پهپادهای هیبریدی عمودپرواز آینده نبردهای هوایی را رقم می‌زنند/جولان بی‌سرنشین‌ها

متخصصان عرصه پهپادهای نظامی پیش‌بینی کرده‌اند که تا 10 سال آینده بیشتر نبردهای هوایی با استفاده از پهپادهای هیبریدی عمودپرواز صورت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، پهپادهای هیبریدی عمودپرواز، پهپادهایی هستند که همانند بالگرد از زمین بلند می‌شوند و فرود می‌آیند و می‌توانند مانند هواپیما پرواز کنند و برای تامین انرژی مورد نیاز خود صرفا از سوخت‌های فسیلی استفاده نمی‌کنند و به همین دلیل بسیار به‌صرفه هستند.

مهندسان و دانشمندان دانشگاه "کرانفیلد"(Cranfield) انگلیس معتقدند که این پهپادها تا 10 سال آینده یکی از مهمترین و تعیین‌کننده‌ترین تجهیزات نظامی در نبردهای هوایی محسوب می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک شبکه دفاع هوایی پیچیده و همواره آماده، به دفاع از حریم هوایی کشورها و همچنین مراکز حساس بپردازند.

این پهپادها در دهه‌های آینده همگی این قابلیت را خواهند داشت که بر روی فرودگاه‌های متحرک نظیر کشتی‌ها و یا حتی نفربرهای بزرگ فرود بیایند و یا مجددا پرواز کنند و عملا نیازی به پایگاه شکاری ثابت برای آنها وجود نداشته باشد.

پروفسور "نیک کولوسیمو"(Nick Colosimo) یکی از محققان این دانشگاه گفت: میدان‌های جنگ در آینده نیازمند راه‌حل‌های کارآمدی هستند که بتواند جان کاربران انسانی را در هر شرایطی حفظ کند و صرفا به نابودی اهداف نظامی محدود شود و مراکز دانشگاهی می‌توانند برای این موضوع بسیار ایده‌پرداز و خلاق باشند.

این تیم چندی پیش تصاویری از تانک‌های بی‌سرنشین منتشر کرده بود و از آنها به عنوان یک مفهوم قابل استفاده در آینده یاد کرده بود.

استفاده از هوش مصنوعی نیز یکی از راهبردهای بسیار کارآمد محسوب می‌شود، هر چند که بسیاری معتقدند این پیشرفت‌ها صرفا سبب کشتار جمعی و نابودی هر چه بیشتر غیرنظامیان بی‌گناه خواهد شد.

۵۴۵۴

کد خبر 713173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =