«شریعتی سعی کرد جریان بیدارسازی اسلامی را به راه انداخته تا با توجه به شرایط موجود سعی کند هم اسلام واقعی و مذهب شیعه را به دور از تحجر بشناساند و هم به صورت کاربردی در زندگی مردم مطرح کند.»

به گزارش خبرآنلاین در مراسم چهلمین سال درگذشت دکتر شریعی که در کانون توحید لندن برگزار شد، «علی علیزاده» - تحلیل‌گر سیاسی و اجتماعی - گفت: چون شریعتی فرم‌های رایج را به هم زده، مجلس او نیز می‌بایست خارج از فرم‌های مرسوم باشد.

وی اظهار کرد: ما درباره شریعتی با یک موضوع واحد سر و کار نداریم، بلکه ما شریعتی‌های متنوعی داریم و چه خوب بود که می‌توانستیم در مورد شریعتی‌هایی که می‌شناسیم، با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.

این پژوهشگر به این نکته اشاره کرد که جامعه ایران یک جامعه شعری بوده و شریعتی جامعه را به یک جامعه نثری سوق داده است.

علیزاده تاکید کرد: اندیشه نثرمحور بیشتر با فکر در ارتباط است، حال آن که جامعه شعر محور، با احساسات و دل آدمیان سر و کار دارد. علاوه بر این، جامعه ایران تا آن زمان از لحاظ نظری حالتی تدافعی داشت و شریعتی توانست طرحی تهاجمی از ایدئولوژی دینی را مطرح کند که بتواند در مقابل ایدئولوژی‌های مطرح زمان خود مانند مارکسیسم بایستد.

سخنران دوم جلسه، محمد حسین امیرحسینی گفت: اساس مکتب شریعتی بر پایه احیای هویت فرهنگی در جامعه بوده و از آنجا که هویت فرهنگی در بعضی کشورها و جوامع با سنت‌های مذهبی پیوند خورده است، لذا شریعتی سعی کرد جریان بیدارسازی اسلامی را به راه انداخته تا با توجه به شرایط موجود سعی کند تا هم اسلام واقعی و مذهب شیعه را به دور از تحجر بشناساند و هم به صورت کاربردی در زندگی مردم مطرح کند.

عضو کانون توحید لندن گفت: هرکس در بین صحبت‌ها و نظریات شریعتی به دنبال گمشده خود می‌گردد و برداشت خود را دارد. همچنین به نظر می‌رسد که قاعده و قانون نفی دین سنتی و متحجر و مقابله با سکولاریزم نافی دین، قاعده ماندگاری از دکتر است که جامعه ما بیش از همه به آن نیاز دارد.

علیرضا ولی‌زاده سخنران پایانی چهلمین سالگرد شریعتی در لندن گفت: امروز افراد زیادی تحت تاثیر شریعتی هستند؛ گاهی ارادت خود را به ایشان ابراز می‌کنند و گاهی بدون ارجاع مخاطب به مرجع اصلی، صحبت‌های شریعتی را تکرار می‌کنند. از اثر گذاری بی‌نظیر دکتر شریعی بر روی غیر ایرانیان می‌توان به بازخوانی آثار او توسط یکی از چهره‌های برجسته سخنور جهان اسلام، دکتر عمار نقشوانی اشاره کرد.

دکتر نقشوانی که عراقی الاصل و ساکن انگلستان است یکی از ۵۰۰ مسلمان تاثیرگذار در دنیا معاصر شناخته شده و محبوبیت کم‌نظیری در بین جوانان انگلیسی زبانان شیعه در سراسر دنیا دارد.

وی نه تنها برخی از آثار دکتر شریعتی مانند «فاطمه، فاطمه است» را برای نسل امروز، با حفظ معنا، باز خوانی کرده بلکه با تاسی از متدولوژی شریعتی که همانا برجسته کردن چهره‌های فربه دینی از دل تاریخ و بازتعریف آنهاست، دست به انتشار آثار زده است.

دبیر علمی کانون توحید لندن برای نمونه به چاپ کتاب جدید نقشوانی با عنوان «حجربن عدی؛ کشته ترور» در بریتانیا به زبان انگلیسی اشاره کرد. نویسنده این کتاب کوشیده است که با توجه به نیاز امروز در مقابله با بنیادگرایی اسلامی به بازتعریف شخصیت این صحابی بپردازد.

وی تاکید کرد: که یکی از علل محبوبیت نقشوانی بازخوانی سخنرانی‌های شریعتی بعد از گذشت ۵۰ سال، به انگلیسی در مراکز علمی مختلف انگلیسی زبان امریکا و اروپا است.

این عضو کانون توحید لندن، خاطر نشان کرد: امروز نقد از شریعتی بسیار است که باید هم باشد، اما آن چه بیشتر نیاز داریم بازخوانی کلام شریعتی است. ‌

/6262

کد خبر 685497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
  0 2
  به نظرم صفت تهاجمی اصلا خوب نیست که در تیتر به کار رفته است
 • علی IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
  1 3
  خداوند روح بلند مرحوم شریعتی را غریق رحمت واسعه خود بگرداند که در عالم اندیشه به واقع استثنایی بود. عقل و دل را چنان به هم پیوند زد که حتی نثرش هم بوی شعر می داد. اما شعرهای او از جنس شعور و شور بود و نه از جنش شور تنها که خیلی ها در این مورد اخیر شورش را درآورده اند.
 • سیدمحمد حاتمی A1 ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
  0 3
  روح ان معلم شهید شاد