۰ نفر
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۸

عصرایران نوشت: در فضای امروز اصلاح طلبی جهانگیری می‌تواند نقش بهتر و پررنگ‎تری از عارف بازی کند. شاید بتوان گفت فصل میدان داری عارف به پایان رسیده و دوران جهانگیری آغاز شده است.

جریان اصلاحات بعد از سال‌ها به یک راه و رسم مشخص سیاسی رسیده است. آنان از رهبری راهبردی استفاده می‌کنند و در کنار آن از یک فرماندهی در میدان هم سود می‌برند.

حوادث بعد از انتخابات سال 88 باعث شد تا بسیاری از چهره‌های شناخته شده جریان اصلاحات نتوانند به صورت مستقیم در فضای سیاسی کشور حضور پیدا کنند و همین معنا باعث شد تا آنها مجبور شوند از بیرون بازی سیاسی جناح خود را هدایت کنند. همین مسئله باعث شد تا افرادی همچون محمدرضا عارف که توانسته بود از وقایع 88 عبور کنند وارد صحنه شوند و فرماندهی در میدان اصلاح طلبان را به عهده بگیرند.

جریان اصول‌گرا بر این باور بود که بعد از سال 88 دیگر جریان اصلاحات نمی‌تواند قد راست کند و به صحنه سیاسی کشور بازگردد اما حضور افرادی همچون عارف در انتخابات خرداد 92 و اسفند 94 باعث شد جریان اصلاحات بتواند بعد از 4 سال سخت باز هم در صحنه سیاسی کشور حضور پیدا کند.

عارف بعد از این حضور موفق اما دچار یک انفعال شد. بسیاری از اصلاح طلبان انتظار داشتند معاون اول دولت اصلاحات در مجلس حضور پررنگی داشته باشد و همچون یک فرمانده در میدان عمل کند. فرماندهی که تمام قد بتواند جریان اصلاحات را هدایت کند.

انفعال عارف باعث شد تا نگاه‌ها به سمت یک اصلاح طلب دیگر برود. کسی در که در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نشان داد یک بازیگر ماهر و کارکشته در سپهر سیاست ایران است.

بسیاری اسحاق جهانگیری را یک مدیر اجرایی قوی می‌دانستند اما انتخابات نشان داد او سیاستمدار ماهری نیز هست. رفتار او در جریان مناظره‌ها باعث شد جریان اصلاحات به این فکر کند که می‌تواند بر روی نامزدی اسحاق جهانگیری برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 فکر کند.

جهانگیری در کنار حضور درخشان در انتخابات ریاست جمهوری در تلاش است تا رابطه اصلاح طلبان با مقام معظم رهبری را بهبود بخشد و زمینه فعالیت بسیاری از آنها را فراهم کند. موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در این مورد این نقش جهانگیری می‌گوید: «قبل از انتخابات مجلس من و آقایان جهانگيري و انصاري دیداری با رهبري داشتيم. بعد آقای جهانگيري چون در دولت بود بيشتر اين ديدارها را تکرار کرد. جهانگیری خیلی امیدوار است و معتقد است این رفت و آمدها می تواند اگر مسائلی فی مابین باشد، حل کند.»

به نظر می‌رسد با نقش پررنگ جهانگیری در فضای سیاسی کشور او جای عارف در میان اصلاح طلبان را گرفته است. فرماندهی در میدان احتیاج به فردی عملگرا و فعال دارد. ویژگی‌هایی که در جهانگیری به خوبی قابل مشاهده است.

به نظر می‌رسد در فضای امروز اصلاح طلبی جهانگیری می‌توان نقشی بهتر و پررنگ تری از عارف بازی کند. شاید بتوان گفت فصل میدان داری عارف به پایان رسیده و دوران جهانگیری آغاز شده است.

27212

کد خبر 676075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  4 14
  صورت زیبا هم علاوه بر سیرت زیبا در محبوبیت افراد موثر است.
 • بی نام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  7 6
  امیدوارم فقط آقای جهانگیری به بیماری آقای عارف مبتلا نشود بیماری به نام سکوت
 • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  4 7
  بنویسید اصلاح طلب ،بخانید کارگزاران سازندگی
 • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  14 0
  اسحاق رو عشقه
 • بی نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  8 0
  بیگ لایک
 • بی نام ES ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  15 0
  جهانگیری بدون شک پدیده‌ی انتخابات اخیر بود و یک شبه ره صدساله رو رفت و در قلب مردم جای گرفت.