حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری دولت نهم در گفت و گو با خبر آنلاین از برنامه های وزارتخانه متبوعش در بخش هوایی برای تحمل تحریم هوایی می گوید.

گروه اقتصادی: هر کدام از سه قطعنامه ای که تا کنون علیه ایران صادر شده ، موانع و تحریم های اقتصادی جدی پدید آورده است. به طوری که تحریم های صورت گرفته از سوی غرب علیه ایران ، گستره ای از محدودیت ها ،شامل مراودات بین المللی نظام بانکی تا حمل و نقل کالاهای انتقالی را به ایران در بر گرفته است.    به موجب بند10 قطعنامه 1803 (قطعنامه سوم) شورای امنیت از تمامی کشورها خواسته است تا محموله هایی را که توسط کشتی یا هواپیما ها به ایران حمل می شود و یا از ایران توسط ایران ایر و یا کشتیرانی جمهوری اسلامی به مقصد سایر کشورها حمل می شود را مورد بازرسی قرار دهند.

فعالان بخش خصوصی تحریم های صورت گرفته در صنعت حمل و نقل را یکی از اصلی ترین مشکلات تجارت خود عنوان می کنند. حمید بهبهانی وزیر راه وترابری در گفت وگو با خبر آنلاین با تاکید بر  توانمندی های داخلی در توسعه ناوگان ریلی وهوایی کشور در شرایط تحریم  گفت: " در کشور قادر هستیم هر کاری را انجام دهیم. اما باید برنامه‌ریزی داشته باشیم. نگذاریم همه چیز به دقیقه نود بکشد آن وقت به فکر چاره باشیم."

وزیر راه سیاست واردات را لطمه  به بخش تولید عنوان می کند: " 70 سال از شبکه راه آهن برخورداریم اما هنوز لکوموتیو را وارد می‌کنیم . اگر در این مدت هر سال 5 درصد در ساخت لکوموتیو همت می‌کردیم باور کنید امروز نه تنها سازنده بلکه صادر کننده لکوموتیو بودیم."

وی افزود: "وقتی زمان داریم و می‌توانیم به سمت ساخت حرکت کنیم. هیچ کس به فکر نیست. اما وقتی نیاز غلبه می‌کند دنبال راه چاره می‌افتیم. در نتیجه بازهم در آن شرایط خرید تنها راه حل می‌شود."

وزیر راه و ترابری ادامه داد: " اگر الان ادعا کنیم می‌توانیم هواپیما بسازیم خوب شوخی کرده‌ایم.  اما اگر بتدریج در این مسیر گام برداریم در سالهای آینده سازنده خواهیم شد. هواپیمای ایران 140 نمونه آن است که طراحی آن توسط متخصصان ایرانی انجام گرفته است.بنده  چند بار سوار این هواپیما شده‌ام و حاضرم کتبا بنویسم ایران 140 از هواپیمای فوکر بسیار بهتر است.چراکه هم هواپیمای نو وهم خودکفا است. اگر به تدریج در مسیر ساخت وارد شویم در آینده می‌توانیم با خارجی ها رقابت کنیم."

بهبهانی در رابطه با ساخت لوکوموتیو و خرید هواپیما گفت:"  در مورد ساخت لکوموتیو و خرید هواپیما وزارت راه وترابری هرچه در توان دارد حمایت می‌کند اما باید عزم جدی در این زمینه وجود داشته باشد تا به جای آنکه به دنبال خرید برویم به فکر ساخت باشیم و به سازنده بزرگ در این بخش تبدیل شویم. در شرایط فعلی این کارها شروع شده است و باید به طوری جدی برنامه ریزی کنیم چراکه متخصصان وپیمانکاران ما از توان بالایی برخوردارند و باید زمینه برای شکوفایی استعداد آنها فراهم شود."

کد خبر 716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • reza DE ۲۰:۰۰ - ۱۳۸۷/۰۹/۱۷
  45 1
  haif esm vazir,harfash mesl joke!
 • بی نام IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۸۷/۱۲/۱۷
  52 2
  اقای وزیر چرا دروغ میگی تو جرات میکنی سوار گاری ایران 140 بشی.
 • بی نام A1 ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  23 1
  کمتر از 6 سال وقت لازم بود تا با کشته شدن 40 نفر خلاف حرف این آقا ثابت بشه. حالا بیاد جوابگو باشه.
 • بی نام A1 ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  24 1
  كاش اون روز كه اين حرف رو زدي، ميتونستي ٦ سال بعد و نتيجه ي اين اقدامت رو ببيني. زدي ٥٠ نفرو با همين هواپيما كشتي
 • آرش A1 ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  24 1
  امروز بعد از 6 سال حرف ایشون رو باید بررسی کرد
 • بی نام A1 ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  1 1
  تا اونجا كه ميدونم يكسال پيش وزير جلوي توليدش را گرفت. كاش جلوي پروازش يگرفت.
 • بی نام A1 ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  3 1
  این بنده خدا گفته از فوکر بهتره میدونید چندتا فوکر تا الان سقوط کرده اند و چند نفر کشته شدند؟؟؟