ایسنا نوشت: مدیر کل اجتماعی استانداری تهران گفت: به نظر می رسد باید در زیر سطح و یا هوا کار کرد چرا که دیگر خیابانهای تهران ظرفیت افزایش جمعیت را نخواهند داشت؛ این وضعیت نه تنها قابل ادامه نیست، بلکه امنیت ملی را مخدوش می‌کند.

سیاوش شهریور با اشاره به تراکم جمعیت در تهران گفت: چاره جویی این مشکل که یکی از مشکلات بسیار مهم در تهران است که باید در دو سطح بررسی شود؛ یکی سطح ملی است و باید به طرف یک توسعه متوازن ملی برویم و اشتغال را در کل کشور رونق ببخشیم و به دنبال ایجاد نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی باشیم تا باعث نشود جمعیت بیکار و جویای زندگی خوب به تهران بیایند.

وی افزود: سطح بعدی، سطح خرد موضوع است و به نظر می رسد این مشکل یکی از اولویت های اساسی شهر تهران است. هر سال در حدود ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می شود و در حال حاضر دچار بزرگ سری شده لذا جمعیت مناطق اطراف تهران از بخشی از نواحی تهران پیشی می‌گیرد.

مدیر کل اجتماعی استانداری تهران با اظهار به اینکه داریم چرخه فرسودگی را در تهران تجربه می کنیم، گفت: یعنی این افزایش جمعیت باعث افزایش حمل و نقل شهری می شود که هم آلودگی تولید می کند و از طرف دیگر همین آلودگی سلامت مردم را تهدید می کند.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، در بیان راهکارها برای رفع این معضل یادآور شد: شهردار سابق، افزایش سطح را در تهران پیش بینی کرده بودند، اما به نظر می رسد باید در زیر سطح و یا هوا کار کرد و دیگر خیابان های تهران ظرفیت افزایش جمعیت را نخواهند داشت. باید به دنبال قطار هوایی و تاکسی های هوایی بروند. باید حمل و نقل عمومی را به شدت ساماندهی کرد این وضعیت نه تنها قابل ادامه نیست، بلکه امنیت ملی را مخدوش می کند.

در ادامه محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، ری و تجریش با تاکید بر صحبت های شهریور گفت: اقتصاد بیمار کشور باعث مهاجرت به تهران شده و افراد جویای کار به تهران مراجعه می کنند. تهران همانند معدن کار شده و دیگر محل زندگی نیست.

به گفته وی، هر یک میلیارد سرمایه‌ای که به تهران می‌آید، حدود صد نفر در شهرستانها و روستاها بیکار می شوند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: برآورد می شود در سال ۱۴۲۵، یعنی ۲۹ سال آینده جمعیت تهران بزرگ به ۴۰ میلیون نفر خواهد رسید. در حال حاضر در تهران هشت میلیون و ۷۰۰ هزار جمعیت نفر داریم این در حالیست که جمعیت استان تهران ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. از نظر جمعیت رتبه بیست و پنجم را داریم و با این منوال که داریم پیش می رویم این عدد به اول خواهد رسید.

وی گفت: اگر از الان نیاندیشیم وضعیت آینده، بسیار بحرانی تر و مشکلات خیلی زیادتر خواهد شد.

علیخانی با بیان اینکه ما همه امکانات را در تهران متمرکز کرده ایم، گفت: در کشورهای دیگر پایتخت سیاسی از اقتصادی جداست؛ شاید نمی توانیم پایتخت را از تهران جابه جا کنیم اما لزومی ندارد همه وزارتخانه ها در تهران قرار داشته باشد. چه لزومی دارد وزارت کشاورزی یا وزارت نفت در تهران باشد؟. شاید وجود وزارتخانه‌های سیاسی و امنیتی در تهران ضرورت داشته باشد اما می‌تواند استانهایی را تعریف کنند و این وزارتخانه‌ها به آنجا منتقل شوند.

 

کد خبر 719995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
  3 0
  تازه شهرستانی ها همیشه ارثشون رو از ما طلبکار هستن.اومدن تهران تقضای مسکن و تمامی اجناس رو بالا بردن و باعث گرانی چند برابری همه چیز شدن بازم احساس طلبکاری می کنن،آلودگی هوای تهران،تبدیل شدن تهران به پارکینگ بزرگ،تمام مشکلات ترافیکی همه از حضور شهرستانی ها در تهران است البته من مقصر را مسئولان شهرداری می بینم باید دروازه های قدیم تهران احیا شوند و اجازه ورود به اینها داده نشود کدام کشور در دنیا را سراغ دارید که از تمام شهرهایش جمعیت را سرازیر کنند به یک شهر و آن را به حد انفجار برسانند؟دائم هم شهرستانی ها از بیت المل حرف می زنن ما که نمی دونیم اینها از کدام امکانات تهران حرف می زنن از نظر ما تهران هیچ فرقی با کابل نداره و مردمش هم بسیار فقیر هستن مگر اینکه تهران را فرشته و نیاوران در نظر بگی
 • بی نام RO ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
  1 0
  مسئولین شهری نشستن حرف می زنن انگار نه انگار اینها قدرت تصمیم گیری و ابلاغ و قانون گذاری دارند مثل شهروندان عادی سخن می گویند خب جلوی آمدن شهرستانی ها به تهران را بگیرید هر امکاناتی هم که شهرستانی ها فکر می کنن به تهران داده شده ببرید به همون شهرها فقط اینها رو از تهران خارج کنید نه فرهنگ آپارتمان نشینی دارند نه رانندگی نه صحبت کردن و فعالیت های اجتماعی .
 • بی نام RO ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
  2 0
  فقط کافیه یک هفته همین جمعیت که تو تهران هست بریزه تو یکی از شهرهای دیگه بیا و ببین اینها چه می کنند و بر علیه تهرانی ها چقدر حرف می زنند حالا ده بیست ساله اومدن تهران این شهر رو به نابودی کشیدن هر روز هم بر علیه ما حرف می زنند.
 • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
  1 0
  متاسفانه تمام ایران رو خلاصه کردند در تهران و اینچنین باعث شده اند شهری که حدنهایت پتانسیل زیستی آن تا 4 میلیون نفر تعریف شده دستکم به سکونتگاه 10 میلیون نفر بصورت دائم و 20میلیون نفر بصورت گذری تبدیل گردد.راه حل این معضل نخست منع پذیرش شهرستانیها در دانشگاه های تهران و عدم استخدام در ارگانهای و سازمانهای این استان و سپس طرح ضربتی انتقال وزارتخانه ها و ارگان های زیرمجموعه به سایر استانهاست مثلا وزارت نفت با تمام متعلقات رهسپار اهواز گردد و سازمان بتادر و کشتیرانی در بوشهر جای گیرد