نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری علت ناکامی اصولگرایان در انتخابات را ناتوانی این جریان در دفاع از خود در مقابل اتهامات دانست و گفت به چه دلیل اصولگرایان باید هزینه رفتار احمدی نژاد را بدهند.

محسن کوهکن نماینده اصولگرای مجلس دهم در تبیین علت ناکامی پی در پی اصوگرایان در چند انتخابات گذشته به خبرآنلاین گفت: از سال 92 تا امروز ما چند انتخابات داشتیم که باید هرکدام به صورت تفکیکی بررسی شود، نمی توان گفت در همه انتخابات اصولگرایان شکست خوردند برای مثال در مجلس تفکر دولت و اصلاح طلبان اکثریت را ندارد و امروز می بینیم ما دارای سه فراکسیون در مجلس هستیم.

او ادامه داد: در انتخابات شوراها هم واقعا جناح های سیاسی باید دست از سر شوراها بردارند و اجازه دهند افرادی که تنها هم‌وغم‌شان پرداختن به حوزه شهری و عمرانی است امور را به دست گیرند.

کوهکن موضوع را به انتخابات ریاست جمهوری رساند و گفت: در انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان نیاز به اصلاح در تصمیم گیری داشتند که عزمشان را جزم کردند و این تغییر را ایجاد کردند که نتیجه آن جلوگیری از تکثر بود اما نقاط ضعفی هم داشتند و آن این بود که جریان اصولگرایی در تدوین نقطه نظرهایش و در رد اتهامات واهی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به آنها وارد شد موفق عمل نکرد.

او با بیان اینکه در این مدت چندماهه جریان اصولگرایی مرغ عزا و عروسی شده است، گفت: صحبت های رئیس جمهوری قبلی را نگاه کنید و نتیجه انتخابات را هم نگاه کنید، به نظرم اصولگرایان به جای آنکه موضع تدافعی بگیرند باید موضع تهاجمی به خود می گرفتند. سال 84 در مرحله اول انتخابات، آقای احمدی نژاد نماینده اصولگرایان نبود و اساسا آقای احمدی نژاد در فرایند شورای هماهنگی نیروهای انقلاب ورود نکرد و به صورت مستقل تصمیم گرفت پس با چه دلیلی نقاط قوت دولت احمدی نژاد باید فراموش شود و اگر نقاط ضعف فراوانی داشته است باید اصولگرایان هزینه آن را بدهد.

کوهکن در پاسخ به این سوال که به هر حال اصولگرایان حامی احمدی نژاد بودند و در سال 88 هم از او حمایت کردند گفت: از ابتدایی که اقای احمدی نژاد اقداماتی را آغاز کرد ببینید کدام جریان لب به انتقاد باز کردند، فضای مجلس در گذشته به گونه ای پیش رفت که در سوال از رئیس جمهور تابو شکنی کرد.

او به خاطرات مجلس چهارم اشاره کرد و گفت: من خاطرم هست در مجلس چهارم آقای موحدی ساوجی یک انتقاد به مرحوم هاشمی رفسنجانی کرد، برخی هم‌لباس های ایشان داد و فریاد راه انداختند که چرا انتقاد می کنید؛ یا در ابتدای مجلس هفتم آقای خاتمی یک وزیری را معرفی کردند برای وزیر راه که به دنبال آن انجمن اسلامی وزارت راه که خود را اصلاح طلب می دانستند بیانیه دادند و اعلام کردند" این گزینه باعث شرمساری ما است" در همان مقطع معاون پارلمانی وقت مصاحبه کرد و گفت" این افراد باید از رئیس جمهوری عذر خواهی کنند." بنابراین این اصولگرایان بودند که تابو سوال از رئیس جمهور را شکستند.

کوهکن ادامه داد : حالا همین جریان اصولگرایی که در مقابل احمدی نژاد ایستاده بود و حتی اجازه نداد بودجه ای که به مجلس آورد تصویب شود و همچنین بیشترین پالایش ها را نسبت به لوایح او، از جمله پایین آوردن سن رای دهندگان و... داشتند در انتخابات ریاست جمهوری متهم می شوند که باید هزینه رفتار احمدی نژاد را بدهند؛ آن هم در زمانی که احمدی نژاد و مشاورانش بارها علیه جریان اصولگرایی موضع گرفتند.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: نقطه ضعف اصولگرایان این بود که موفق نشدند برای جامعه تبیین کنند دامن اصوگرایی از حرف هایی که در انتخابات زده شد مبراست.

او در در پاسخ به این سوال که آیا دلیل شکست اصولگرایان را احمدی نژاد می داند گفت: من قائل به شکست اصولگرایان نیستم و فقط معتقدم ایراد اصولگرایان این بود که نتوانستند درمقابل اتهامات از خود دفاع کنند.

کوهکن در پاسخ به سوال دیگری درباره لزوم اصلاح در گفتمان اصولگرایی گفت: اصولگرایان نیز مانند هرجریان دیگری نیاز به اصلاحات دارد.

21629

کد خبر 677140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دادا A1 ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
  2 0
  حتما رضازاده / عباس جدیدی دکترای امورشهری داشتن بردینشون شورای شهر
 • بی نام A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
  1 0
  اصولگرها شکست مطلق خورده اند و دلیلش یکی افکار انها است از اقتدارگرایی گرفته تا عدم اعتقاد به تعامل با دنیا و و جنگ طلبی و خشونت و تبدیل ایران به کره شمالی و عدم اعتقاد به رای و نظر اکثریت مردم و دیگری حذف غیر همفکر خود از هر طریقی حتی دروغ و تهمت و سومی جمع اوری رای از طریق شعارهای عوامفریبانه و پوپولیستی مثل افزایش سه برابری یارانه و صدقه دادن به مردم و خواننده های غیر اخلاقی مثل تتلو...
 • بی نام A1 ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
  1 0
  دروع که ... وقتی اصولگرایان تمام قد پشت احمدی نژاد وایسادن یادشون نیست؟ حالا الان ازش خودشون رو مبری میکنند؟
 • بی نام A1 ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
  2 0
  به این دلیل که اصول گرایان که ادعای بصیرت دارندتمام قدپشت احمدی تژادبودند.اقتصادآشفته باعث ننیشدتاصداوسیماکنی جشمهایش رایازکند.دپستانی که اکنون تظاهرمیکنندکه دغدغه‌ی معیشت مردم دارنددرآن زمان مردم رابه خوردن اشکنه وخوردن یک وعده غذادرروزسفارش میکردندتاخدای نکرده نقدی به دولت محبوبشان واردنشود آقای کوهکن مردم فراموش نمیکنند.فراموش نمیکننداصول گرایانی که قطعنامه‌های پی درپی به ارمغان می ٱوردندوآنرانشان عزت میدانستند.دورزدن تحریم و ظهورخاوریها وبابک زنجانیها.بازم بگم؟؟بگم؟؟ حالامیپرسیدچرا؟؟بایدپاسخگوی حمایتهاوتوهینهابه مردم باشید