کارگردانی که برای گرفتن امکانات التماس می‌کند/ مریم کاظمی و «خسیس»

مریم کاظمی کارگردان نمایش «خسیس» می‌گوید تئاتری‌ها در هر سالنی که روی صحنه رفته‌اند، مشکلات روتینی در حوزه اطلاع‌رسانی و از جمله برای نصب بیلبورد و... داشته‌اند و همیشه برای گرفتن امکانات التماس کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست رسانه‌ای نمایش «خسیس» نوشته مولیر درام‌نویس فرانسوی با ترجمه و کارگردانی مریم کاظمی صبح امروز یکشنبه 18 تیر با حضور این کارگردان تئاتر و دو نفر از بازیگران این اثر؛ ساقی زینی و هومن رهنمون در مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

«خسیس» تازه‌ترین اثر گروه تئاتر مستقل به سرپرستی مریم کاظمی داستان  مرد ثروتمندی است به نام هارپاگون که همسرش مرده و پسری بنام کلئانت و دختری به اسم الیز دارد. پول‌‌های هارپاگون به جانش بسته‌ تا حدی که آن‌ها را زیر خاک پنهان می‌کند و روزانه چند مرتبه به آن سر می‌زند. کلئانت عاشق دختری به نام ماریان می‌شود ولی قبل از این که جریان ازدواج خود را با پدرش در میان بگذارد، متوجه می‌شود پدرش هم می‌خواهد با ماریان ازدواج کند. الیز هم عاشق والر است و والر برای این که از سوی هارپاگون به دامادی پذیرفته شود، در نقش مستخدم وارد خانه او می‌شود تا نظرش را جلب کند....

در ابتدای این نشست خبری، مریم کاظمی که در سال‌های اخیر بیشتر به عنوان کارگردان تئاتر کودک شناخته‌ایمش در باره انتخاب متن «خسیس» گفت: «یکی از علایق من در کنار کار کودک، اجرای آثار کمدی کلاسیک است. همان‌طور که پیش از این «رام کردن زن سرکش» شکسپیر را روی صحنه بردم. اساسا قصه‌گویی به سبکی قابل فهم مد نظرم است و در «خسیس» بی‌این که به سمت ایرانیزه کردن بروم از سوابق نمایشی خودمان چون خیمه‌شب‌بازی، سیاه‌بازی و پهلوان‌بازی استفاده کرده‌ام.»

او که در «خسیس» از گروه نوازندگان هم بهره می‌برد ادامه داد: «در ترکیب سازها نیز هم از سازهای فرنگی و هم از سازهای ایرانی استفاده کرده‌ایم.»

کاظمی که کار خود را با تئاتر بزرگسال از سال 1368 با گروه تئاتر بازی به سرپرستی آتیلا پسیانی آغاز کرد، در مورد این‌که با توجه به علاقه و تبحرش در کار کودک، در «خسیس» هم گوشه چشمی به آن‌ها داشته است یا خیر گفت: «ما گاهی اوقات کار کودک می‌کنیم و به این واسطه پدر و مادرها را با کودکانشان به سالن می‌کشانیم و گاهی کار بزرگسال می‌کنیم تا کودکان را همراه پدر، مادرهایشان به سالن بیاوریم. آن‌چه مد نظر من است این است که وجه کودکانه، آدم بزرگ‌ها را به سطح بیاورم و برای رسیدن به آن، علاوه بر استفاده از تلفیق رنگ، رقص و نور بر کستینگ و میزانسن‌ها هم تمرکز می‌کنم.»

در ادامه ساقی زینتی، بازیگر نقش فِروزین (دلاله‌ای که ماریان را به هارپاگون معرفی می‌کند) در مورد متن نمایش «خسیس» گفت: «گمان می‌کنم اجرای نمایش «خسیس» برای تماشاگران بسیار ملموس باشد چون با شرایط کنونی جامعه همذات‌پنداری بسیاری دارد.»    

او ادامه داد: «18 سالی هست که پا روی صحنه تئاتر نگذاشته‌ام و درگیر دنیای تصویر بودم (با خنده) و یکی، دو سالی هست که به مریم کاظمی اصرار می‌کنم نقشی در یکی از نمایش‌هایش به من بدهد.»

سپس هومن رهنمون در مورد کار با مریم کاظمی گفت: «من بیش از 30 سال است که مریم کاظمی را می‌شناسم اما در مدتی که به ایران برگشته‌ام، کمتر کار تئاتر کرده‌ام. معتقدم اگر زندگی را مثل سکنجبین تلفیقی از شکر و سرکه بدانیم، سرکه زندگی‌مان زیاد شده و این وظیفه هنرمند است که با اضافه کردن شکر متعادلش کند.»

رهنمون ادامه داد: «نقش پسر هارپاگون حدود 20 سال از من جوان‌تر است و امیدوارم بدن 50 ساله من جوابگو باشد. علاوه بر این دو ماه‌ونیم دیر به گروه اضافه شدم ولی هر چند شرایط سخت است من نه کم خواهم آورد و نه کوتاه خواهم آمد.»

کاظمی در مورد این که چرا در کنار 15، 16 شخصیت اصلی، 15، 16 شخصیت فرعی هم به اثر اضافه کرده است، گفت: «من حدود 16، 17 خدمه به این اثر اضافه کرده‌ام و برای انتخاب نام‌هایشان هم از مختصات زمانی و مکانی خود اثر استفاده کردم. ما 33 بازیگر داریم که کوچکترین‌شان یک کوچولوی دو سال‌و‌نیمه است. یکی از دلایل من برای این کار جدا از جذابیت‌های بصری این است که دوست دارم موقعیت افراد را به وضعیت‌های طبیعی نزدیک کنم و با استفاده از امکانات گروه‌مان، چیزی به قابلیت‌های داستانی بیافزایم.» 

مریم کاظمی در مورد اجرای نمایش «خسیس» در پردیس تئاتر تهران (خاوران) هم گفت: «پردیس تئاتر تهران سالن بسیار مجهز و خوبی است و گروه ما هم سابقه کار کردن در نقاط مختلف تهران، گریز از مرکز و کار کردن در همان خاوران را داشته است. ما زمستان 1386 نمایش «رویای ماه» را برای 30 شب در فرهنگسرای خاوران اجرا کردیم.»

کاظمی افزود: «یکی از خوبی‌های این پردیس این بود که ما در پلاتویی تمرین می‌کردیم که به بزرگی سالن اجرای‌مان بود و برای همین وقتی از پلاتو به سالن رفتیم هیچ مشکلی در اجرای میزانسن‌ها نداشتیم.»

او ادامه داد: «خیلی از همکاران و دوستان من می‌پرسند ما چه طور به خاوران بیاییم؟! چطور برگردیم؟! باور کنید آن جا کسی را نمی‌خورند! ما تمرین‌مان را از 28 فروردین شروع کردیم و هر کدام از بچه‌های گروه پر تعدادمان خودشان بهترین راه را برای رفت‌وآمدشان پیدا کردند و یکی با اسنپ آمد، یکی با مترو، دیگری با اتوبوس و یکی با موتور.»

کارگردان نمایش «شاهزاده خانم بدترکیب» تصریح کرد: «آن‌چه ما از این گونه نشست‌های خبری انتظار داریم چیست؟! آیا بخشی از آن این نیست که مرکززدایی کنیم و آدم‌ها را به اطراف هل دهیم؟! برای من نه تبلیغات که اطلاع‌رسانی مهم است. تبلیغات ممکن است با واقعیت متفاوت باشد اما بعد از اطلاع‌رسانی و انتقال واقعیت به مردم می‌توان منتظر ماند و دید که آیا میلی به آمدن به سالن و دیدن تئاتر دارند یا نه. در صورتی که ما در مرحله اطلاع‌رسانی لنگ می‌زنیم.»

او در مورد یکی از کارهایی که خود گروه با هزینه شخصی‌اش انجام داده هم توضیح داد: «ما گروه تئاتر خیابانی خواهیم داشت و عروسکی بزرگ از هارپاگون که در پارک‌ها برنامه اجرا خواهد کرد. هشت پارک را انتخاب کرده‌ایم و از جمله پارک گفت‌و‌گو، آب‌و‌آتش، بوستان ولایت، پارک لاله و... برای هر پارک باید مجوزهای لازم را از شهرداری هر منطقه بگیریم و از آن‌ها بخواهیم به مسئولین پارک نامه بزنند تا آن‌ها به پلیس پارک بگویند. در این نمایش‌های میدانی، که هر شب همزمان با اجرای نمایش در پردیس تئاتر تهران، در پارک‌ها اجرا خواهند شد امکان بلیت‌فروشی نمایش «خسیس» هم وجود دارد.»

کاظمی توضیح داد: «سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران وقتی سالنی را تاسیس می‌کند وظیفه دارد در مورد آن تبلیغ کند. البته گمان نکنید این مشکل فقط در پردیس تئاتر تهران وجود دارد، ما در هر سالن دیگری هم که روی صحنه رفته‌ایم همین مشکلات را در حوزه اطلاع‌رسانی و از جمله برای نصب بیلبورد و استفاده از پنل اس‌م‌س داشته‌ایم و همیشه برای گرفتن امکانات التماس کرده‌ایم. در این جا تنها مشکل مسافت به مشکلات قبلی‌مان اضافه شده است.»    

مریم کاظمی در پایان در مورد حضور حسین محب‌اهری در «خسیس» هم گفت: «همان طور که در جریانید ایشان قرار بود پیوند مغز استخوان انجام دهند که پروسه‌اش طولانی شد. چون برای این کار بدن باید در حالت استرلیزه کامل و عاری از میکروب قرار داشته باشد. تا به حال نیز دو، سه مرتبه شیمی‌درمانی کرده‌اند و منتظر آماده شدن شرایط بدنشان برای پذیرش پیوند مغز استخوان هستند. در حال حاضر هم کاملا سرحالند و اگرچه گاهی برای تزریق و پیگیری شیمی‌درمانی به بیمارستان می‌روند اما مجددا به تمرین‌ها برمی‌گردند.»

رهنمون هم در تکمیل صحبت‌های کاظمی گفت: «اگر در ایران امکان برگزاری کارگاه‌های آموزشی عشق وجود داشت، قطعا حسین محب‌اهری می‌توانست بهترین معلم برای تدریس عاشقی باشد.»

نمایش «خسیس» با ترجمه و کارگردانی مریم کاظمی از 31 تیر در پردیس تئاتر تهران (خاوران) روی صحنه خواهد رفت.

 

57242 

کد خبر 684875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =