هراس در جامعه با دامن زدن به شایعات «نهنگ آبی»/ تکذیب اخبار مرگ ۲ جوان ایرانی

ایسنا نوشت: رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا بااشاره به شایعات مرگ دو جوان ایرانی در چالش «نهنگ آبی»، گفت: خوشبختانه این بازی در ایران قربانی نداشته و برخی از تصاویر و فیلم‌هایی که در این زمینه وجود دارد و به این بازی در ایران منتسب، شده است صحت ندارد.

سرهنگ علی نیک‌نفس در خصوص بازی آنلاین نهنگ آبی گفت: بیشتر اخبار این بازی مربوط به اوایل سال و فرودین ماه است که حتی برخی از اخبار آن در رسانه‌های فارسی زبان هم منتشر شده، اما اینکه چرا بعد از گذشت 4 تا 5 ماه به یکباره این حجم از اخبار در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است، همان ترفندهای هوکس خبری می‌باشد که ناشی از شیطنت برخی از کاربران است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این بازی روسی درسال 2013 رواج یافت و اولین قربانی آن در سال 2015 اقدام به خودکشی کرد، باید گفت بازی نهنگ آبی این روزها کاربران زیادی ندارد.

سرهنگ نیک‌نفس گفت: این هجمه رسانه‌ای در خصوص بازی نهنگ آبی در شبکه‌های اجتماعی که این روزها در بین کاربران ایرانی به راه افتاده است بیش از آن‌که به واقعیت‌ها بپردازد دامنه شایعات را توسعه داده و باعث ایجاد هراس در جامعه و خانواده‌ها شده است.

وی با بیان اینکه این بازی شامل 50 مرحله یا 50 ماموریت می‌باشد که در هر روز باید یک ماموریت به انجام رسیده و در انتهای هر مرحله عکس سلفی از پایان مرحله برای همبازی ارسال گردد، گفت: مهمترین ترفند در این بازی کسب اطلاعات شخصی و محرمانه از کاربران در طول بازی است که در روند بازی از فرد گرفته می‌شود و با دانستن این موضوعات در مراحل بعدی بازی، از کاربر خواسته‌ها متفاوت شده که کاربر بر اثر فشار و یا محو شدن در بازی مجبور به انجام می‌شود و در پایان درخواست نمایش خودکشی بازی کننده بازی است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: خوشبختانه این بازی در ایران قربانی نداشته و برخی از تصاویر و فیلم‌هایی که در این زمینه وجود دارد و به این بازی در ایران منتسب، شده است صحت ندارد. این تصاویر مربوط به کشورهای دیگر و یا اقدامات دیگری است که به این بازی مرتبط نبوده و به اشتباه به کاربران ایرانی نسبت داده شده است.

وی تاکید کرد: هر چند این بازی هنوز در میان کاربران ایرانی رواج نیافته است، اما تب و تاب خاصی این روزها در خصوص بازی نهنگ آبی در جامعه به راه افتاده که دقت در رصدها و مراقبت ها بویژه از سوی والدین را می‌طلبد تا این چالش در ایران به وجود نیاید. به جرات می‌توان گفت خانواده‌ها در این میان مهمترین نقش و وظیفه را بر عهده دارند و نقش نظارتی خانواده ها بر فعالیت آنلاین فرزندان از مهمترین اقدامات والدین در این خصوص بوده که بسیار حائز اهمیت است.

سرگرد مهدی شکیب رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری و کارشناس ارشد روانشناسی نیز در خصوص انتشار اخبار بازی نهنگ آبی گفت: بازی نهنگ آبی یا به زبان دیگر چالش اینترنتی نهنگ آبی با تکیه بر اهداف هدف‌مند طراحان و گردانندگان این بازی و سوءاستفاده از کودکان و نوجوانان طراحی شده و با توجه به نقطه ضعف کودکان و نوجوانان و احساس تنهایی و ترس و عدم اعتماد به نفس و اعتماد به والدین، آنان را ترغیب به شروع و ادامه این بازی می‌نمایند.

سرگرد شکیب در توصیه به والدین تاکید کرد: والدین باید نسبت به نحوه ارتباط فرزندان خود با دیگران حساس و دقیق باشند و به عنوان بهترین حامی همراه فرزندان در فضای مجازی باشند.

وی ادامه داد: قدرت نه گفتن قابلیتی است که در بسیاری از مواقع انسانها را از گرفتاری‌های گوناگون و سوء استفاده‌های احتمالی نجات می‌دهد، بنابراین باید والدین نه گفتن را به فرزندان خود بیاموزند. فرزندان باید بدانند بهترین راهنما برای آنها والدینشان می باشند و در این گونه موارد با راهنمایی و هدایت والدین خود در فضای مجازی فعالیت نمایند.

سرگرد شکیب تاکید کرد: والدین باید از ابتدا مهارت‌های مهم زندگی را به فرزندان بیاموزند( مهارت‌هایی از قبیل حل مسئله، مهارت نه گفتن، نظم داشتن، مهارت دوستیابی و... ). والدین باید با روالی معین و منطقی، انتظارات خود را از فرزندان بیان نمایند و حد و حدود و خطوط قرمز را به آنان گوشزد نمایند.

این مقام مسئول ادامه داد: والدین باید به کودک خود آموزش دهند چنین مواردی را با مسئولان مدرسه یا پدر و مادر خویش در میان بگذارند و از آنان راهنمایی بگیرند.

سرگرد شکیب ادامه داد: اگر با فرزند خود مرتب صحبت کنید و همیشه به او یادآور شوید که پشتیبان همیشگی او هستید، کودک هم یاد میگیرد مسائل و مشکلات خود را با شما در میان بگذارد و از شما کمک بگیرد.

براساس گزارش پلیس فتا، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در انتها از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.

42238

کد خبر 706431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =