شهردار ارومیه گفت: صادرات سیب آذربایجان‌غربی به‌دلیل مسدود شدن مرز عراق با کاهش مواجه شده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، محمد حضرت پور در اولین جلسه میز توسعه صادرات سیب کشور که در فرهنگسرای جوان ارومیه تشکیل شد گفت: بحث کشاورزی و محصول سیب دغدغه اصلی جامعه ۳۰درصدی استان و بخش اعظمی از کشور است.
وی افزود: در سال گذشته، ۳۴۵هزار تن صادرات سیب داشتیم ولی با این حال باید به افزایش صادرات این محصول نگاه جدی داشته باشیم و در این میان باید وزارت صنعت، معدن و تجارت بازارهای هدف را شناسایی کند.
وی با اشاره به هزینه بالای تولیدات داخلی افزود: یکی از مشکلات مهم در بخش رقابت در بازارهای بین المللی، عدم توان رقابت شرکت های فراوری و کنسانتره داخلی با شرکت های چینی است ضمن اینکه نرخ پایین خرید صنعتی از کشاورزان یکی از دغدغه های اصلی این قشر به شمار می رود.
شهردار ارومیه خاطر نشان کرد: وزارت بازرگانی نیز برای کمک به بخش کشاورزی و دراختیار قرار دادن سرمایه در گردش وارد عمل شود.
حضرت‌پور گفت: وزارت بازرگانی باید همانطور که آذربایجان غربی ۱/۳ تولید سیب کشور را دارد این مقدار صادرات را نیز به استان ما اختصاص دهد.
وی با اشاره به مشکلات صادرات استان افزود: با مسدود شدن مرز عراق ، صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان غربی به این کشور متوقف شده است و این اتفاق مشکلات جدی برای کشاورزان ایجاد کرده است.
شهردار ارومیه خاطر نشان کرد: همه امید کشاورزان به حذف بروکراسی های پیچیده از مسیر اداری و حمایت از آنان با ارائه سیاست ها و راهکارهای مناسب است.

 

46

کد خبر 720523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =