به دنبال رای‌گیری نهایی منتخبان شورای شهر پنجم تهران، نجفی با (۲۱رای)، مرعشی با (۲۰رای)، شریعتمداری با (۱۱رای)، کولایی با (۱۶ رای)، مهرعلیزاده با (۹رای)، بیطرف با (۱۲ رای) و افشانی با (۱۴ رای) گزینه‌های نهایی شهرداری تهران شدند.

زهرا داستانی: بالاخره بعد از یک ماه و نیم انتظار و گمانه‌زنی برای انتخاب شهردار تهران، ۷ گزینه نهایی برای تصدی این سمت مهم از سوی منتخبان شورای شهر پنجم مشخص شدند، گزینه‌هایی که از بین ۲۴ نفر با ساز و کارهای از پیش تعیین شده انتخاب شدند. 

بر طبق اظهارت مرتضی الویری مقرر شده بود تا ۳۱ خرداد هر کدام از اعضا سه نفر را به‌عنوان نامزد به اعضای منتخب شوراي شهر معرفی کنند. هر نامزد براي آنکه وارد مرحله بعد شود بايد حداقل رأی پنج نفر از اعضا را داشته باشد. به گفته او، اين رأي‌گيری تا اوايل تير ادامه داشته و قرار بوده تا ليست گزینه‌ها دوم تا سوم تير مشخص شود. در مرحله بعد شورای شهر به يک ليست پنج‌نفره رسیده و اين پنج نفر موظف بوده‌اند تا چهارم تير تفاهمنامه يا ميثاقنامه‌اي را که توسط اعضاي شورا تنظيم شده، امضا کنند. نامزدها تا ۲۰ تير فرصت داشتند برنامه و کادر پيشنهادي خود را براي شهرداري تهران ارائه کنند. اين برنامه‌ها به مدت يک هفته توسط نامزدها در جلسه شوراي شهر مطرح شده و مورد بررسي قرار گرفته است.

بر طبق اظهارات الویری ساز و کار بر این بود که ۲۸ تير رأي‌گيري انجام  شود و تعداد نامزدها از پنج نفر به دو نفر برسد. اما امروز گرچه براساس برنامه، رای گیری در زمان مقرر اتفاق افتاد اما به جای نام دو نفر ابتدا لیست ۲۴ نفره‌ای از گزینه‌های احتمالی شهرداری تهران به بیرون درز کرد که کمی بعد نام ۷ نفر به عنوان گزینه‌های نهایی شهرداری مطرح شد.  

عباس آخوندی، معصومه ابتکار، علی اصغر احمدی، سید محمد علی افشانی، حبیب الله بی طرف، وفا تابش، اکبر ترکان، احمد ترک نژاد، قاسم تقی زاده خامسی، محمد پژمان، علیرضا جاوید، سید محمود حسینی، پیروز حناچی، محمدصادق خرازی، سید ابوالفضل رضوی، محمد ستاری فر، محمد شریعتمداری، الهه کولایی، سید حسین مرعشی، محسن مهرعلی زاده، حجت میرزایی، محمدعلی نجفی، محسن نریمان و رضا ویسه، کاندیداهای اولیه اعضاء برای شهرداری تهران بودند.

با اعلام این اسامی مشخص شد که محسن هاشمی که رکورددار رای در انتخابات شورای شهر تهران است، با وجود درخواست‌ها برای داوطلب شدن وی برای سمت شهرداری تهران اعلام کرده که منتخبان نامش را به عنوان نامزد شهرداری تهران پیشنهاد ندهند. بنابراین نام او از میان گزینه‌هایی که احتمال حضورش در شهرداری تهران بالا بود حذف شد.

به دنبال رای‌گیری نهایی نجفی با (۲۱رای)، مرعشی با (۲۰رای)، شریعتمداری با (۱۱رای)، کولایی با (۱۶ رای)، مهرعلیزاده با (۹رای)، بیطرف با (۱۲ رای) و افشانی با (۱۴ رای) گزینه‌های نهایی شهرداری تهران شدند.

با این حال آن طور که الویری شهرداری سابق تهران گفته است شورای شهر قصد دارد این فرآیند را تا هفته اول مرداد به اتمام برساند و به نامزد نهايي دست پيدا کند. بر طبق اظهارات او، دو نامزد در اولين جلسه رسمي شوراي شهر حضور پیدا می‌کنند تا برنامه‌هاي خود را ارائه دهند. در آخرین مرحله پس از ارائه برنامه دو نامزد رأي‌گيري در جلسه علني شورا صورت می‌گیرد و شهردار آینده تهران مشخص می‌شود.

بخشی از سوابق ۷ گزینه‌های احتمالی شهرداری تهران در جدول زیر آمده است؛

نام گزینه‌ها

تعداد آرا

سوابق

محمدعلی نجفی

۲۱

نجفی اکنون مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دبیر سابق ستاد هماهنگی اقتصادی، سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در کارنامه دارد. نجفی از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی، عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. در پاییز ۱۳۸۵ با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجد جامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی در جمع ۱۵ نفره شورای شهر تهران قرار بگیرد.

حسین مرعشی

۲۰

او سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی است و نمایندگی مردم در دوره‌های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد. او در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در دولت پنجم استاندار کرمان و در دولت ششم، رئیس دفتر او بود. او دو دوره نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی و در دوران ریاست جمهوری دولت اصلاحات معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است.

الهه کولایی

۱۶

محقق، نویسنده و استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب است. او که نماینده مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حقوق بشر اسلامی در سال‌های ۸۳-۱۳۷۹ و همچنین عضو شورای پژوهشی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بوده، تنها زنی است که به عنوان گزینه شهرداری تهران بعد از کناره گیری معصومه ابتکار بیشترین رای را برای شهرداری تهران آورده است.   

سیدمحمدعلی افشانی

۱۴

او هم‌اکنون استاندار فارس است. پیش از این معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان ‏نوسازی و تجهیز مدارس کشور بوده است. همچنین در سابقه کاری او معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و ‏سمنان دیده می‌شود. افشانی به دلیل کارنامه درخشان مدیریتی و کارشناسی در طول ٣٥ سال فعالیت نشان‌ها و تقدیرنامه‌های بسیاری دریافت کرده است که مهم‌ترین آنها شامل: اخذ نشان درجه ٢ سازندگی در سال ١٣٨٤ از دست رییس‌جمهور وقت، لوح تقدیر مدیر ‏نمونه ملی از معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و لوح تقدیر عملکرد از وزرای کشور، آموزش و ‏پرورش، جهاد کشاورزی، علوم، ورزش و جوانان و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است. ‏

حبیب الله بیطرف

۱۲

هم‌اکنون بعنوان معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت ایران و رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران فعالیت می‌کند. او در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ استاندار یزد بود. از ابتدای سال ۱۳۶۹ تا پایان سال ۱۳۷۳ به مدت پنج سال، در سمت معاون آموزشی وزارت نیرو فعالیت داشته است. بیطرف در دولت‌های هفتم و هشتم، در کابینه اول و دوم دولت اصلاحات، به عنوان وزیر نیرو فعالیت می‌کرده است. او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

محمد شریعتمداری

۱۱

او معاون اجرایی رئیس جمهور ایران، جانشین رئیس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی است. او در آغاز کار دولت یازدهم، بیست روز سرپرست وزارت ورزش و جوانان و در دولت اول و دوم دولت اصلاحات وزیر بازرگانی بوده‌است. او از سال ۱۳۸۵ تا کنون عضو شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و رئیس کمیسیون اقتصادی شورا است.

محسن مهرعلیزاده

۹

محسن مهرعلیزاده در کارنامه خود معاونت رئیس‌جمهوری و ریاست سازمان تربیت بدنی دولت اصلاحات را دارد و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در سال ۸۴ بود. او خود برای انتخابات شورای شهر پنجم نامزد شد، اما پس از اعلام لیست‌نهایی شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان انصراف داد. او رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش است. او همچنین وی در دوره اول دولت اصلاحات استاندار خراسان بوده است.


۴۷۲۳۵

کد خبر 688466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  67 23
  اگر آقاي نجفي اين شغل را بپذيرند آنوقت ميتوان انتظار داشت كه انضباط و علم در امور شهري جريان يابد.
 • بی نام A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  35 4
  تحصیلات مرتبط باید شرط اول باشه .
 • امیرسبز RO ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  3 21
  وقتشه یک بانوشهرداربشه.خانم کولایی امیدوارم انتخاب بشن
 • بی نام A1 ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  15 3
  این ها کدامیک تحصیلات مرتبط با امور شهر دارند؟ کدامیک شهرسازی خوانده اند؟ اینکه نمی شه هر کسی سیاسی هست را میارید یه شهر را میدید دستش هر بلایی خواست سرمون بیاره
 • بی نام A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  14 0
  این ها زیادی سیاسی اند یک کمی بهتر بود تخصص شهرسازی داشته باشه تا شهر بهتری داشته باشیم
 • بی نام A1 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  23 12
  کسانی که اینها پیشنهاد کرده اند با تهران دشمنی ندارند خدای نکرده ؟ آخه اینها به چه درد شهرداری می خورند؟
  • بی نام A1 ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
   11 7
   مثلا قالیباف بلد بود؟؟؟؟؟؟ باید مدیریت بلد باشه و نخاد رییس جمهور شه و مدیران شایسته بیاره
 • بی نام A1 ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  3 7
  تحصیلات مرتبط گذشته درخشان جوان فعال تجربه بالای ۱۰ سال در حوزه شهری و عمرانی لازمه یک شهردار نیست؟ نه سن نه تجربه مرتبط نه تحصیلات مرتبط شرط اولیه نیست ؟؟؟ اقای جاوید همه این شرایط رو داشت اما سیاست .......
 • محمد A1 ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  3 10
  مرعشی
 • ناشناس A1 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  17 0
  هیچکدام از ۷گزبنه باتوجه به رزومه تحصیلی وکاری صلاحیت شهردار شدن تهران را ندارند.مملکت که قحط الرجال نیست. از اول انقلاب تا کنون چهرهای ثابت وتکراری در راس مدیریت کلان هستند .با انجام کارهای تکراری نتیجه کار هم روبه بهبودی نخواهد رفت .تغییر را از خودمان شروع کنیم.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  5 2
  حبیب الله بیطرف فقط
 • معصومي A1 ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  39 5
  از جمله اشتباهات آقای قالیباف در بخش حمل و نقل عمومی که شهردار بعدی باید در اسرع وقت اصلاح نماید : 1.اصلاح وضعیت خطوط عادي اتوبوسرانی با کاهش زمان بندی حرکت از 15 دقیقه به 7 دقیقه 2.افزایش سرعت حرکت اتوبوسها جهت جذابیت حمل ونقل عمومی و دوری از خودروی شخصی 3.نوسازی ناوگان و اصلاح وضعیت شرکت های خصوصی اتوبوسرانی ناکارامد و رانتی با مدیران خاص 4.اصلاح وضعيت خاص در خطوط اتوبوس بلوار ارتش با وجود خط 3 مترو و 2 خط تندرو و 8 خط اتوبوس عادی با جابجایی خط 6 تندرو از پایانه لاله به بوستان یاس در بزرگراه بابایی 5.اصلاح تفکر و ایده احتساب خطوط تاکسی به عنوان حمل و نقل عمومی چون تعداد زیاد تاکسی از عوامل گسترش ترافیک و اقبال مردم به خودروی شخصی می باشد 6.جلوگیری از افزایش کرایه اتوبوس و تعدیل نرخ آن
 • معصومي A1 ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  34 6
  یکی از اشتباهات بزرگ آقای قالیباف در خطوط تندرو اتوبوسرانی همزمان با واردات اتوبوسهای دو کابین جابجایی قسمت آقایان با خانمها بود این تفکر بر اساس نظرات همسر شهردار تهران یعنی خانم مشیر اجرایی شد و بدون پشتوانه کارشناسی صورت گرفته چرا که در این خطوط تعداد آقایان بیشتر از خانمهاست و تعداد درب های این اتوبوس 3 عدد می باشد که بعلت شرایط فیزیکی اتوبوسها دو درب برای خانمها و یک درب برای آقایان در نظر گرفته شده که تردد برای آقایان را مشکل نموده و در سوار یا پیاده شدن معضل ایجاد نموده و سرقت ، درگیری ، کاهش سرعت مسافرگیری و ... از تبعات حداقلی آن می باشد که شهردار بعدی تهران باید به این مساله که به جهت خودنمایی و بی تدبیری همسر محترم اقای قالیباف ایجاد شده خاتمه دهد و مردم را از این وضع نجات دهد
 • بی نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  12 8
  همین نجفی جونتون مشاور اقتصادی بوده که اینه وضع اقتصاد کشور،موندم با چه رویی ازش طرفداری میکنید،اقتصاد رو کامل تخریب کرد نوبت شهر تهران رسیده لابد
 • بی نام A1 ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  7 5
  هیچکدام محسن هاشمی رو سر لجبازی با خودشون رد کردن نتیجش میشه این لیست ضعیف. یک از یک بدتر. روزی می رسه که بگیم صد رجمت به قالیباف شورای شهر بعدی رو اگه باختن بدونن تقصیر خودشون بوده. چون اینجوری بعیده مردم رای بدن. ماجرای الویری داره تکرار میشه. اون بار هم یه شهردار بی کفایت انتخاب کردن.
 • بی نام A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  11 3
  حسین مرعشی اون وسط چیکار میکنه؟ :|
 • بی نام A1 ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  14 1
  با این گزینه ها واقعا ناامید شدم از اصلاح طلبان. اینها همه سنشان بالاست و عمدتا سیاسی هستند. باید فردی در حد و قواره محسن هاشمی شهردار میشد. حیف از این بی تدبیری اصلاح طلبان که دارند رای و اعتماد مردم رو نابود می کنند.
 • بی نام A1 ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  12 0
  حتما لازم نیست شهردار تحصیلات مرتبی داشته باشه بلکه کافیه قدرت مدیریت خوبی داشته باشه و آدم پاک و جوابگویی باشه و گرنه اداره یک شهر نیاز به تخصصهای زیاد داره که شهردار هنرش استفاده از متخصصین هست
 • بی نام A1 ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  6 11
  آقای نجفی علاوه بر سوابق ذکر شده رییس سازمان برنامه و بودجه در دولت اول آقای خاتمی بود که وظایف مهمی در زمینه برنامه‌ریزی و نظارت توسعه‌ای و راهبردی نظام اقتصادی کشورداره و در زمان ایشون وضعیت اقتصادی کشور روی روال افتاد و ثبات نسبی داشت و نسبتا سال های آرامی از نظر وضعیت اقتصادی بود
 • رضا A1 ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹
  12 1
  امیدوارم اعضای شورا بدون توجه به بدهی وطلب سیاسی وفارغ از هر گونه دسته بندی سیاسی یک فرد متخصص سالم ومدیرقوی وبا سابقه مرتبط را انتخاب نمایند