اطلاعات مختلف نشان می‌دهد دمای پنج‌شنبه (دیروز) اهواز به گرم‌ترین دمای تاریخ کره زمین رسیده است.

نیو صدر: امروز گرمای هوای اهواز به یکی از سوژه‌های رسانه‌های خارجی بدل شد. در مهم‌ترین آنها واشنگتن پست در گزارشی مدعی شد، اهواز گرم‌ترین دمای تاریخ را تجربه کرده است و ادعای این رسانه مربوط به درجه‌ای است که در سایت «ودر آندگراند» از دمای هوای اهواز ثبت شده است.

آنچه در ادامه می‌‌خوانید متن کامل گزارش این رسانه از گرمای اهواز است. عصر پنجشنبه دمای شهری در جنوب‌غربی ایران  به جدی رسید که منجر به شکسته شدن رکورد گرمترین هوای تاریخ ایران شد، همچنین شاید دمایی که این شهر تجربه کرد با گرمترین دمای تاریخ برابری کند.

اتین کاپیکیان یک متخصص در آژانس هواشناسی فرانسه، در این رابطه در توئیتر خودش نوشت: اهواز دمای 53.7 درجه‌ای را تجربه کرده است و این قطعا یک رکورد شکنی در ایران و همچنین یک رکوردی جدید بین دمای تیرماه آسیا است.

 گفتنی است بیشترین دمای پیشین ایران 53 درجه سلسیوس بود.

البته سایت «ودر آندگراند» ادعا می‌کند که دمای روز گذشته اهواز بیشتر هم بوده و در ساعت 4:51 و 5 عصر ایران به 54 درجه سلسیوس رسیده است.

در تصویر زیر درجه‌های ثبت شده از هوای دیروز اهواز براساس اطلاعات سایت  «ودر آندگراند» را مشاهده کنید

اگر این اطالاعات دقیق باشد، می‌توانیم بگوییم احتمالا دمای هوای اهواز با گرمترین دمایی که تاکنون کره‌زمین تجربه کرده برابر است.

بررسی‌های کریستوف برت، یک مورخ آب و هوایی در همین وبسایت نشان می‌دهد؛ دمای 54 درجه‌ای که سال پیش کویت و 3 سال پیش دره مرگ در آمریکا تجربه کرده بود گرمترین‌ها در طول تاریخ مدرن هستند.

بر اساس اطلاعات رسمی دمای دره مرگ در سال 1913 میلادی به 57 درجه سلسیوس هم رسیده بود، اما کریستوف برت می‌گوید اساسا چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و هواشناسی در آن زمان اشتباه کرده است، در نتیجه شاید بتوان گفت دیروز اهواز دمایی برابر با گرمترین دمای تاریخ را تجربه کرده است. البته این مسائله نیاز به تایید سازمان جهانی هواشناسی دارد.

رطوبت دمای‌ احساسی اهواز را به بیش از 60 درجه سلسیوس رساند

هوای به شدت گرم اهواز به علت رطوبت زیاد میان کردم گرمتر هم احساس شد و جمعی 1.1 میلیونی اهواز دمایی بیش از 60 درجه سلسیوس را احساس کردند. در واقع این ترکیب رطوبت و هوای گرم به قدری زیاد بود که نمی‌شد آن را محاسبه کرد.

در خلیج فارس، در شهر جاسک رطوبت از اهواز هم بیشتر بود؛ دمای نقطه شبنم در این منطقه 33 درجه بود، دماهای نقطه شبنم بالای 32 درجه بسیار نادر هستند. بیشترین دمای نقطه شبنمی که جهان تا الان تجربه کرده 35 درجه سلسیوس است.

دمای نقطه شبنم دمایی است که هوای مرطوب برای آنکه رطوبتش به حد اشباع برسد، بایستی تا آن دما سرد شود، در واقع هرچقدر این دما بیشتر باشد عنی رطوبت بیشتر است.

گفتنی است دمای اهواز چهارشنبه 52.9 درجه سلسیوس بود و رکورد این دما تنها یک روز بعد شکسته شد.

تغییراقلیم خاورمیانه را غیرقابل زندگی می‌کند؟

این اتفاق در ایران دقیقا یک ماه بعد از یک خرداد بسیار گرم در بسیاری از مناطق خاورمیانه رخ داد؛ هفتم خرداد دمای منطقه‌ای در پاکستان به 53.5 درجه رسید، این گرمترین دمای تاریخ پاکستان و گرمترین دمای تاریخ جهان در ماه «مه» میلادی بود. همان زمان دمای کنارک ایران هم در ماه «مه» به 52.7 درجه سلسیوس رسید و این هم گرمترین دمای ایران در این ماه بود.

این رکوردشکنی‌های پی در پی در دمای هوا، مسئله‌ی غیرقابل انتظاری برای دانشمندان اقلیمی در جهانی در حال گرم‌شدن نیست. بر اساس تحقیق 2016 مجله ساینس علت شدیدتر شدن اواج گرمایی تغییراقلیم است که عامل اصلی ایجاد آن انسان‌ها هستند.

همچنین بر اساس تحقیقی که در سال 2015 توسط مجله نیچر منتشر شد شاید تغییراقلیم دمای خاورمیانه را تا پایان قرن به حدی برساند که بیشتر از دمای قابل قبول برای بقای انسان باشد.

منبع: واشنگتن پست/  29 ژوئن 2017

4242

کد خبر 681570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام RO ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  61 5
  زندگی سخت و طاقت فرسا و جهنمی است تازه اعلام کردن اشعه ماورا بنفش خورشید در اهواز به حد هشدار رسیده است مطمنا یکی از دلایل ماندن مردم صنعت نفت و پتروشیمی است که اگر نبودند جمعیت مهاجر بسیار زیادتر بود امیدوارم مسولین کشور برای حفظ جمعیت امتیازهای ویژه ای به جنوب بدهند
  • بی نام IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۰
   3 2
   حتما امتیاز های ویژه ای میدن. منتظر باشید. هرچی خرمشهر رو درست کردن حتما امتیاز های ویژه ای هم به مردم خوزستان میدن
 • بی نام DE ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  3 0
  بیچاره زنها با روپوش و روسری و شلوار در جهنم
 • emad A1 ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  0 1
  اقا چجوریه یعنی هیج جای دنیا چنین تجربه ای نبوده مگه عربستان عرض جغرافیایی پایین تر نیست صحرای سینا صحرای افریقا اینها یعنی گرمتر نیست مثلا همین کویر طبس علت گرمتر بودن اهواز نسبت به این جاها چیست؟
 • بی نام A1 ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  3 0
  برای مبارزه با تغییرات اقلیم عزم همگانی لازم است
 • بی نام A1 ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  2 0
  خراب کردن. طبیعت اخرش همین میشه
 • امیرعلی IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  1 0
  اره امتیاز ویژه میدن ولی به تهرانیا که حالشو ببرن گرماشو ما میخوریم حالشو اونا میکنن بابا دست خوش
 • مهدی A1 ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
  0 0
  به عنوان تعمیرکار کولر ما در این شرایط مشکل کارکرد کمپرسور های رتوریموشکی را داریم. این موتور ها در دمای 35 تا 40 درجه تا بیش از 90 درجه گرم میشوند و در این گرمای بیداد کننده نا بیش از 100 درج داغ شده و از کار می افتند. این تغییر اقلیم طی ده سال گذشته ظرفیت متناسب تهویه مطبوع ساختمان ها را دوسایز افزایش داد که باعث افزایش مصرف برق در استان خوزستان شده است. علاوه بر اینها کارکرد کمپرسور در شرایط نامتناسب هم به مصرف غیر بهینه دامن زده است. در چنین شرایطی ضرورت دارد سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی. نسبت به ارائه تسهیلاتی درمورد ترویج استفاده از چیلر های گازی در مقابل کولر های گازی اقدام کند تا از بار شبکه برق کاسته شود
 • بی نام IR ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۰
  6 0
  یه زمانی خیابونای اهواز سایه بون داشت. یادش بخیر . از بارون و آفتاب حفظمون می کرد. تازه اون انگلیسی های بی دین و ایمون هم یه محله به اسم نیوساید ساخته بودند پر از درخت های بی عار با سایه کسترده. بازم یادش بخیر. خبر آنلاین این کامنتو بذار به یاد اهواز قدیم