تسنیم نوشت: مدیرکل سیاست گذاری اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:دولت ها باید سالانه حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال خرج کنند و این در حالی است که دولت مجبور است حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای هدفمندسازی یارانه ها پول تزریق کند.

علاءالدین ازوجی با بیان اینکه در برنامه چهارم توسعه سند اشتغال داشتیم و در برنامه ششم توسعه هم برنامه ای مدون طرح ریزی شده است تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه سند اشتغالی نداشتیم.

او ادامه داد: برای برنامه ششم توسعه در سال 96 طرحی از سوی دولت ارائه شده که طی آن دولت موظف است هماهنگی سیاست های اشتغال و همچنین نظارت بر اشتغال در دستگاه های گوناگون را پیگیری کند.

مدیرکل اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اولویت اصلی در برنامه ششم، اشتغال و رفع بیکاری است، گفت: توجه اصلی دولت به اشتغال و رفع بیکاری است.

ازوجی افزود: کلیت برنامه کلان اقتصادی کشور در چارچوب بازار کار به ویژه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

وی اضافه کرد: اشتغال بر اساس ماده 3 قانون برنامه ششم توسعه جزو موضوعات خاص است که دولت توجه اساسی روی آن دارد.

ازوجی با اشاره به اینکه دبیرخانه شورای عالی اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: اصل بر این است که آیا این دبیرخانه می تواند هماهنگی اشتغال در سطح بخش های مختلف اقتصادی را انجام دهد یا خیر؟

وی افزود: بر اساس قانون، جلسه شورای عالی اشتغال باید حداقل 2 بار در سال بر گزار شود اما برخی تاکید دارند که باید تعداد این جلسات بیشتر باشد.

مدیرکل سیاست گذاری اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: جایگاه این شورا مشخص است اما چگونگی هماهنگ میان دبیرخانه شواری عالی کار و دیگر دستگاه ها هم مهم است.

ازوجی ادامه داد: نه تنها همه دستگاه های اجرایی به تدوین برنامه ویژه اشتغال کمک کردند بلکه دستگاه های نهادهای عمومی غیر دولتی و نهادهای حمایتی هم وارد شدند.

وی گفت: دولت سند برنامه ششم را ارائه کرد که فصول مختلفی داشت و فصل اول آن ، تولید ، اشتغال و سرمایه گذاری است.

مدیرکل سیاست گذاری اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برنامه اشتغال فراگیر در سند فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و کلیات آن در هیئت دولت مصوب شد و هفته آینده ابلاغ می شود.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار و اطلاعات، دولت ها باید سالانه حدود 25 تا 35 هزار میلیارد تومان برای اشتغال خرج کنند و این در حالی است که دولت مجبور است حدود 40 هزار میلیارد تومان برای هدفمندسازی یارانه ها پول تزریق کند.

مدیرکل اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت های اشتغال را شناسایی کنیم، گفت: بر اساس آمار و اطلاعات، بخش اصلی اقتصاد ما مانند کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به بخش های خدماتی بر می گردد مانند گردشگری، آی تی، موسسات پولی و بانکی ، حمل و نقل و بازرگانی .

ازوجی با بیان اینکه بیش از 70 درصد اشتغالزایی در 2 سال گذشته مربوط به خدمات بوده است، افزود: باید کاری کنیم اشتغال هایی که ایجاد می شود پایدار بمانند.

35225

 

کد خبر 677086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =