قائم‌مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تشویق پزشکان به مهاجرت به مناطق محروم با محرومیت‌زدایی و ایجاد امکانات زیست مناسب می‌تواند راهکار مناسبی برای حضور پزشکان در این مناطق باشد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، دكتر حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر درخشان معاون درمان سازمان تامین اجتماعی شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی کیفیت خدمات در بیمارستان‌های دولتی پرداختند.

85 درصد مردم از طرح تحول سلامت رضایت دارند

دكتر حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابتدا با اشاره به اینکه طی نظرسنجی‌های به عمل آمده 85 درصد مردم از طرح تحول سلامت رضایت داشتند، گفت: نشریه انگلیسی گاردین دو هفته پیش تعجب کرده بود که چرا دکتر روحانی در موقع انتخابات ریاست جمهوری، کمپین انتخاباتی خود را بر طرح تحول سلامت نگذاشته و بر روی برجام متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال 95، 1.55 تخت به ازای هر 10 هزار نفر داشتیم، افزود: در سال 95، 820 میلیون بار جمعیت 79 میلیون و 700 هزار ایرانی به سیستم بهداشت و درمان مراجعه کردند و حدود 10 میلیون و 100 هزار مورد بستری داشتیم.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه طبق استانداردهای روز دنیا مردم ما از خدمات پزشکی کم بهره‌برداری می‌کنند، عنوان کرد: تخت‌های ما نسبت به کشورهای مشابه حدود یک سوم تخت‌های مورد نیاز است.

 حریرچی با بیان اینکه به ازای هر 10 هزار نفر 4.8 نفر متخصص داریم که کف مقبول آن 15 نفر است، بیان کرد: در دهه 60 در کشور شاهد حضور پزشکان هندی، بنگلادشی بودیم.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه پزشک خانواده از سال 84 در روستاها اجرایی شد، گفت: 95 درصد بیماران زیر 6 ساعت در اورژانس تعیین تکلیف می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در سال93 و 94 هموطنان ما 2.25 بار به پزشک عمومی و خانواده مراجعه کردند، اظهار کرد: باید زیرساخت‌های لازم را برای استقرار نظام ارجاع مانند بستر الکترونیک و کلینیک را ایجاد کنیم، لذا در طول چند سالی که از طرح تحول می‌گذرد، 658 کلینیک ویژه در 385 شهر کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

حریرچی گفت: 4 هزار و249 مطب جدید در 224 کلینیک ویژه ساخته شده است. همچنین در 128 شهر منطقه محروم از طریق استیجاری 2 هزار و430 مطب با تعرفه دولتی تاسیس شد.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه حداقل تعداد تخت‌ها باید به حدود 2.6 تخت به ازای ۱۰ هزار نفر برسد، افزود: افراد فقیر و کم بضاعت در این چهار سال و در بخش دولتی 26 میلیون بار بستری شده‌اند.

با خدمات رسانی مناسبت در شان مردم ایران فاصله داریم

 حریرچی افزود: علی‌رغم آمار بسیار بالا از سرویس دهی به بیماران، به هیچ وجه از خدماتی که به مردم ارائه می‌شود راضی نیستیم، زیرا با خدمات رسانی مناسب در شان مردم بزرگ ایران هنوز فاصله داریم.

وی گفت : 77.4 درصد موارد بستری در سه سال اخیر در بیمارستان‌های دولتی بوده است.

امروز 5900 پزشک متخصص در حال خدمت در شهرهای محروم داریم


وی ادامه داد: وزارت بهداشت با کمبود نیروی متخصص روبرو است؛ زیرا فارغ التحصیلان دانشگاهی ما تنها دو سال در خدمت این وزارت در قالب طرح اجباری هستند.

معاون كل وزیر بهداشت با اشاره به پراکندگی رشته‌های تخصصی در سطح کشور افزود: 43 درصد رشته‌های تخصصی ما در تهران هستند و حدود 60 درصد آنها در تهران و پنج کلان‌شهر دیگر کشور حضور دارند.

دكتر حریرچی ادامه داد: باید امکانات زندگی در شهرهای محروم را فراهم کنیم . تشویق پزشکان به مهاجرت به مناطق محروم با محرومیت زدایی و ایجاد شرایط زیست مناسب می‌تواند راهکار مناسبی برای حضور پزشکان در این مناطق باشد.

وی گفت: ما حدود 5900 متخصص در حال فعالیت در مناطق محروم داریم. بیماران فکر میکنند که با مراجعه به کلانشهرها بهتر درمان میشوند؛ اما باید بدانند که در شهرستانهای کوچک با تاسیس کلینیکهای تخصصی می‌توانند با کیفیت بالا درمان شوند.

معاون كل وزیر بهداشت افزود: یک سوم بیماران روستایی از نظام مراجعات استفاده نمی‌کنند. در بیمارستانهای دولتی 100 درصد ارجاعهایی که به تشخیص پزشک معالج باشد، با مسئولیت بیمارستان صورت می‌گیرد.

حریرچی گفت: امروز 84 درصد بستری ها در بیمارستانهای دولتی صورت می‌گیرد و من از هنوطنان عزیز خواهش می‌کنم که اگر استطاعت مالی دارند به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه کنند و در غیر این صورت به بیمارستانهای دولتی مراجعه کنند.

47238

کد خبر 711283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • 4گوشه IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
    6 0
    جناب آقای دکتر حریرچی قائم‌مقام محترم وزیر بهداشت از جیب شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی هزینه میفرمایید. متاسفانه مطالبات شرکتها از مراکز درمانی به بیش از یکسال رسیده و در آستانه ورشکستگی هستند لطفا برای رضایت مردم راه بهتری انتخاب کنید