مرثیه‌ای برای لاله‌های پرپر؛ هلند و بازهم کابوس حذف از تورنمنتی دیگر

تیم‌ملی هلند در آستانه حذف از رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی 2018 قرار دارد.

عرفان حاج بابایی: سال 2008 برای فوتبال هلند،بدون تردید یک نقطه اوج و شکوفایی بود. جایی که آن ها با هدایت مارکو فان باستن جوان،توانستند بهترین و روان ترین فوتبال را در مرحله گروهی آن بازی ها به نمایش بگذارند و با زدن 3 گل به ایتالیا و 4 گل به فرانسه، اهالی فوتبال را غافلگیر کنند. اما لاله های نارنجی خیلی زود پژمردند زیرا فوتبال فانتزی آن ها در مقابل صخره سخت روسیه شکست و روس ها با برتری مقابل نارنجی پوشان در یک چهارم نهایی،راهی نیمه نهایی شدند.

دو سال بعد،ادامه مسیر جذاب 2008 این بار با برت فن مارویک ادامه پیدا کرد. این پیرمرد هلندی،با همان بازیکنان یورو 2008 منهای ادوین فن درسار که از بازی های ملی خداحافظی کرده بود، تیمی با ثبات و یک دست را راهی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی کرد و توانست تا فینال هم پیش برود. آن ها در یک چهارم نهایی برزیل دونگا را حذف کرده بودند و در نیمه نهایی هم از پس اروگوئه قدرتمند برآمدند. در فینال هم اگر آرین روبن کمی دقت را چاشنی ضربات آخرش می کرد،قطعا می توانست از دو تک به تکی که مقابل کاسیاس نصیبش شد یک گل بسازد و هلند را قهرمان جهان کند.

در یورو 2012 اما داستان به تلخ ترین شکل ممکن برای هلند همیشه دوست داشتنی پیش رفت. تیم محبوب اروپا در گروهی سخت قرار گرفت و با دانمارک و آلمان و پرتغال رقابت کرد. هلند که به صعود از گروه های سخت عادت داشت، این بار اما به راحتی مقابل این تیم ها وا داد و با سه شکست تلخ از این رقابت ها حذف شد. اسکلت و ترکیب تیم نسبت به جام جهانی تغییر زیادی نکرده بود اما هلند کیلومتر ها با تیمی که نایب قهرمان جهان باشد فاصله داشت.

حذف مفتضحانه از یورو، هلند را به فکر یک تغییر و انقلاب بزرگ انداخت. مسئولین فدراسیون فوتبال این کشور در این راه بار دیگر به لویی فن خال اعتماد کردند. فن خال که پیش از این هم هدایت هلند را برعهده داشته بود، با تغییرات گسترده ای توانست بار دیگر عظمت را به فوتبال هلند برگرداند. او رو به جوان گرایی آورد و در کنار استفاده از مهره های با تجربه ای مثل اسنایدر،روبن،فن پرسی و دی یانگ ، از بازیکنان جوان و با انگیزه ای مثل سیلسن،دپای،فاینالدوم و مارتینز ایندی بهره برد.

هلند سیستم بازی اش را از 4-2-3-1 هم به 5-3-2 تغییر داد. نتیجه این تغییرات این شد که هلند توانست در مرحله گروهی 5 گل به اسپانیا،3 گل به استرالیا و 2 گل به شیلی بزند تا مقتدرانه راهی مرحله بعد شود. در نهایت آن ها در نیمه نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب آرژانتین شدند و در نهایت به رتبه سوم جام جهانی رسیدند.

خزان فوتبال هلند از این تاریخ شروع شد. از پایان جام جهانی 2014 و جدایی لویی فن خال.

گاس هیدینگ با سابقه هدایت تیم ملی هلند را در راه یورو 2016 بر عهده گرفت. اما آن ها یکی پس از دیگری مقابل حریفانی کم نام و نشان تسلیم شدند. از ایسلند و ترکیه گرفته تا جمهوری چک. هیدینگ برکنار و شد و دنی بلیند جانشینش شد. دستیاری که آمد تا هلند را به یورو برساند اما نه تنها این کار را نتوانست بکند بلکه با اعتماد بی جای مسئولان فدراسیون فوتبال هلند،با نتایج ضعیفش جایگاه هلند در راه جام جهانی 2018 را هم به خطر انداخت.

هلند غایب بزرگ یورو 2016 در فرانسه شد و حالا ممکن است غایب بزرگ جام جهانی 2018 روسیه باشد. پس از بلنید،دیک ادووکات هدایت هلند را بر عهده گرفت تا بلکه لاله های پرپر و سرما زده را بتواند به روسیه برساند اما باخت 4-0 مقابل فرانسه در استاد دو فرانس پاریس کار را برای آن ها سخت و سخت تر کرد. هلندی که با افت شدید باشگاه های برترش طی سالیان گذشته،نتوانسته هیچ استعداد و جوان قابلی را چه روی نیمکت و چه در ترکیب در تیمش جای دهد، حالا سه بازی فرصت دارد تا به فوتبال بازگردد و از مرگ خودش در این رشته جلو گیری کند. آن ها در حال حاضر با 10 امتیاز در گروهشان چهارم هستند. فرانسه 16 امتیازی در صدر است و سوئد و بلغارستان با 13 و 12 امتیاز رتبه های دوم و سوم را مال خود کرده اند.

هلند سه بازی سرنوشت ساز در پیش دارد. ابتدا یکشنبه شب مقابل بلغارستان،رقیب مستقیمش برای صعود به جام جهانی. سپس یک ماه دیگر و دو بازی حساس مقابل بلاروس و سوئد. هلند فقط یک راه برای صعود به جام جهانی دارد و آن هم کسب 9 امتیاز از سه بازی تعیین کننده پیش روست که اگر این اتفاق نیفتد، باید دیگر فوتبال هلند را که یک زمانی از قدرت های فوتبال اروپا و جهان بود را به فراموشی بسپاریم.

 

254 41

کد خبر 703208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =