روزنامه آفتاب یزد نوشت: شنیده‌ها حاکی از آن است که در روزهای گذشته جلسه‌ای میان محمدعلی نجفی، حسین مرعشی و محسن هاشمی در منطقه سعادت‌آباد برگزار شده تا در خصوص شهرداری تهران بحث و تبادل‌نظری بیشتر صورت گیرد.

خبری که در وهله اول می‌خواهد جا بیندازد که نجفی اصلی‌ترین گزینه برای شهرداری پایتخت به حساب می‌آید، اما می‌تواند نگرانی‌هایی را نیز با خود به‌دنبال داشته باشد.

کمتر کسی می‌تواند در خصوص توانایی‌ها و لیاقت محمدعلی نجفی برای نشستن بر کرسی مدیریت ساختمان بهشت تردیدی به خود راه دهد. با این همه نشست سه‌گانه کارگزارانی‌ها در سعادت‌آباد، با توجه به سوابق و کاراکتر هاشمی و مرعشی خالی از تامل نیست. جلسه‌ای که در بهترین شرایط می‌تواند خروجی‌اش تنها خود نجفی باشد و هیچ توافقی برای راهی‌کردن گزینه سابق وزارت آموزش و پرورش به دولت و روی کار آمدن حسین مرعشی صورت نگرفته باشد. نجفی شاید مقبول‌ترین و کارآمدترین چهره کارگزاران باشد که از قضا وجهه خوبی در میان دیگر طیف‌های اصلاح‌طلب داشته و مقبولیت عام و خاص را داراست. حسین مرعشی اما علاوه بر محدودیت‌های قضایی که دارد ممکن است از سوی گروه‌ها و طیف‌های خاصی بیشتر از نجفی مورد هجمه‌های گسترده قرار گیرد که نه به سود خود اوست و نه برای آشفته روزی‌های تهران لطفی دارد. از سوی دیگر حواشی پیرامون عملکرد مرعشی و هاشمی که دو روی یک سکه‌اند می‌تواند شهرداری آتی را شروع نشده وارد حاشیه‌ها و شائبه‌های تازه‌ای کند.

محمدعلی نجفی اما باید نکته‌ای را قبل از هر اتفاقی روشن کند. او که به‌خاطر عمل‌کردن به وظایف قانونی، انسانی و اصلاح‌طلبانه خود در زمان حضورش در شورای سوم شهر تهران از سوی نمایندگان مجلس عجیب دوره گذشته، تنها با اختلاف چند رای موفق به کسب کرسی وزارت آموزش و پرورش نشد، چندی بعد با حکم رئیس‌جمهوری به ریاست سازمان میراث فرهنگی منصوب شد. شرایطی که انتظار می‌رفت نجفی با توجه به کارآمدی و مقبولیتش از آن به بهترین شکل استفاده کرده و در آن دوران حساس و پرفشار بهترین کارنامه را از خود برجای بگذارد. روندی که البته با موفقیت‌های خوبی هم شروع شد، اما در ادامه، با توجه به آنچه مشکلات قلبی عنوان شد و البته نابسامانی شرایط میراث فرهنگی و ادامه فشارها بر نجفی، نیمه تمام ماند و مشاور اقتصادی فعلی حسن روحانی از سمتش در سازمان میراث فرهنگی استعفا داد. محمدعلی نجفی کارآمد، توانمند و قابل اعتماد برای به‌عهده گرفتن مسئولیت شهرداری است، اما اینبار باید به شورا و مردم تهران تضمین دهد در صورت انتخاب شدن که کار را در میانه راه رها نمی‌کند.

با در نظر گرفتن چنین سابقه‌ای، می‌شود اینطور به ماجرا نگاه کرد که بوی خوشی از جلسه سعادت‌آباد به مشام نمی‌رسد. اگر طراحی سناریوی کارگزاران بر این مبنا باشد که این بار نیز نجفی برای مدتی در مسند شهردار فعالیت کند و بعد از آن به بهانه عارضه قلبی یا هر مورد دیگری، با بازتولید داستان میراث فرهنگی، راه بهشت را برای حسین مرعشی یا محسن هاشمی باز کند، بدون شک می‌تواند حیات سیاسی نجفی و مقبولیت او را با صدماتی جدی مواجه سازد و جلسه سعادت‌آباد را برای همیشه تبدیل به نماد فرصت‌سوزی اصلاح‌طلبان کند. جلسه سعادت‌آباد می‌تواند آغاز حاشیه‌های تازه و بیهوده‌ای باشد که هم راه شورای شهر اصلاح‌طلب منتخب مردم تهران را به بیراهه ببرد و هم رنگ و بوی مدیریت قالیبافی را در شهرداری زنده نگه دارد.

45302

کد خبر 690269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =