کارشناسان اعلام کردند شاخه ای از شبکه القاعده با جمع آوری میلیون ها دلار پول از طریق باج خواهی، ارتش کوچک اما سازمان یافته ای را تامین مالی می کند که در بخش های وسیعی از غرب آفریقا نفوذ دارد.

شاخه ای از القاعده موسوم به مغرب اسلامی با وجود اندک بودن تعداد اعضایش، بسیار مجهز، سازمان یافته و آماده است و اعضای آن در قاچاق مواد مخدر و تامین مالی جنایتکاران محلی فعالیت دارند که اتباع غربی را برای آنها گروگان می گیرند.

ربودن جهانگردان که در سال دو هزار و سه میلادی با ربودن سی و دو گردشگر آلمانی و سوییسی در الجزایر آغاز شد به تجارت بزرگی برای تبهکاران محلی تبدیل شده است.

 لوییس کاپریولو نایب رئیس سازمان اطلاعات داخلی فرانسه در سال های هزار و نهصد و نود و هشت تا دو هزار و چهار میلادی و کارشناس مسائل مربوط به گروه مغرب اسلامی گفت آنها گروگان های ربوده شده توسط جنایتکاران و تبهکاران محلی را می خرند. وی افزود گروگان ها از مناطق امن و نسبتا دور از پایگاههای گروه مغرب اسلامی به اسارت گرفته می شوند.

پی یر بویلی محقق فرانسوی در دانشگاه سوربون پاریس نیز گفت شبه نظامیان القاعده، تبهکاران محلی را برای ربودن اتباع غربی اجیر می کنند و گروگان ها را از آنها می خرند. در حال حاضر دو تبعه اسپانیایی که در نوامبر سال دو هزار و نه میلادی در موریتانی ربوده شدند و یک گروگان هفتاد و هشت ساله فرانسوی که ماه آوریل در نیجر به اسارت گرفته شد اسیر شبه نظامیان گروه مغرب اسلامی هستند.

 اعضای این گروه در ازای آزادی آنها خواهان میلیون ها دلار باج و آزادی شبه نظامیان این گروه از زندان ها شده اند. اما خطری که اتباع غربی را در غرب آفریقا تهدید می کند ورای آدم ربایی هاست.

 چهار گردشگر فرانسوی در سال دو هزار و هفت در موریتانی کشته شدند، یک تبعه آمریکایی در سال دو هزار و نه میلادی در نواکشوت کشته شد و در جریان انفجار خودروهای بمب گذاری شده و حملات در الجزایر از سال دو هزار و دو میلادی تاکنون، شمار زیادی جان خود را از دست داده اند.

آنتونی هولمز معاون فرماندهی آمریکا در آفریقا و سفیر آمریکا در اشتوتگارت که مقر شاخه آفریقایی ارتش این کشور در آنجا مستقر است گفت ما باید آنها را جدی بگیریم. وی افزود طبق برآوردها ما، تعداد آنها بیشتر از سیصد نفر نیست اما در شش کشور در غرب آفریقا فعالیت دارند.

هولمز تاکید کرد ما می دانیم که آنها با شبکه القاعده در افغانستان و پاکستان در تماس هستند و دلایل محکمی داریم که آنها می خواهند به منافع آمریکا و این کشور حمله کنند. اسلامگرایان تندروی الجزایری گروه مغرب اسلامی را در اواخر دهه هزار و نهصد و نود با هدف سرنگونی دولت الجزایر تشکیل دادند و این گروه در سال دو هزار و شش میلادی به القاعده مرتبط شد.

اعضای این گروه در میان قبایل ، طایفه ها ، خانواده ها و تجار سراسر غرب آفریقا نفوذ کرده اند. وزیر دفاع موریتانی گفت گروه مغرب اسلامی از دیر باز از حمایت لجستیکی شبکه های قاچاق مواد مخدر در این منطقه منفعت کسب کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از نواکشوت ، وی افزود اعضای این گروه از غرب آفریقا به عنوان نقطه ترانزیتی برای قاچاق مواد مخدر به اروپا استفاده می کنند.

کد خبر 68384

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =