۰ نفر
۱۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹

۱۲ نمایشنامه‌ از آثار نویسندگان سرشناس جهان در کتاب «کابوس‌ها» توسط علی امینی نجفی ترجمه و گردآوری شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، كتاب «كابوس‌ها» شامل 12 نمایشنامه رادیویی، به نویسندگی ولفگانگ وایراوخ، آلبر كامو، اینگبورگ باخمان، فریدریش دورنمارت، هاینریش بل و گونتر آیش با گردآوری و ترجمه علی امینی نجفی، توسط نشر چتر منتشر شده است.

كتاب نمایشنامه‌های رادیویی «كابوس‌ها» توسط علی امینی نجفی ترجمه شده است. علی امینی نجفی كه پیش از این ترجمه كتاب‌های «با آخرین نفس‌هایم» و «تئاتر مدرن اروپا» را در كارنامه خود دارد، این بار به گردآوری مجموعه شاخصی از نمایشنامه‌های رادیویی مطرح با نویسندگی ولفگانگ وایراوخ، آلبر كامو، اینگبورگ باخمان، فریدریش دورنمارت، هاینریش بل و گونتر آیش، پرداخته است.

یكی از نویسندگان كتاب «كابوس‌ها»، آلبر كامو، نویسنده كتاب مشهور بیگانه و برنده نوبل ادبیات است. آلبر كامو كه با نمایشنامه كمتر شناخته شده «سكوت پاریس» در كتاب«كابوس‌ ها» حضور دارد، در برخورد با نمایش رادیویی از ویژگی اصلی این رسانه تازه، یعنی عنصر آوایی، به خوبی آگاه است و بر آن تاكید می‌كند. این نمایش بارها، به ویژه در مناسبت‌های تاریخی، اجرا شده و پخش رادیویی آن همراه با موسیقی و صداهای زمینه بین 50 تا 60 دقیقه بوده است.

در كتاب «كابوس‌ها» نمایشنامه‌های شاخصی وجود دارند كه «رویاها» نوشته گونتر آیش از جمله آن‌هاست. «رویاها» در شمار معروف‌ترین آثار آیش است. این اثر در اصل شامل پنج نمایش شنیداری است و در 1950 به نگارش درآمد و در سال‌های بعد با اشعاری به هم پیوند یافت. آیش «رویاهای پنجگانه» را اثری مستقل و یگانه می‌دید كه تصویری همه جانبه از وضع زمانه را در پنج قاره بازتاب می‌دهد.

نمایش رادیویی در ظاهر نزدیكی‌های زیادی با تئاتر دارد، زیرا هر دو با كلام یا گفتاری شكل می‌گیرند كه میان نقش‌ها رد و بدل می‌شوند، اما نمایشنامه‌نویسانی كه با این برداشت به رادیو روی آوردند، به زودی دریافتند كه میان تئاتر و رادیو تفاوت‌های چشمگیری هست. مهمترین علت آن است كه تئاتر در صحنه‌ای حقیقی و مشخص شكل می‌گیرد، در حالی كه رادیو یكسره به صدا، یعنی دنیای مجازی تعلق دارد. كتاب «كابوس‌ها» نمونه بارزی از این توصیف است. در این كتاب خواننده با استفاده از قوه تخیل خود، تصویری ذهنی از داستان‌‌ها می‌سازد، كه خود این موضوع نیز بر كشش افراد نسبت به داستان‌ها می‌افزاید.

كتاب «كابوس‌ها» شامل 12 نمایشنامه رادیویی، به نویسندگی ولفگانگ وایراوخ، آلبر كامو، اینگبورگ باخمان، فریدریش دورنمارت، هاینریش بل و گونتر آیش با گردآوری و ترجمه علی امینی نجفی، توسط نشر چتر در 231 صفحه با قیمت 21500 تومان منتشر شده است.

 

57243

کد خبر 703235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =