌های دو جانبه با همتایان باشد، حتما پرچم دو کشور بر روی میز قرار می گیرد. پیش از این هم در خصوص دیدار رئیس سازمان حج و زیارت با وزیر سعودی چنین اتفاقی افتاد و پرچم سعودی بر روی میز قرار داشت و پرچم ما نبود که این هم رعایت همان پروتکل بود.

52310

کد خبر 675731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =