ایرنا نوشت:'مایک پومپئو' مدیر سازمان سیا ، چین را بزرگ ترین تهدید علیه آمریکا خواند که این اظهارات با واکنش پکن مواجه شد.

'مایک پومپئو' مدیر سازمان سیا در گفت وگو با نشریه 'واشنگتن فری بیکن' در پاسخ به این پرسش که تهدیدهای بلندمدت علیه آمریکا چیست، اظهار داشت: به نظر من، تروریسم و کره شمالی. تهدید کره شمالی احتمال پایینی دارد اما عملا ریسک بالایی ایجاد می کند. تهدیدهای تروریستی امروز غیرهسته ای است.

وی افزود: چین احتمالا بیشترین تهدید را ایجاد می کند. خب، دشوار است که از میان چین، روسیه و ایران یکی را انتخاب کرد. اگر قرار باشد یکی را اول انتخاب کنم، احتمالا چین را برمی گزینم. آنها (چینی ها) یک اقتصاد واقعی دارند، برخلاف روسیه که با استخراج چند بشکه نفت از زیر زمین می میرد و زنده می شود. به نظر من چین ظرفیت رقابت با آمریکا را در میان مدت و طولانی مدت دارد.

'پومپئو' در رابطه با ارتش، تسلیحات هسته ای و موشک های مافوق صوت چین نیز گفت: (ارتش چین) بسیار متمرکز بر مقابله با قدرت آمریکاست.

پومپئو با اشاره به فعالیت های اطلاعاتی چینی ها گفت: آنها ابتدا با حمله به مراکز بازرگانی ما کارشان را شروع کردند. سعی کردند اطلاعات ما را بدزدند. این روال همچنان ادامه دارد. آنها همیشه سعی کرده اند به منابع نظامی ما دسترسی داشته باشند.

وی تاکید کرد: به نظرم آنها خودشان را یک ابرقدرت دریایی می دانند. بخشی از ماموریت آنها این است که قدرت نسبی ایالات متحده را در برابر کشورشان کاهش دهند. بخشی از فعالیت های آنها در این زمینه همین اقدامات فعالانه است، همین کارهای جاسوسی.

در همین حال، «مایکل کالینز» تحلیلگر ارشد سیا گفت که چین به جاسوسی سایبری تهاجمی علیه آمریکا ادامه می دهد.

به نوشته روزنامه واشنگتن تایمز، کالینز معاون دستیار پومپئو گفت: می دانیم که چینی ها در هدف قراردادن دولت ما، صنایع آمریکا و شرکای ما از طریق فعالیت های جاسوسی سایبری ادامه می دهند.

وی که ریاست «مرکز دفتر شرق آسیا» در سیا را به عهده دارد در یک کنفرانس امنیتی در کلرادو گفت: این یک مشکل واقعی و بسیار بزرگ است و باید در رابطه با آن کارهای بیشتری انجام بدهیم.

«لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات مقامات اطلاعاتی آمریکا به ویژه پومپئو گفت: چین همیشه یک سیاست خارجی مستقل با هدف صلح داشته است. توسعه چین صلح آمیز است. چین منافع ملت های دیگر را برای خود مصادره نمی کند و در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی کند. همچنین به سایر کشورها اجازه نمی دهیم که چین را تهدید کنند و به منافع ما ضربه بزنند.

لو افزود که چین و آمریکا سابقه چندین دهه همکاری دارند و از منافع مشترکی برخوردار هستند. وی اظهار داشت که همکاری تنها سیاست درست برای دو کشور خواهد بود.

52311

کد خبر 691255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =