ایسنا نوشت: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت از تشدید برخورد با خودروهای فرسوده و فاقد معاینه فنی در معابر تهران بزرگ خبر داد.

سردار محمدرضا مهماندار با اشاره به فرا رسیدن نیمه دوم سال و احتمال بروز پدیده وارونگی دما در تهران اظهار کرد: با بروز این پدیده میزان آلودگی هوا مخصوصا در کلان‌شهرها افزایش می‌یابد و طبیعی است که دستگاه‌های مختلف نیز در این زمینه وظایفی بر عهده دارند. پلیس راهور موظف است در جهت برخورد با وسایل نقلیه دودزا و آلاینده اقدام کند.

وی با بیان اینکه نداشتن معاینه فنی و فرسوده بودن خودرو از جمله مواردی است که منجر به آلایندگی خودرو می‌شود، گفت: پلیس به‌صورت مستمر با خودروهایی که فاقد معاینه فنی هستند و همچنین خودروهای فرسوده، برخورد قانونی انجام می‌دهد.

مهماندار با اشاره به آمارهایی از برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی گفت: در نیمه نخست امسال نزدیک به دو میلیون خودرو در تهران به‌ دلیل نداشتن معاینه فنی جریمه شدند. البته این به‌ معنی جریمه شدن دو میلیون دستگاه خودرو نیست بلکه ممکن است یک خودرو چندین بار جریمه شده باشد.

به گفته رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نداشتن معاینه فنی در هر ۲۴ ساعت باعث می‌شود تا یک بار خودرو مذکور جریمه ‌شود و بخشی از این‌ جریمه‌ها نیز توسط دوربین و بخش دیگری توسط مأموران پلیس راهور ثبت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رانندگان باید برای دریافت معاینه فنی خودرویشان به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند، گفت: برابر قانون به‌ ازای هر روز تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در تهران ۵۰۰هزار ریال جریمه می‌شوند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به خودروهای فرسوده فاقد معاینه فنی نیز گفت: قانون مشخص کرده که از چه سنی خودروها در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها حق تردد ندارند و این موضوع برای انواع خودروهای سنگین و شخصی متفاوت است، این موضوع در تهران توسط دوربین‌ها و مأموران پلیس راهور رصد می‌شود و براین اساس خودرویی که در سن فرسودگی قرار گرفته به ازای هر ۲۴ ساعتی که در تهران تردد کند، یک بار جریمه می‌شود.

مهماندار با اشاره به کامیون‌های فرسوده نیز گفت: این خودروها هم به‌صورت دقیق جریمه می‌شوند. یعنی خودروهایی که دارای آلودگی باشند، حتی وسایل نقلیه سواری و شخصی که دارای آلودگی باشند، بلافاصله توسط مأموران پلیس راهور شناسایی می‌شوند، پلاک خودرو اخذ می‌شود و پلاک اعزام به تعمیرگاه به آن‌ها داده می‌شود. این خودروها برای تعمیر به تعمیرگاه می‌روند و تا زمانی که تعمیرات این‌ها انجام نشود و معاینه فنی نگیرند و سلامت آن‌ها در مراکز مجاز تأیید نشود، اجازه تردد در سطح شهر را ندارند.

مهماندار در همین رابطه اضافه کرد: در بحث خودروهای دودزا نیز پلیس به‌صورت جدی وارد شده و ضمن برخورد با آن‌ها به چنین خودروهایی اجازه تردد نمی‌دهد. لازم به ذکر است آمار برخورد مأمورین پلیس راهور تهران بزرگ با خودروهای فاقد معاینه فنی در سال جاری نسبت به سال گذشته سه‌برابر شده است. امسال بر خلاف سال گذشته، به‌ازای هر روز تردد این جریمه اعمال می‌شود.

به گفته رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، طرح تشدید برخورد با خودروهای آلاینده و فاقد معاینه فنی در معابر سراسر پایتخت در دستور کار قرار گرفته است.

42234

کد خبر 714426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  0 0
  یعنی از فردا اکثر اتوبوس های حمل و نقل عمومی رو جمع میکند؟
 • مهدی IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  0 0
  شما هم فقط به مردم میگید صبحا میرم تو اتوبان بسیج و یاسینی اتوبوس های پلاک دولتی و نظامی چنان دودی میکنن که یاد انقلاب صنعتی انگلستان میفتم
 • بی نام A1 ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  0 0
  اول جلوی خودروهای آب پاش و بنز خاورهای از رده خارج شهرداری رو بگیر اگه راست میگی. یکی از اونا برا آلودگی یه خیابون کافیه.