ایسنا نه نقل از مونگابی نوشت: محققان معتقدند: درختان خدمات اکوسیستمی به ارزش 500 میلیون دلار در اختیار ابرشهرهای جهان قرار می‌دهند.

درختان علاوه بر نقش موثری که در جنگل‌ها و دیگر اکوسیستم‌های طبیعی دارند انواع خدمات اکوسیستمی را در شهرها فراهم می‌کنند. محققان به بررسی 10 ابر شهر در پنج قاره جهان از جمله پکن در چین، بوئنوس آیرس در آرژانتین، قاهره در مصر، استانبول در ترکیه، لندن در انگلیس، لس آنجلس در آمریکا، مکزیکوسیتی در مکزیک، مسکو در روسیه، بمبئی در هند و توکیو در ژاپن پرداختند.

در بررسی انجام شده مشخص شد درختان به طور میانگین 505 میلیون دلار در سال برای هر یک از این ابرشهرها سوددهی دارند. درختان با جذب کربن، کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از بادهای زمستانی و خنک کردن دمای محیط شهری در فصل تابستان به شهرها خدمات ارائه می‌دهند.

بسیاری از افراد این باور را ندارند که ابرشهرها بخشی از طبیعت هستند و لازم است اقدامات حفاظت محیط زیستی هم در آن‌ها انجام شود.

به گفته محققان آمریکایی سودآوری 505 میلیون دلاری درختان شهری به دلیل تاثیرگذاری‌های مختلف از جمله کاهش آلاینده‌هایی همچون کربن مونوکسید، نیتروژن دی اکسید و ذرات معلق ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی است. همچنین در صورتیکه فضاهای بیشتری برای کاشت تعداد درخت بیشتر در شهرها اختصاص داده شود خدمات‌دهی درختان به مناطق شهری نزدیک به دو برابر می‌شود.

۴۷۲۳۵

کد خبر 705440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =