روزنامه آرمان نوشت: محمدعلی نجفی، شهردار تهران، هفته پیش گفت: «بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است و حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود و این اتمام حجت من است.»

این اتمام حجت واضح و قاطع شهردار تهران در مقابل مبحثی که از دید متخصصان امور شهری موجب فسادهای عظیمی در مجموعه شهرداری می‌شد، جای امیدواری بسیاری دارد. اعضای شورای پنجم و نجفی به‌عنوان شهردار از ابتدای کار با شعار شفافیت مالی بر مسندهای خود تکیه زدند و در چندماه گذشته به‌خوبی استواربودن بر این شعار را نشان دادند. برخی از ذینفوذان که در سال‌های اخیر به‌لطف ارتباط با مدیران شهرداری توانسته بودند منافع بسیاری از قانون هولوگرام کسب کنند، مطمئنا از این دستور جدید شهردار خوشحال نخواهند بود. اما از سویی دیگر، اعضای شورای شهر از این اقدام شهردار استقبال کرده‌اند و انتظار می‌رود به‌تبع اجرایی‌شدن بخشنامه توقف صدور هولوگرام بخش قابل‌توجهی از شبهات مالی در این نهاد رفع شود.

مانعی بر سر راه
شهردار اصلاح‌طلب تهران به‌عقیده منتقدان آن‌گونه که باید به تغییر در سطوح مدیریتی شهرداری نپرداخته و بسیاری از مدیران غیرهمسو با دیدگاه خود و شورا را ابقا کرده است. توجیه نجفی لزوم تکیه بر متخصصانی در بدنه خود شهرداری است که پیش از این تجربه فعالیت در این نهاد را داشته‌اند، اما برخی حضور مدیران دوران محمدباقر قالیباف را در شهرداری نجفی غیرقابل اعتماد می‌دانند. به هر روی قابل انکار نیست که حضور برخی از مدیران که در همکاری با شهردار سابق تهران به‌وفور هولوگرام صادر می‌کردند، می‌تواند مانعی در مسیر اثبات این بخشنامه باشد. بسیار دشوار به‌نظر می‌رسد که بتوان شهرداری تهران را که در سال‌های اخیر به صدور هولوگرام، تراکم و انواع اقدامات غیرشفاف عادت کرده، ملزم به شفافیت مورد نظر نجفی کرد. حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، در این باره می‌گوید: «دستورالعمل برای شهردار مهم است.

از این رو نگران اجرای بخشنامه هستند، زیرا فساد موجود در شهرداری ساختارمند شکل گرفته است و باید یک عامل بازدارنده برای مبارزه با این فساد وجود داشته باشد. اتمام‌حجت شهردار نیز برای این بود که به مدیران بگوید که باید دستورالعمل را اجرایی کنند.» اکنون شهردار تهران به‌عنوان فردی که به پاکدستی شهره است و شورای شهر پنجم که مصمم است وظایف نظارتی خود را برخلاف برخی دوره‌های پیشین با دقت انجام دهد، تلاش بسیاری برای نظارت بر مدیران ابقاشده دارند.

این مدیران می‌توانند نشان دهند نجفی تصمیم درستی در ابقایشان گرفته و با موج جدید شفافیت در مدیریت شهر تهران همراه شوند، یا با وفاداری به شیوه شهردار سابق، لزوم تغییرات گسترده در نهادهایی را که با جابه‌جایی مدیران مواجه می‌شوند، اثبات کنند.

45302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 713238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =