ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه عربستان از دلایل پشت پرده کمپین بازداشت شخصیت‌های دینی و فعالان برجسته کشورش گفت.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در گفت‌وگو با خبرگزاری "بلومبرگ" از دلایل بازداشت برخی شخصیت‌های مذهبی، آکادمیک‌ و تجار در کشورش پرده برداشت.

وزیر امور خارجه عربستان خاطرنشان کرد که این بازداشت‌ها با هدف ناکام گذاشتن طرح افراط‌گری بود که این اشخاص با دریافت کمک‌های مالی از سوی کشورهای بیگانه آن را اجرا می‌کنند.

مقامات عربستانی در ماه‌ جاری میلادی گروهی از شخصیت‌های مذهبی، آکادمیک و تجار را که از دولت یا سیاست‌های آن در گذشته انتقاد کرده بودند، بازداشت کردند. این بازداشت‌ها در میان افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه ملک سلمان، پادشاه عربستان به نفع پسرش شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از قدرت کناره‌گیری می‌کند، صورت گرفته است.

برخی از بازداشتی‌ها با چهره‌های اسلام سیاسی که حاکمان عربستانی از مدت‌ها پیش با آن مخالف بوده‌اند، در ارتباط هستند.

از بین بازداشتی‌ها سلمان العودة و عوض القرنی، دو شخصیت دینی بودند که هر دو از موسسه دینی رسمی مستقل هستند.

شاعر زیاد بن ناهت، استاد مصطفی الحسن، تاجر عصام الزامل نیز جزء این بازداشتی‌ها بوده‌اند.

خبرگزاری مذکور اعلام کرد که نتوانسته است به طور مستقل درباره بازداشت‌ها تحقیق کند و مرکز ارتباطات دولتی عربستان به هیچ درخواست توضیح در این باره پاسخ نداده است.

عادل الجبیر تصریح کرد: ما دریافتیم که برخی از آنها با هدف برهم زدن ثبات کشور عربستان از کشورهای خارجی کمک‌های مالی دریافت و با آنها همکاری می‌کردند.

وی افزود: زمانی که این تحقیقات پایان یابد، دلایل واقعی آن را فاش خواهیم کرد.

عادل الجبیر طی گفت‌وگو با این خبرگزاری بر موضع قاطعی که کشور عربستان در قبال قطر در پیش گرفته، تاکید کرد و گفت: قطر باید از پشتیبانی مالی تروریسم و فراهم کردن پناهگاه امن برای تروریست‌های تحت تعقیب و پشتیبانی مالی از آنها دست بردارد.

52310

کد خبر 710222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =