ایسنا نوشت: رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفته تمایل دارد از سوی دولت کنونی واشنگتن و برای کمک به کاهش تنش در منطقه به کره شمالی سفر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیمی کارتر ۹۳ ساله و سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک تایمز در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زمان آغاز به کار یک هیات دیپلماتیک دیگر برای حل مساله کره شمالی رسیده است و آیا این کار را برای ترامپ انجام می‌دهد یا خیر گفت: بله من از جانب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کره شمالی سفر می‌کنم تا تنش را در منطقه کاهش دهم.

کارتر که یک دموکرات است و در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱رئیس جمهوری آمریکا بود، گفت: با ژنرال هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا گفتگو داشتم اما تا به امروز نتیجه مثبتی نداشت. من به او گفتم که می‌توانم به این سفر بروم اگر نیاز به من باشد.

کارتر ۹۳ ساله با ابراز نگرانی درباره جنگ لفظی میان ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت: من از این بابت واقعا نگرانم. اوضاع اصلا خوب نیست. آنها می‌خواهند دولت‌هایشان را حفظ کنند. ما می‌دانیم که چین نفوذ خیلی خوبی بر کره شمالی به ویژه بر رهبری این کشور دارد. ما می‌دانیم که دو کشور چین و کره شمالی روابط بسیار خوبی با هم دارند. کیم جونگ اون به چین سفر کرده است.

کارتر، رهبر کره شمالی را "غیرقابل پیش بینی" توصیف کرد و گفت: اگر کیم جونگ اون فکر کند که ترامپ علیه‌اش دست به اقدام می‌زند، اقدامات پیشگیرانه را در پیش می‌گیرد. من فکر می‌کنم که کره شمالی تسلیحات اتمی پیشرفته‌ای دارد که می‌تواند شبه جزیره کره و ژاپن را نابود کند و حتی برخی از قلمروهای ما را در پاسیفیک و سرزمین آمریکا را تحت شعاع قرار دهد.

در اواسط دهه ۹۰ میلادی، کارتر با وجود مخالفت‌های بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا به کره شمالی رفت و با کیم ایل سونگ، پدربزرگ رهبر کنونی کره شمالی توافقی امضا کرد.

52310

کد خبر 719589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =