ایسنا نوشت: اداره خودگردان کردها در شمال شرق سوریه برای اولین بار در واکنش به اظهارات چند روز قبل ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در مسکو، آمادگی خود را برای مذاکره با دولت سوریه ابراز داشت.

 به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در سفرش به مسکو بر آمادگی دمشق برای مذاکره با کردها جهت ایجاد دولتی خودگردان در داخل مرزهای کشور سوریه و بحث و گفت‌وگو درباره این موضوع پس از نابودی داعش تاکید کرده بود.

در بیانیه‌ای که روز جمعه هماهنگ کننده کل اداره خودگردان کردها منتشر کرد، وی اظهارات اخیر ولید معلم را گامی مثبت دانست و تاکید کرد که تمایل مثبتی برای مذاکره با دمشق دارد.

این مسؤول کرد گفت: این تمایل تنها برای تاکید بر رویکردهای سابق، فعلی و آتی با این هدف است که سوریه آتی پذیرای همه گروه‌های مردمی و فرهنگ‌ها با باورها و گرایش‌های اولیه خود باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است، راه حل سیاسی همچنان تنها راه‌حل برای بحران سوریه است که می‌تواند به تراژدی سوریه پایان دهد و فضا را برای تمامی گروه‌های جامعه جهت حضور مطلوب در کشوری که به زودی بر اساس اصول دموکراسی تشکیل می‌شود، فراهم کند.

اداره خودگردان کردها در تاریخ ۲۲ سپتامبر سال جاری میلادی انتخاباتی را در مناطق تحت کنترل خود برگزار کرد که این اولین اقدام مشخص برای برقراری سیستم فدرالی در شمال سوریه بود.

شاهوز حسن، رئیس مشترک و جدید حزب اتحادیه دموکراتیک کردها در سوریه اظهارات ولید معلم درباره آمادگی دمشق برای گفت‌وگو با کردها در مورد شکلی از دولت خودگردان در مناطق‌شان را مثبت ارزیابی کرد.

در جریان کنفرانس حزب در سپتامبر گذشته که در شهر رمیلان در استان حسکه برگزار شد، شاهوز به همراه عائشه حسو به صورت مشترک برای ریاست حزب انتخاب شدند.

52310

کد خبر 716910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =