ایرنا نوشت: دولت ترکیه یک کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول را به اتهام جاسوسی و ارتباط با گروه فتح الله گولن دستگیر و روانه زندان کرد.

به گزارش وبسایت روزنامه حریت، با دستور دادستان استانبول، متین توپوز کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول به اتهام ارتباط با تشکیلات گولن توسط پلیس امنیت دستگیر و روانه زندان شد.

به نوشته این وبسایت خبری، این مظنون به عضویت در گروه گولن به عنوان یک رابط در کنسولگری آمریکا مشغول به کار بوده و با برخی سران پلیس سابق ترکیه که آنها هم با گولن مرتبط بودند، ارتباط داشته است.

به نوشته این رسانه، این متهم در جریان عملیات امنیتی دولت ترکیه علیه اعضای گروه گولن چهار روز پیش دستگیر شده و در دادگاه به جرم جاسوسی و ارتباط با گروه گولن محکوم و روانه زندان شد.

به نقل از مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن نزدیک 170 هزار نفر بوده که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

52311

کد خبر 714142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =