ایرنا نوشت: مدیر کل زندان های استان تهران اعلام کرد فروش زندان اوین به شهرداری تهران منتفی شده است.

مصطفی محبی روز چهارشنبه در نشست خبری گفت: فعلا خبر فروش زندان اوین به دلیل مشکلات متعدد از جمله سند، به شهرداری تهران منتقی است و بحث فروش به نهادهای دیگر هم همین مشکلات را دارد.

محبی بیشترین جرایم زندانیان را مربوط به مواد مخدر عنوان کرد و گفت: بعد از آن، سرقت و بعد از آن جرایم علیه اشخاص مهم است.
مدیرکل زندان های استان تهران گفت: در حال حاضر فراوانی جرائم مواد مخدر 42 درصد و جرایم سرقت 30 درصد است.
وی ادامه داد: در جرائم مواد مخدر 8/6 درصد و در جرایم سرقت 3/6 درصد در سال جاری کاهش داشته ایم.

وی گفت: پرونده های قدیمی فقط مربوط به مزاحمت تلفنی بود و مثلا در گذشته پرونده ای داشتیم که به دلیل فوت کردن، زنگ زدن و مزاحمت تلفنی برای خانمی، همسرش به او شک کرد و این خانم خودسوزی کرد و حالا فضای مجازی موجب شکل گیری پرونده های مختلف شده است.

 مشکل تجهیزاتی و نیروی انسانی برای اجرای پابندهای الکترونیکی

مدیر کل زندان های استان تهران درباره اجرای طرح پایندهای الکترونیکی در زندان تهران گفت: این طرح هنوز به صورت عملیاتی اجرایی نشده است؛ در حال حاضر محل برای اجرای طرح اختصاص داده شده ولی برای تجهیزات و نیروی انسانی مشکل داریم.

 زندانیان زندان بزرگ تهران بصورت طبقه بندی شده تحمل حبس می کنند

محبی در پاسخ مبنی بر اعتراض برخی زندانیان ندامتگاه بزرگ تهران و هم بند بودن زندانیان جرایم مالی با مواد مخدر گفت: کل محکومان مواد مخدر در قزل حصار تحمل حبس می کنند.

وی ادامه داد: شاید یک زندانی به جرم سرقت دستگیر شده باشد و در عین حال معتاد هم باشد اما در مجموع زندانیان طبقه بندی شده هستند.

وی با استقبال از پیشنهاد خبرنگاران برای بازدید خبرنگاران از ندامتگاه های تهران گفت: هر زمان درخواست دهید شما را به بازدید از زندان ها می بریم.

مدیر کل زندان های تهران گفت: حتی سفرا را به بازدید از زندان بردیم که بسیار تعجب کردند.

وی ادامه داد: سفرا در بازدید از کانون اصلاح و تربیت باور نمی کردند از ١٣ میلیون نَفَر جمعیت استان تنها ١٣٠ مددجوی زیر ١٨ سال داشته باشیم.

توضیح جهانگیر درباره انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها

همچنین ایسنا نوشت: اصغر جهانگیر در نشست معاون اول قوه قضاییه با مدیران سازمان زندان‌ها، گفت: ۴۱ درصد زندانیان مرد به خاطر جرایم مواد مخدر و ۲۵ درصد زندانیان زن در ارتباط با مواد مخدر در حبس بسر می برند. از مجموع کل زندانیان، ۲۳ درصد تحت قرار و ۷۷ درصد محکوم هستند.

وی گفت: از مجموع زندانیان، ۴۹ درصد محکوم به حبس و جریمه نقدی، ۲۰ درصد فقط حبس، ۹ درصد فقط جریمه و ۱۲ درصد نیز زندانیان مالی هستند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: ورودی زندان‌ها در سال ۹۵ نسبت به ۹۳ ، ۱۶درصد و نسبت به سال ۹۴، ۵ درصد کاهش یافته است. به عبارتی در سال ۹۵ نسبت به ۹۳، ۸۷ هزار نفر از ورودی زندان‌ها کاهش یافته است. در راستای دستورالعمل رییس قوه قضاییه قرار بازداشت های موقت ۳۹ درصد، کفالت ۲۵ درصد و صدور قرار وثیقه ۱۲ درصد کاهش داشته است.

جهانگیر گفت: در سال ۹۵، ۱۳۹ هزار زندانی با خاتمه محکومیت، ۱۱۴ هزار نفر با سپردن وثیقه و ۷۹ هزار نفر نیز با کفالت آزاد شدند. در سال گذشته ۱۲۵ هزار نفر در مبادی ورودی زندان سم زدایی و ۵۱ هزار نفر نیز با مصرف متادون درمان شدند.

وی به راه‌اندازی ۲۵ اردوگاه ویژه محکومان مواد مخدر در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: تلاش برای تکمیل اردوگاه‌های نیمه کاره به ویژه ۷ اردوگاه، نیازمند همت دولت است که در دو سال اخیر هیچ پولی را علی رغم تصویب، اختصاص نداده است.

وی با اشاره به راه اندازی بانک اطلاعات ژنتیک زندانیان گفت: این بانک در ۵ استان با اخذ ۳۶۷۵ نمونه آغاز به کار کرده است.

وی به بیمه سلامت رایگان زندانیان اشاره کرد و گفت: با توجه به تکلیف پیش بینی شده در قانون برنامه ششم، در حال رایزنی هستیم که این اتفاق بیفتد.

رییس سازمان زندان‌ها به انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها اشاره کرد و گفت: ۱۰ سال از تصویب این قانون می گذرد اما چون تمهیدات لازم پیش بینی نشده، این قانون هنوز اجرایی نشده است. مشکل ما فقط زمین در خارج از شهرها نیست که رایگان به سازمان زندان ها واگذار شود. آنچه در قانون پیش بینی نشده، زیرساخت های لازم برای زندان و مسایل امنیتی، حفاظتی و نیروی انسانی است. در قانون برنامه ششم پیش بینی شده سازمان زندان ها از طریق فروش نقدی به سازمان ها و شهرداری ها برای انتقال ۲۰ زندان با اولویت کلان شهرها اقدام کند. همچنین فروش نقدی با توجه به وضعیت بودجه ای شهرداری ها بسیار سخت و نیازمند کمک دولت است و باید طبق قانون ردیفی را پیش بینی کنند.

47238

 

کد خبر 695570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =