از موضوعات مهمی که سخنگوی دولت در نشست خبری خود درباره آن صحبت کرد، سخنان اخیر ترامپ و نگاه جهانی به او بود. نوبخت گفت: آنچه در مورد برجام در ذهن آمریکاست و خوابی که ترامپ می‌بیند تعبیر درستی ندارد و دنیا مواضع ایران را تایید می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین محمدباقر نوبخت امروز سه شنبه 25 مهرماه در نشست خبری سخنگوی دولت پاسخگوی سئوالات خبرنگاران بود. بسته شدن مرزهای زمینی ایران با اقلیم کردستان، واکنش به سخنان اخیر ترامپ و ارزیابی رویکرد اتحادیه اروپا، نواسانات قیمت ارز، رسیدگی به مطالبات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری، آمایش آب های مرزی و میزان خرید گندم و کیفیت نام به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت. 

اهم سخنان نوبخت به شرح زیر است:

سفر سردار سلیمانی به اقلیم کردستان و انسداد برخی مرزها در چارچوب مصالح نظام تعریف می‌شود

*{درباره بسته شدن برخی از مرزهای مشترک ایران با اقلیم کردستان و ارتباط آن به سفر سردار سلیمانی}: ارتباط این امر در مجموعه مصالح نظام و کشور تعریف می‌شود.

*{ درباره نگرانی مرزنشینان در مورد فعالیت‌های اقتصادی بر اثر انسداد مرزها}: قبلا هم گفته‌ام این تغییرات موقتی است. دولت  عراق شرایط خاصی دارد، بخشی از خاکش در اشغال جنایتکاران داعش است و از سوی دیگر برخی از مسائل در اقلیم‌هایش مطرح است و تلاش‌مان این است که با دولت قانونی عراق فعالیت‌های مرزی داشته باشیم. 

سفر موگرینی به آمریکا برای بیان دیدگاه اتحادیه اروپا است

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر این که جزئیات نامه وزیر امور خارجه به ۵+۱ چه بوده است و سفر موگرینی به آمریکا برای چیست}: گفت‌وگوهایی انجام شد اما برای اینکه بخشی از آن به عنوان سند باقی بماند، به صورت نامه نوشته شد. در تاریخ معاصر اولین بار بود که بعداز اظهارنظر آمریکا به ساعتی نکشید که موضع ضد این کشور گرفته شد و سفر خانم موگرینی برای بیان دیدگاه اتحادیه اروپا به ترامپ است.

هنر دیپلمات‌های ما است که توانسته‌اند آمریکا را منزوی کنند

*{درباره بیانیه سه کشور اروپایی برای حفظ برجام}: در حال حاضر یک موضوع مهم تحت عنوان برجام در سخنرانی آقای ترامپ و آمریکا وجود دارد که در این خصوص هم ایالات متحده تنهاست و مشاهده کردید که بلافاصله خانم موگرینی به صورت زنده جواب داد.آلمان، انگلیس و فرانسه هم بیانیه‌ای دادند. دنیا طرف ایران است و حالا شاید نصف و نیمه اسرائیل و چند کشور قبیله‌ای کنار آمریکا باشند اما این هنر ایران است و آمریکا باید آن گوشه بماند و از گوشه صحنه سیاسی خارج شود و این هنر دیپلمات‌های ماست که توانسته‌اند آمریکا را منزوی کنند. نام ترامپ با پرخاشگری و فحاشی، قرین و همزاد شده است، گذشت آن زمان که ایران یک طرف بود و دنیا و آمریکا یک طرف که کشورمان را به‌ سمت نفت در برابر غذا ببرند. این تجربه را آسان به دست نیاورده‌ایم.

*{ در خصوص رابطه بین ایران و عربستان و موضع‌گیری این کشور در ارتباط سخنرانی ترامپ}: ارتباط ما با عربستان فراتر از اظهارات ترامپ است، همین که هیچ یک از کشورهای جهان طرف ترامپ نیستند و آن را تائید نکردند، زحمت عربستان را زیاد کرده است. عربستان در صفی ایستاده است که دوتا و نصفی آدم و کشور در آن جا می‌شود و این به آن معناست که تصمیم خوبی نگرفته‌اند باید خودشان را اصلاح کنند تا بتوانند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار کنند.

*{درباره سفرهای استانی در دولت دوازدهم}: رییس‌جمهور همیشه ارتباطات مستمری با مردم دارد چه به صورت مجازی و چه به صورت حضور فیزیکی، ان‌شاءالله زمانی که این برنامه عرضه شد، اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

ربوده شدن لنج‌های ایرانی در سومالی را پیگیری می‌کنیم

*{درباره ربوده شدن لنج‌های ایرانی در آب‌های سومالی}:  مثل همه موارد دیگر  در این یک مورد هم پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

*{درباره برنامه دولت برای تسریع در پاسخگویی به اعتراضات سپرده‌گذاران موسسات مالی}: پرونده این موسسات در حال حاضر در محاکم قضایی است و قانون چگونگی برخورد بانک مرکزی را مشخص کرده و بانک مرکزی در آن چارچوب‌ها عمل می‌کند. در بسیاری از موارد پرداخت‌هایی که تا سقف تعیین شده بود، صورت گرفته است مابقی هم ان‌شاءالله پرداخت خواهد شد. ما همه تلاشمان این است که هیچ یک از هم وطنانمان اندوخته‌شان از دستشان نرود.

*{ درباره تعیین وزیر علوم و نیرو}: به زودی این نفرات هم اعلام می‌شوند.

*ذخیره بانک مرکزی وضعیت  و صندوق توسعه ملی مطلوب است، در آخرین دیدار که کارگزاران دولت با رهبری داشتند، گفتند تعامل سازنده با کشورهای جهان داشته باشید و امروز شاهد هستید آمریکا منزوی است که نشأت گرفته از سیاست درست است.وقتی گفتیم رشد اقتصادی مثبت است عده‌ای گفتند که این رشد حاصل نفت است من نمی‌دانم چرا عده‌ای از این که مردم خوشحال هستند، غصه‌دار می شوند. در سه ماه نخست امسال مسکن رشد ۷ درصدی داشته است و این واقعیت ماست.چرا بعضی‌ها سعی می‌کنند به دشمنان بیرون کشور گرا بدهند که خزانه ما خالی است؟ در شرایط تحریم ما رشد منفی اقتصادی را مثبت کردیم، باور کنید ما این قدرت را داریم که ایستادگی کنیم.

*{درباره انتقاد برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام  مبنی بر این که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیشرفتی نداشته است}: دولت تمام تلاش خود را در این باره کرده است،  این سیاست از سوی عالی‌ترین مرجع نظام ابلاغ شد و ما پیگیری می‌کنیم منتها این مد شده است در کشور که بگویند دولت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را انجام نمی‌دهد.

*{درباره رشد ۸ درصدی}: ۶۵ هزار میلیون دلار  باید سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد تا رشد اقتصادی صورت بگیرد.

*{درباره حذف دلار در معاملات ارزی}: خیلی وقت است که دلار حذف شده و ما از مکانیسم یورو مبادلات خود را انجام می‌دهیم.

*اگر پتانسیل نقدینگی کشور به سمت بازار ارز پیش نرود و بیخودی مردم و فعالان اقتصادی تحت تاثیر گزافه‌گویی ترامپ قرار نگیرند ما دچار شک و نوسان قیمت ها نخواهیم بود انشاالله این ثبات ادامه خواهد داشت.

*{درباره اظهارات روز‌ گذشته محمدعلی نجفی شهردار تهران در عدم تخصیص منابع شهرداری در ۶ ماهه اول سال از سوی‌ دولت: در ۶ ماهه اول سال ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های عمرانی تخصیص یافته که بخشی از آن به دستگاه‌ها پرداخت شده و بخشی هم از طریق خزانه پرداخت می‌شود و‌ به جای اینکه در رسانه‌ها این حرف‌ها را بزنند به مسئول مربوطه در سازمان مراجعه کنند و ببینند چقدر پرداخت شده و چه مقدار به خزانه داده شده، ما طبق روال پرداخت‌ها را تا پایان سال خواهیم داشت.

*روز گذشته جلسه‌ای در سازمان برنامه و بودجه برای آمایش آب‌های مرزی برگزار شد و 6.3 میلیارد دلار با اجازه رهبری برای مهار آب‌های مرزی سرمایه‌گذاری شد.ما بر  مهار آب‌های مرزی  تاکید داریم که تا این مدت ۲۷ سد ساخته و ۱۵ سد آن آب‌گیری شد. ۱۱۰ کیلومتر سامانه آبی، ۱۳۰ کیلومتر تونل در ۳۶ شهر و هزار و ۳۳۶ روستا ساخته شد.یکی از منابعی که بر آن تاکید داریم، صندوق توسعه ملی است و رهبری و رئیس‌جمهور هم با این امر موافقت دارند و بنا است ۲۰ درصد آن به بهره‌برداری برسد و ۸۰ درصد آن به صورت ارزی ذخیره شود. روزهایی که نفت به پائین‌ترین قیمت خود رسید بر خلاف کشورهای عربی که از ذخایر خود استفاده کردند، ما این کار را نکردیم.صندوق توسعه ملی باید کارهای مهمی انجام دهد که یکی از آن حوزه آب است. 11.6 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ۵ طرح بزرگ برای آب‌های مرزی اختصاص داده شد. ۱/۵ میلیارد دلار برای توسعه آب‌های استان بوشهر تخصیص یافت و همچنین ۵۰۰ میلیون دلار برای آب‌های استان سیستان و بلوچستان استفاده شد.

* ۸ میلیون و ۸۷۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۵۹۱  خریداری شده که تا این لحظه ۸ هزار و ۵۲۵ میلیارد پرداخت شده است و ۳هزار و ۶۶ میلیارد مانده است.

*{در مورد بحث کیفیت نان و انبارداری}: از همکارانم در وزارت کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی می‌خواهم توصیحاتی در مورد فرایند تولید تا مصرف گندم ارائه دهند. در این فرایند ایستگاه‌های مختلفی وجود دارد که در محصول نهایی موثر است. بخشی از این ایستگاه‌ها غیردولتی است. من از وزیر کشاورزی خواهش می‌کنم مسولان ذی ربط را مامور کند گزارشی در این مورد بدهند که دولت در این رابطه چه کرده است. خیلی بد است که دولت یارانه گندم بدهد اما رضایت مردم حاصل نشود. با این همه تلاش داریم گندم‌کاران و مردم و ایستگاه‌های تبدیل گندم به آرد راضی باشند. واردات گندم اثرات سوء دارد چون قیمتش ارزانتر است. دولت برنامه‌ای برای واردات گندم ندارد.

29214

کد خبر 718083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =