پیشنهاد عضو شورای شهر تهران برای کمبود بی‌آبی: از خلیج فارس شیرین کنیم و بیاوریم!

ایسنا نوشت: رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به تنش های آبی موجود می بایست برنامه شیرین سازی آب خلیج فارس ، دریای عمان و دریای خزر با جدیت و سرعت بیشتری دنبال شود.

احمد دنیا مالی در سیصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر تهران گفت: بحث آب برای شهر تهران حیاتی است و هر اقدامی در راستای اصلاح الگوی مصرف انجام دهیم هم به نفع شهر و هم به نفع کشور خواهد بود.

دنیا مالی در ادامه سخنان خود بر ضرورت استفاده از منابع آبی نظیر شیرین سازی آب دریاها تاکید کرد و گفت: با توجه به تنش های آبی موجود باید منابع جایگزین آبی معرفی شوند و با توجه به اینکه برنامه‌های شیرین سازی آب دریای عمان ، خلیج فارس و دریای خزر مدت ها است دنبال می شود باید این برنامه با جدیت و سرعت بیشتری دنبال شود تا رنگ تحقق به خود ببینند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر آمریکا و ژاپن بخش عمده‌ای از منابع آبی خود را از طریق همین شیرین سازی آب دریاها به دست می آورند و لذا باید در این راستا اقدامات مورد نیاز انجام شود.

دنیا مالی همچنین با انتقاد از برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه باید جلوی سرریز آب ها به دشت ها و کوه را گرفت گفت: اگر آب تهران به همین دشت دریاچه نمک سرریز نشود با بحران ریز گردهای نمکی مواجه خواهیم بود چرا که دشت خشک می شود و ریز گردها پدید می آید.

در ادامه نیز مهدی چمران گفت: مردم ما سال های سال بود که فرهنگ استفاده از آب و الگوی صحیح مصرف را می دانستند و حتی در گذشته ای نه چندان دور سرریز آب غذاهایی نظیر برنج را به چاه فاضلاب حرام می دانستند و چاهی جداگانه برای پساب های آشپزخانه ها تعبیه می‌کردند.

وی ادامه داد: امروز باید برای جمع آوری آب باران نیز فکری جدی شود ، آبی که به جای آنکه جذب شود با برخورد با زمین آسفالتی و بتنی همراه با لجن به جنوب تهران سرریز می شود. بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا آب باران و نیز آب های جمع آوری شده در پشت بام ها به فاضلاب نریزد تا بتوان از آن استفاده کرد.

4747

کد خبر 682353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  3 0
  چه طرح های آبکی آخه برادر من اول یه سرچ تو گوگل بزن بعد نظر بده تو شورا شهر
 • بی نام A1 ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  2 0
  اونوقت باید آب را بخریم لیتری ده هزار تومان. روش بهتری سراغ نداشتی؟
 • بی نام A1 ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  1 1
  شما اگه میتونید آب خلیج فارس رو شیرین کنید و بفرستید برای یزد و کرمان تا شاید بیخیال آب زاینده رود بشن و مشکل اصفهانم حل بشه.
 • بی نام IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  2 0
  وقتي در شوراي شهر يك كارشناس محيط زيست و آب هم نباشد پيشنهادهاي اعضاي آن هم همينطور آبكي مي شود.
 • بی نام IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  2 0
  خدا را شکر که دیگر آقای چمران نخواهدکه افاضات غیرکارشناسانه و سطحی ایشان را بشنویم. ضمنا می توانیم در ازای صدرو نفت اب وارد کنیم بهتر از واردات اجناس بنجل چینی است