سخنگوی قوه قضاییه گفت: نامه آقای احمدی‌نژاد نوشته شده به هیچ وجه اجازه داده نشده غذایی از بیرون تهیه شود. این خلاف قانون نیست، ولی مع‌ذلک ایشان درخواست کرده و وزارت اطلاعات گزارش داده بارها و بارها غذا از بیرون با دستور ایشان از هزینه دستگاه قضایی تهیه می‌کردند، و وزارت اطلاعات می‌گوید هنوز پول این غذاها را بدهکار است!

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در بخشی از نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرآنلاین درباره بازداشت حمید بقایی و نامه سرگشاده محمود احمدی نژاد درباره بدرفتاری با او و اعتصاب غذایی بقایی گفت: جناب آقای احمدی نژاد یک نامه خطاب به ملت نوشتند. فرازهای در این نامه است که بخش عمده آن که اظهارنظر شده، خلاف واقع است مثل همیشه ایشان از یک فرد چیزی را شنیده، احیانا از خود متهم شنیده و به استناد آن، چنین قضاوتهایی می کند. بعد دیگر قابل تعقیب بودن این مطالب است. بخشی از این نامه قطعا قابل تعقیب قضایی است.

او گفت: سوم آنکه مطالبی خارج از پرونده عنوان کردند که باید در جای خود به آن پرداخته شود. ایشان موضوع یک پرونده را مطرح کرده و جای پرداختن و جواب دادن دارد که من در مقام پاسخ به آن نیستم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: درباره اطلاعیه دادستان تهران، قوه قضاییه بنا ندارد تا زمانی که چیزی ضرورت ندارد و دیگران نپردازند، ابتدا به ساکن چیزی را طرح کند. کما اینکه ایراد می گیرند چرا شما اطلاع رسانی ضعیف دارید. این ایراد تا حدی وارد است. ما هم بنا نداریم همه مسایلی که مطرح می شود را به مردم بگوییم. مضافا قانون اجازه نمی دهد پرونده ها را با مشخصات طرح کنیم. حتی دادگاه اگر علنی هم باشد، معذوریت قانونی داریم از پرداختن به موضوع. مگر اینکه کسانی چیزهایی را طرح کنند که ناگزیریم برای دفع شبهه و تنویر افکار عمومی ناچار از توضیحیم. در قانون اخیر التصویب یک مورد را قانون گذار پیش بینی کرد و گفت اگر ضرورت یابد، با پیشنهاد دادستان کل کشور و اجازه رئیس قوه قضاییه می شود تصویر و اسم طرف را نشان داد.

او گفت: اینجا آقای احمدی نژاد در نامه خود نوشته اتهام ایشان این بوده که مصوبه دولت را درباره پاداش 300 میلیونی به افراد دولت اسبق اجرا کرده. این کاملا خلاف است. به هیچوجه ایشان درباره توزیع 300 میلیون تومان پاداش مصوب برای تعدادی از مدیران دولت اسبق، تحت تعقیب نیست. ایشان دو سه اتهام دارند، درباره تصرف غیرمجاز، تبانی با معاملات دولتی، اختلاس و برخی مسایل مالی. اینها اتهام است و باید رسیدگی شود که باید دید اثبات می شود یا نه.

اژه‌ای گفت: در زمان شروع تحقیق، دلیل باید برای توجه اتهام باشد نه دلیل برای ثابت شدن جرم. این بحث اخیر مربوط به دادگاه است. در توجه اتهام، اگر دلیل بود، متهم تحت تعقیب قرار می گیرد. در متهم مزبور، توجه اتهام وجود دارد. در هفته های اول تحقیق از او، موردی مطرح شد که یک نفر بازداشتی از همان مجموعه گفت 2 میلیون یورو وجه نقد در اختیار همین متهم است که در اختیار کس دیگری بگذارد و جایی ثبت و ضبط رسمی نشده. اینها مواردی است که در پرونده مطرح بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: می گویند چرا حکم جلب داده شده؟ دادستان می گوید باید پرونده تکمیل شود و نیاز به احضار متهم بود. در 24 اسفند 95 متهم احضار شد. مامور ابلاغ گفته بود من رفتم این شخص در آن آدرس شناسایی نشد. دستور بررسی دادند آدرس شناسایی نشده یا این آقا در آن آدرس شناسایی نشده. وقتهایی خانه به نام فرد نیست. می پرسند این خانه مال فلانی است و می گویند نه! چون منزل به نام خودش نیست. گاهی به هر دلیلی که قرار شد تحقیق کنند، زنگ خانه را می زنند و می پرسند آقای فلانی اینجاست؟ می گویند اصلا چنین فردی نداریم. بارها این اتفاق افتاده. از پشت آیفون می گویند ما فلان کس را نداریم. قرار شد اینها بررسی شود.

او گفت: ایشان دو وکیل در زمان تحقیقات داشته و این دو وکیل، کفیل او هم شدند. معمولا از وکیل، کفالت را نمی پذیرند، لکن ارفاق شد و وکلا کفیل او شدند. یکی از وکلا که کفیل بوده، در دادسرا حضور دارد. به او می گویند متهم را خبر بدهید ظرف یک ماه ابلاغ کنید بیاید. وکیل می گوید احضاریه رسمی بفرستید. بازپرس می گوید من صورتجلسه می کنم و ابلاغ می کنم. وکیل حاضر به امضای صورتجلسه نمی شود. وکیل اعتراض کرده و گفته من امروز آمده ام، بازپرس صورتجلسه کرده به متهم ابلاغ کن بیاید. من تا رسمی و کتبی احضاریه نفرستند صورتجلسه را امضا نمی کنم.

او گفت: در نوبت دیگر، کفیل مطلع شده و می گوید متهم را می خواهید بگویم بیاید. می گوید بیاید ولی متهم نمی آید. در نامه آقای احمدی نژاد نوشته شده به هیچ وجه اجازه داده نشده غذایی از بیرون تهیه شود. این خلاف قانون نیست، ولی مع ذلک ایشان درخواست کرده و وزارت اطلاعات گزارش داده بارها و بارها غذا از بیرون با دستور ایشان از هزینه دستگاه قضایی تهیه می کردند، و وزارت اطلاعات می گوید هنوز پول این غذاها را بدهکار است. گفته اند این متهم از نور استفاده نکرده. ایشان در سوئیتی بوده که یخچال، تلویزیون و نور کافی و همه چیز داشته. اگر هتل نبوده، از منزل برخی بهتر است. بازپرس می نویسد ایشان به عمومی منتقل شود. دستخطش را دیدم که من در این سوئیت خیلی راحتم. در این سوئیت بمانم برایم بهتر است.

محسنی اژه‌ای گفت: البته هر کسی در سوئیت باشد، چنین چیزی را می خواهد. مطالبی در نامه آمده که باید در جای خود پاسخ داده شود. درباره اعتصاب غذای ایشان چیزی نشنیده ام.

۴۷۴۷

کد خبر 687369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =