علیرضا آوایی گزینه روحانی برای وزارت دادگستری دولت دوازدهم/ وزیری با ۳۸ سال سابقه قضایی

در بین گزینه‌های مطرح شده، سید علیرضا آوایی برای وزیر وزارت دادگستری انتخاب شده است، او اکنون رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور است.

مهدیه بهارمست: سه روز بعد از تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی، سه‌شنبه 17 مرداد اسامی هفده نفر از وزراء پیشنهادی تقدیم مجلس شد. در بین وزرای پیشنهادی، نام علیرضا آوایی برای وزارت دادگستری به چشم می خورد؛ رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور.

طی سال‌های اخیر چهره‌های متعددی به عنوان وزیر دادگستری راهی این وزارتخانه شدند. در میان آنها اسماعیل شوشتری با 16 سال سابقه در منصب وزارت دادگستری بود، که بیشترین دوران را به خود اختصاص داده است و کمترین زمان هم آیت الله محمدرضا مهدوی کنی است که چند ماه بیشتر در این منصب نبوده است.

در بین گزینه‌های مختلف، سید علیرضا آوایی برای وزیر وزارت دادگستری انتخاب شده است، وزارت‌خانه‌ای که همین چند روز پیش مصطفی پورمحمدی وزیر فعلی وزارت دادگستری درباره آن گفت: این وزارت‌خانه یکی از کم‌اختیار‌ترین وزارت‌خانه‌های دولت است.

البته آوایی برای انتخاب به این سمت، نیازمند کسب اعتماد از روسای هر سه قوه است. چراکه این وزارتخانه علاوه بر هماهنگی بین سه قوه، وظایف چندگانه دیگری دارد که «اقدام در جهت احقاق حقوق شهروندان ایرانی مقیم خارج از کشور و معاضدت حقوقی به اتباع ایرانی مقیم سایر کشورهای جهان، پاسخ به استعلامات حقوقی دستگاه‌ها و مدیریت امور پرداخت دیه از بیت المال حمایت از قربانیان جرم و مجرمین جرایم غیرعمد» بخشی از آن‌ها را در برمی‌گیرد.

سیدعلیرضا آوایی کیست؟

سيد عليرضا آوایی متولد 1335/02/30 در شهرستان دزفول است. او از سال ۱۳۵۷ به استخدام دادگستری درآمد و از شاخص‌ترین قضات ایران (پایه ۱۱) در دستگاه قضایی بوده‌است، سمت‌های او از انقلاب اسلامی تاکنون به شرح زیر است:

سوابق

تحصیلات

در سال 58 دادستان عمومی و انقلاب دزفول

 

فوق لیسانس حقوق خصوصی از دانشگاه تهران

عضو مؤسس و رئیس هیئت امنای انجمن حقوق شناسی است که اولین نهاد مدنی ملی و فراصنفی در نظام حقوق ایران است.

 

 

در سال 67 دادستان عمومی و انقلاب اهواز

در سال 73 رئیس کل دادگستری استان لرستان

در سال 77 رئیس کل دادگستری استان مرکزی

در سال 81 رئیس کل دادگستری استان اصفهان

از سال 84 تا 93 رئیس کل دادگستری استان تهران

در سال 93 قاضی دیوان عالی کشور

در سال 94 معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال ایران

از سال 95 تاکنون رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور

47238

کد خبر 695190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
    2 0
    بهترین گزینه برای این پست هستن