ترس و نگرانی ونزوئلا این روزها با سفارش های خرید آمریکا از کانادا افزایش یافته است.

به گزارش خبرآنلاين، شرکت پتروشیمی سیتگوی ونزوئلا که در زمینه پالایش نفت در تگزاس و لوییزانای آمریکا فعالیت می کند، به تازگی درخواست خرید نفت کانادا را داده است.

در حال حاضر سطح تولید نفت ونزوئلا در ژوئیه به کمترین میزان خود در ۱۴ سال گذشته رسیده  به طوري كه دولت این کشور را وادار کرد که به منظور جلوگیری از قصور در پرداخت بدهی وام های بین المللی، شرکت سیتگو مقاصد صادرات نفت خود را به کشورهای هند و چین تغییر دهد.

ونزوئلا با داشتن بيشترين ميزان ذخاير نفتي،بعد از كاهش خريدهاي نفت آمريكا و كانادا بيشترين فروش نفت خام خود را به چين و هند داشته است.با اين حال متخصصان نفتي آمريكا مي گويند،نفت كانادا به دليل داشتن گوگرد،نفتي سنگين است اين درحالي است كه نفت ونزوئلا نفتي سبك محسوب مي شود. به گفته آنان،كانادايي ها ترجيح مي دهند نفتي تهيه كنند كه بيشترين كيفيت را داشته باشد.

نفت کانادا نیز دقیقا همانند نفت ونزوئلا سنگین و دارای مقادیر زیادی از سولفور است و این امر آن را به جایگزین مناسبی برای نفت ونزوئلا که شرکت سیتگو را تغذیه و تامین می کرد، تبدیل می سازد و اگر سیتگو که یک شرکت تابعه از شرکت نفت دولتی ونزوئلا  PDVSA است، برای خرید نفت با کانادا قراردادی را امضا کند، این نخستین باری است که پالایشگاههای لیک چارلز، لوییزانا، کورپوس کریستی و تگزاس از نفت کانادایی استفاده می کنند.

البته حمل و نقل نفت از کانادا به پالایشگاهای ایالات متحده امریکا که همگی در نزدیکی خلیج مکزیک هستند، نیز یک مانع بزرگ به شمار می رود.

اگرچه كانادا از طريق خط لوله به آمريكا نفت صادر مي كند،اما نفت ونزوئلا كيفيت بالاتري در آمريكاي شمالي دارد.

براساس گزارش سازمان اطلاعات انرژي آمريكا، واردات نفت آمريكا از ونزوئلا 507 هزار بشكه در روز كاهش يافته است كه پايين ترين ميزان در 5 ماه گذشته بوده است. گزارش ها نشان مي دهد كه پالايشگاهاي سيتگوي در ماه مي تنها 176 هزار بشكه نفت صادر كرده اند.

سيتگوي تنها شركتي نيست كه از خريدهاي آمريكا محروم شده و نگراني ها درباره تحريم هاي ونزوئلا توسط آمريكا رو به افزايش است.

بحران ونزوئلا تنها بر روي صنايع پتروشيمي اين كشور تاثير منفي نگذاشته بلكه اقلب پالايشگاههاي اين كشور هم اكنون با نيمي از ظرفيت كار مي كنند.

تنش های سیاسی میان کاخ سفید و نیکولاس مادورو - رئیس جمهور ونزوئلا - بشدت در هفته های اخیر بالا گرفته است. دولت ترامپ درصدد اعمال تحریم های بیشتری علیه ونزوئلا است. تحریم های آمریکا شامل مسدود کردن دارایی های ۱۰ الی ۲۰ نفر از مقامات بلندپایه دولتی ونزوئلا از جمله معاون رئیس شرکت نفت دولتی این کشور PDVSA)) می شود.

واشنگتن می گوید تمامی گزینه ها از جمله تعلیق و یا ممنوعیت صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا روی میز است. از آنجایی که ونزوئلا سومین صادرکننده بزرگ نفت به ایلات متحده امریکا محسوب می شود، ممنوعیت کامل آن بسیار دور از انتظار و بعید به نظر می رسد چراکه فعالیت پالایشگاه‌های نفت امریکا با مشکل روبرو می شود.

منبع: بلومبرگ 

3535

 

 

کد خبر 696921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =