معاون وزیر خارجه کشورمان در اجلاس خلع سلاح هسته ای در مسکو تاکید کرد:روشن و صریح می گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام و یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

به گزارش صدا و سیما از مسکو  سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان امروز در پنل تخصصی برجام در کنفرانس بین المللی خلع سلاح در مسکو سخنرانی کرد.

این کنفرانس که از روز گذشته آغاز شده است موضوعات متعدد مربوط به عدم اشاعه، خلع سلاح هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را در بر می گیرد.

عراقچی در سخنان خود در این کنفرانس تاکید کرد برجام نه تنها دستاوردی برای دیپلماسی در راستای حل وفصل مسالمت آمیز اختلافات به شمار می رود، بلکه فصل جدیدی نیز در نظام عدم اشاعه سلاح های هسته ای گشوده است.

وی گفت: یکی از مشخصه های مهم برجام ایجاد تعادل و توازن بین دو رکن اصلی معاهده ان پی تی (NPT) یعنی «عدم اشاعه سلاح های هسته ای» و «استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای» می باشد، این توافق از یک سو نسبت به ابعاد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان سازی می کند و از سوی دیگر به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای احترام گذاشته و اِعمال این حق را تضمین می کند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح وضعیت موجود در پی تحولات اخیر پرداخت و گفت در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق برجام را تایید کرده است، ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده و صراحتا روح و متن برجام را در موارد متعددی نقض کرده است.

عراقچی با ذکر نمونه هایی از موارد نقض و بدعهدی آمریکا تاکید کرد: بزرگترین مورد تخلف از برجام مربوط به عدم پایبندی آن کشور به بندهای 26، 28 و 29 برجام است.

وی گفت:بر اساس این بندها آمریکا متعهد شده است برجام را همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده اجرا کند و از هر عملی که باعث خدشه دار شدن منافع ایران از رفع تحریم ها می شود خودداری کندو به ویژه آن کشور مکلف به رعایت این اصول در سخنان عمومی مقامات خود می باشد که تاکنون بدان عمل نکرده است.

عراقچی اضافه کرد در حقیقت تمامی سخنرانی های آقای ترامپ علیه برجام، از جمله سخنرانی ایشان در مجمع عمومی و در مقابل صدها نفر از رهبران و مقامات کشورهای عضو ملل متحد، تخلف آشکار از مفاد برجام به شمار می رود. این تخلفات باعث ایجاد فضای ابهام و عدم اطمینان در خصوص برجام شده و جوامع اقتصادی جهانی را برای همکاری با ایران دچار تردید می سازد.

وی تاکید کرد به طور مسلم استمرار چنین فضای مخربی پیرامون ایران و برجام، که منجر به کاهش منافع ایران از این توافق شده است غیرقابل قبول بوده و بدون شک تبعات خود را خواهد داشت.

عراقچی گفت: آمریکا در حالی که خود ناقض برجام است، ادعای نقض برجام از سوی سایرین را دارد و خود را در جای آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است و زیاده خواهی هم می کند! این روال مسلما نمی تواند ادامه پیدا کند و آمریکا باید مسئولیت هرگونه تبعات این اقدام خود را بپذیرد.
عراقچی در پایان سخنان خود تاکید کرد: روشن و صریح می گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام و یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران بند به بند توافق هسته ای را اجرا کرده استن و آژانس بین المللی هم آن را تایید می کند.

عباس عراقچی افزود: برجام بعد از مذاکراتی طولانی بدست آمده است و همان سندی شد که همه کشورهای امضا کننده آن را توافقی خوب و در راستای رفع ابهامات از برنامه هسته ای ایران و همکاریهای سازنده دانستند.

عراقچی با انتقاد شدید از نوع برخورد ترامپ و دولت جدید امریکا با برجام گفت : در حال حاضر به جایی رسیده ایم که تلاش می شود فقط برجام حفظ شود.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: برجام یک سند ممتاز و نمونه ای عالی برای حل بحرانهای منطقه ای و جهانی است.

وی با اشاره به اینکه امریکا تعهدات خود را انجام نمی دهد و هیچکدام از بندهای انرا رعایت نمیکند و این غیرقابل قبول است افزود: تمام سخنان و مواضع ترامپ بر علیه برجام و تخلف از برجام بوده واین اقدامات به معنای تخریب یک سند بین المللی و مورد تایید شورای امنیت است .

52310

کد خبر 719312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =