عیسی کلانتری در نخستین نشست خبری خود در سازمان حفاظت از محیط‌زیست باز هم مانند سخنرانی‌های قبلی خود از وضعیت کمبود منابع آب در ایران گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد در مورد تولید محصولات تراریخته و انجام ارزیابی‌های مربوط به این محصولات عنوان کرد: مسائل زیست محیطی در هر کجای کشور با یکدیگر تفاوت دارد، برای مثال معضل اصلی زیست محیطی در شمال کشور فعلا مساله پسماند است، اما در بقیه کشور مساله پسماند اولویت چهارم الی پنجم است. در همین راستا باید بر اساس اولویت مسائل هر منطقه زمان‌بندی کنیم.

آب مشکل اصلی محیط‌زیست ایران

کلانتری در ادامه به معضلات محیط زیستی متفاوت نقاط مختلف کشور اشاره کرد و افزود: این روزها خبرنگاران و طرفداران محیط زیست باید آگاهی خود را افزایش داده و با آشنایی بیشتر نسبت به مسائل فنی بتوانند به درستی اطلاع رسانی کنند و مردم باید با حقوق شهروندی خود بیشتر آشنا شوند و هیچ کس حق توهین و یا بی‌احترامی به هیچ خبرنگاری را ندارد و مهم نیست خبرنگار تا چه حد تند صحبت می‌کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هر کشوری در حوزه محیط زیست یک اولویت کاری دارد، اظهار کرد: برای مثال چین آلودگی هوا را در اولویت اول خود قرار داده است. ممکن است در کشورهای دیگر پسماند و یا سایر مسائل محیط زیست در اولویت باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد مشکل محیط زیست کشور ما در حوزه آب است و تداوم روند موجود در کشور تا ۱۵ سال آینده از موجب از بین رفتن تاریخ چند هزار ساله ما  می‌شود.

کلانتری افزود: نباید مساله آب را قربانی سایر مسائل کنیم، نباید مساله مهم و اساسی آب را قربانی یوزپلنگ کنیم، اگرچه حفظ اینگونه اهمیت بسیاری دارد. تهدید مساله آب برای کشور تهدید بود و نبود کشور و تهدید بود و نبود تمدن کشور است.

کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه اگر توسعه متوازن و پایدار دنبال نشود، محیط زیست و توسعه قربانی هم می‌شود، ادامه داد: اگر توسعه رخ ندهد و فقط به فکر حفاظت از محیط زیست باشیم سرنوشت کشور مانند کشورهای آفریقایی استوایی می‌شود که شاید جنگل‌، هوا و حیات وحش دارند اما مردمشان با وضعیت بدی زندگی می‌کنند و یا عکس آن توسعه بدون توجه به محیط زیست است که در اوایل قرن در آمریکا منجر باران‌های اسیدی شد و قصد داشتند با هزینه کشورهای دیگر کشورشان را نجات دهند.

اگر سیاست توسعه پایدار را اجرا نکنیم محیطزیست قربانی می‌شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه یکی از چهار اصل توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های آینده است، گفت: نسل آینده از ذخایر ژنتیک، حیات وحش، جنگل‌ها و... صاحب حق است. اگر سیاست توسعه متوازن را به‌درستی اجرا کنیم هیچ مشکلی در زمینه حفظ محیط زیست و توسعه نخواهیم داشت. در غیراینصورت یکی قربانی دیگری خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه پایدار و متوازن است، گفت: در این راستا سعی داریم با ایجاد برخی تغییرات تشکیلاتی کاری کنیم که محیط زیست مانع توسعه کشور به شمار نیاید. در حال حاضر ۴.۵ میلیون بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم که دولت نمی‌تواند به این موارد بی‌توجه باشد بنابراین همه دستگاه‌ها و قوای مجریه، مقننه و قضاییه باید در راستای سیاست متوازن حرکت کنند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد ادغام سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان جنگل‌ها اظهار کرد: طبق تفاهم‌ها ۱۲ تا ۱۷ درصد وسعت هر کشوری باید در قالب مناطق چهارگانه محیط زیست تحت مدیریت قرار گیرد. بالاتر از همه این‌ها اصل توسعه متوازن است. اگر کل کشور این سیاست را بپذیرند فرقی ندارد تقسیم‌بندی دستگاه‌ها به چه شکلی باشد. اگر اعتقاد به سیاست توسعه متوازن باشد، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید، به‌طوری که در برخی کشورها مثل آمریکا همه عرصه‌های جنگلی تحت مدیریت محیط زیست نیست.

در آفریقا هم به اندازه ایران از آب‌های تجدیدپذیر استفاده نمی‌شود

کلانتری با اشاره به اینکه شرایط حاضر بیش از ۸۰ درصد از مشکل کشور مشکل آب است، گفت: طبق عرف بین‌الملل حق نداریم بیش از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر را استفاده کنیم ولی در حال حاضر ۱۱۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر مصرف می‌شود این در حالیست که حتی کشورهای آفریقا و خاورمیانه با این شیوه از آب‌های تجدیدپذیر استفاده نمی‌کنند. براساس برآوردها باید ۳۵.۵ میلیارد متر مکعب در سال آب مصرف شود ولی ۹۷ میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌شود. بنابراین اولویت اول کشور در حوزه محیط زیست آب است.

او افزود: اهمیت ندارد که چه چیزی می‌خواهیم تولید کنیم آنچه اهمیت دارد اینکه با فشار اطلاع رسانی جامعه را آگاه کنیم که پتانسیل تولیدات کشاورزی کشور با توجه به بحران آب محدود است. ممکن است برخی از مسئولان بپرسند که تکلیف کشاورزان چه می‌شود؟ جای سوال دارد آیا مصلحت کشاورزان به بودن یا نبودن کشور ارجحیت دارد؟ اگر به اندازه کافی از آب استفاده می‌کردیم با بحران ریزگردها روبرو نبودیم.

کامیون‌هایی که شبانه وارد پایتخت می‌شوند؛ نیمی از عامل آلودگی‌ هوای تهران
وی در ادامه نشست در مورد برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش آلودگی هوای تهران اظهار کرد: خوشبختانه با انتخاب شهردار جدید تهران و با توجه به شناختی که از او دارم هماهنگی بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری در حوزه کاهش آلودگی هوا انجام خواهد شد. در حال حاضر آلودگی هوا مشکل بزرگ کلان‌شهرها است و راه‌حل ایدر صنعت خودرو، موتورسیکلت و نیروگاه‌ها است و این بخش‌ها را باید مدیریت کنیم.

کلانتری با تاکید بر اینکه بیش از ۵۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از کامیون‌هایی است که شبانه وارد تهران می‌شوند، عنوان کرد: برنامه‌ریزی دقیق باید در این زمینه داشته باشیم تا کامیون‌های ۳۰ ساله و ۵۰ ساله وارد شهر تهران نشوند همچنین باید به نوسازی این دستگاه‌ها توجه کنیم.

سازمان حفاظت محیط زیست ،متخصص کافی ندارد

کلانتری در ادامه با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از لحاظ نیروی انسانی به شدت دچار ضعف است، گفت: سازمان به متخصصان در حوزه‌های متعدد نیاز دارد. در شهریورماه سال ۹۳، ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح انتقال آب از حوضه شماره ۱ به شماره ۲ را به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کرد تا این سازمان نظر خود را در مورد این طرح ارائه دهد. سه سال از آن زمان گذشته ولی سازمان هنوز نتوانسته یک برگه اظهارنظر در مورد این طرح به ستاد احیای دریاچه ارومیه عرضه کند بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست ،متخصص کافی ندارد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: طبق مصوبه جدید اگر سازمان حفاظت محیط زیست نتواند تا سه ماه به طرح‌های ارائه شده جواب دهد، دستگاه اجرایی می‌تواند بدون داشتن نظر محیط زیست کار خود را شروع کند بنابراین باید توان علمی و تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست را افزایش دهیم یا باید از دانشگاه‌های کشور خرید خدمت کنیم. چون سازمان نیروی انسانی کافی برای پاسخگویی و ارزیابی پروژه‌ها را ندارد.

سازمان حفاظت محیط زیست به مدیران کل استان‌ها اختیار تام می‌دهد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه با مدیران کل استان‌ها جلسه داشته و با آنان در مورد مشکلاتشان صحبت کرده‌ام، گفت: بیشتر مدیران کل استان‌ها از ۲۰ سال پیش مدیر هستند. در این جلسات آنان گفتند که ۹۰ درصد مشکلشان سازمان حفاظت محیط زیست است چون مانع تصمیم‌گیریشان در استان می‌شود. مدیرکل استان‌ها معتقد هستند شناخت بیشتری از استان خود نسبت به مدیران مستقر در سازمان دارند بنابراین می‌توانند تصمیم‌ساز استان تحت مدیریت خود باشند. از بین ۳۱ مدیرکل، ۲۸ مدیرکل سازمان را مشکل اساسی در راه خود می‌بیند و معتقد است سازمان مانع تصمیم‌سازی درون استان می‌شود بنابراین تصمیم‌گرفتیم به مدیران کل اختیار کامل بدهیم و از سوی دیگر از آنها مسوولیت‌پذیری بخواهیم.

کلانتری با بیان اینکه محیط زیست نمی‌تواند ماشین «نه» باشد، گفت: باید برای پروژه‌هایی که مشکل زیست محیطی ایجاد می‌کنند راهکار ارائه دهیم تا ضمن اجرای طرح توسعه‌ای محیط زیست نیز حفظ شود. در موارد استثنایی برخی طرح‌ها باید به طور کلی تعطیل شود اما نمی‌توان جلوی همه طرح‌های توسعه‌ای را گرفت بنابراین باید ضمن ارائه راهکار و راه‌حل سعی کنیم در کنار اجرای پروژه‌ها حفظ محیط زیست را نیز داشته باشیم.

 ۷۰ درصد وقت خود را به آب اختصاص می‌دهم

وی تاکید کرد: ۷۰ درصد وقت خود را روی مساله آب خواهم گذاشت چون اشتباه است که وزارت نیرو را به حال خود رها کنیم. نباید ۱۱۰ درصد آب تجدیدپذیر مصرف شود. اگر مصرف آب کم نشود، کشور از بین می‌رود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه موضع خود در مورد سدسازی‌ها را اعلام کرد و گفت: از نظر من سدسازی در در برخی جاها خوب و در برخی جاها بد است. من سد نازلو و سد سیمینه‌رود را علی‌رغم پیشرفت کاری بالا و صرف هزینه‌های بسیار بالا متوقف کردم بنابراین سدسازی در همه جا خوب و یا در همه جا بد نیست، بلکه لازم است ارزیابی زیست محیطی برای احداث سد صورت گیرد. معتقدم در شمال کشور سدسازی مانعی ندارد.

او در ادامه با اشاره به پروژه‌های سدسازی که توسط سازمان جلویش گرفته شده، ادامه داد: اگر مصرف آب در کشور کم نشود، کشور نابود می‌شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با تاکید بر ضرورت مدیریت منابع آب کشور اظهار کرد:هیچ یک از وزرای نیرو از بعد انقلاب به اندازه آقای چیت‌چیان سهم آبی نداشتند. در دوره او تخصیص حق‌آبه محیط زیست مشخص شد و قرار شد ۱۱.۷ میلیارد متر مکعب حق‌آبه به تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها داده شود. در همین دوره حق‌آبه کارون، دریاچه ارومیه و گاوخونی داده شد و تالاب گاوخونی ۱۷۰ میلیون متر مکعب آب دریافت کرد.

نمکی معاون محیط زیست طبیعی می‌شود

کلانتری در ادامه معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را معرفی کرد و گفت: دکتر نمکی از سازمان برنامه و بودجه به سازمان حفاظت محیط زیست آمده و قرار است معاونت محیط زیست طبیعی را برعهده بگیرد. او یکی از صاحبنظرترین افراد در محیط زیست طبیعی است. معاونت محیط زیست طبیعی با اختیارات کامل به دکتر نمکی واگذار خواهد شد. آقای نمکی زمان ریاست خانم ابتکار، مشاور سازمان بودند.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه در سازمان حفاظت محیط هر سمت را به متخصص آن واگذار می‌کنم گفت: من در بسیاری از حوزه‌های محیط زیستی تخصصی ندارم بنابراین از افراد متخصص برای پست‌های مختلف استفاده می‌کنم. من اینجا هستم تا سازمان را به دست متخصصان مدیریت کنم بنابراین باید توان مدیریت داشته باشم و کارها را به افراد متخصص بسپارم. سازمان حفاظت محیط زیست باید بتواند از نمک گرفته تا آهو و از موشک گرفته تا دوچرخه اظهارنظر کند.

 تامین حق‌آبه تالاب‌ها تا بهمن‌ ماه

کلانتری با اشاره به اینکه حق‌آبه تالاب‌ها باید تا بهمن‌ماه و در زمان پرآبی تامین شود، گفت: آب‌های جریانی از اردیبهشت‌ماه به بعد به دریاچه و تالاب نمی‌رسد. همچنین آب‌های سیلابی با احداث سدها تنظیم شده است و به تالاب‌ها نمی‌رسد.

معاون رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای پدیده گرد و غبار اظهار کرد: طبق آخرین اطلاعات ستاد مقابله با گرد و غبار ۲۷ کانون گرد و غبار وجود دارد که چهار کانون، داخلی و ۲۴ کانون، خارج از ایران یعنی در عراق و سوریه است. چهار کانون داخلی به اندازه ۲۴ کانون خارجی گرد و غبار تولید می‌کنند. ایجاد این کانون‌ها ناشی از خشک شدن تالاب‌های خوزستان است همچنین بخشی از کانون‌ها از نواحی رملی و اراضی شخم‌خرده‌ای که چک نمی‌شوند نشات می‌گیرد. امسال حدود ۱۹۰ میلیارد تومان برای گرد و غبار تخصیص داده شده است.

کلانتری افزود: برخی کانون‌های گرد و غبار عراق تحت تصرف داعش بود. خوشبختانه در حال حاضر با آزادسازی این مناطق انتظار می‌رود دولت عراق اقدامات جدی برای مهار کانون‌های گرد و غبار بکند. افزون بر این یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی با مشارکت ایران و عراق در این کشور ایجاد شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: سازمان جنگل‌ها در زمینه بیابان‌زدایی و مقابله با گرد و غبار تخصص زیادی دارند بنابراین باید با تامین امکانات و رعایت حق‌آبه‌های زیست محیطی قابلیت مهار کانون‌ها به گرد و غبار ایجاد شود. این موضوع یک شبه حل نمی‌شود و حداقل دو، سه سال طول می‌کشد.

احیای دریاچه ارومیه در گرو تامین به‌موقع بودجه

رییس سازمان حفاظت محیط زیست که همزمان ریاست ستاد احیای دریاچه ارومیه را نیز برعهده دارد در مورد آخرین وضعیت این دریاچه اظهار کرد: احیای دریاچه ارومیه بستگی به تامین بودجه دارد. راه‌حل‌های اجرایی مشخص و نسخه خوبی برای این دریاچه نوشته شده است اما اگر منابع مالی به‌موقع تامین نشود، احیای دریاچه با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

کلانتری افزود: اگر منابع مالی احیای دریاچه ارومیه از سوی دولت تامین شود، قول می‌دهم دریاچه در حد اکولوژیک احیا شود. در شرایط حاضر خطر عدم احیا از بین رفته است ولی دیرکرد در تامین منابع مالی احیا را به تعویق می‌اندازد. بودجه مورد نیاز ستاد دریاچه ارومیه ۲۰۰۰ میلیارد تومان در هر سال است که سال قبل از این مبلغ تنها ۷۰۰ میلیارد تومان داده شد.

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در پایان تاکید کرد: بخش عمده‌ای از گرد و غبارهای نمکی دریاچه ارومیه مهار شده است. گرد و غبار نمکی بر افزایش خون شهروندان تاثیر گذاشت. سازمان جنگل‌ها در سه سال گذشته بسیار خوب عمل کرده و مهار غبارهای حاشیه دریاچه ارومیه را به خوبی پیش برده است. در شرایط حاضر غیر از طرح انتقال آب‌های مرزی، بقیه طرح‌ها به دلیل عدم تخصیص بودجه یا متوقف شده یا در حال توقف است. در حال حاضر دریاچه ارومیه از خطر خشکیدگی کامل عبور کرده ولی مشکلات پابرجا است. خوشبختانه دریاچه ارومیه ارتباطی با آبخوان‌های اطراف ندارد. اگر منابع مالی به موقع تامین شود، دریاچه ارومیه احیا می‌شود. تاکنون ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است.

شرط کردم تا تصمیم‌گیر در حوزه آب، شورای عالی آب باشد

عیسی کلانتری در حاشیه اولین نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که به چه شرطی ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را پذیرفته است، گفت: شرط من این بود که سیاستگذاری حوزه آب به شورای عالی آب و نه وزارت نیرو محول شود و آقای روحانی این شرط را پذیرفت.

47237

کد خبر 704180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =