ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه فرانسه با بیان اینکه می‌توان رایزنی درباره دوران پسا برجام را آغاز کرد، از کنگره آمریکا خواست تا توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه پس از سخنرانی روز جمعه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که در آن گفت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، اظهار داشت: ما به طور جدی امیدواریم که کنگره که اکنون مسئول از بین رفتن احتمالی توافق هسته‌ای است آن را نابود نکند.

لودریان ادامه داد: وقتی ما توافقی را که موثر بوده از بین می‌بریم، یک سابقه خطرناک به ویژه در خصوص مذاکرات احتمالی با کره شمالی ایجاد خواهیم کرد.

وی با تکیه بر ادعاهای پیشین غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت: از نظر ما توافق وین یک توافق خوب است، اشاعه هسته‌ای را محدود می‌کند و مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود. این توافق قوی و منسجم است.

اگرچه وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه این گفت‌وگو این گونه اشاره کرد که درهای مذاکرات برای زمان پس از پایان توافق هسته‌ای، وقتی که محدودیت‌های غنی سازی اورانیوم در ایران منقضی می‌شود، باز است، اما واشنگتن مایل است که زمان این محدودیت‌ها افزایش یابد.

لودریان تصریح کرد: اگر توافق حفظ شود، ما می‌توانیم مذاکرات اولیه با تهران درباره آنچه پس از سال 2025 اتفاق می‌افتد را آغاز کنیم. ایران نیز می‌تواند به طور کامل از حقوق خود طبق معاهده منع اشاعه بهره‌مند شود. اگر پادمان‌ها یا بازرسان در این تاریخ ضروری باشند ما می‌توانیم مذاکرات درباره آنها را آغاز کنیم.

وی افزود: این همچنین راهی است که مانع از هرگونه نقض خواهد شد. ما آماده‌ایم تا این مسائل را با آمریکایی‌ها بررسی کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا اروپایی‌ها مایلند تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنگونه که ترامپ خواستار شده است ‌وضع کنند، گفت: ما می‌توانیم درباره این موضوع صحبت کنیم.

وی همچنین تاکید کرد که تصمیمات اخیر رییس جمهور آمریکا برای خروج از یونسکو،‌ بر هم زدن توافق آب و هوایی پاریس و به علاوه توافق هسته‌ای با ایران چند جانبه‌گرایی را زیر سوال برده است.

52310

کد خبر 717305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =