مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: با پهلوگیری یکی از بزرگ‌ترین کشتی‌های حمل قیر در بندر خلیج‌فارس، بار دیگر درخت برجام در صنعت حمل و نقل دریایی استان هرمزگان به ثمر نشست.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، اله مراد عفیفی پور با اشاره به جزییات این خبر گفت: با توجه به سیاست اتخاذ شده از سوی مجموعه مدیریتی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان مبنی بر افزایش صادرات قیر از بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور و در راستای افزایش توان صادراتی این بندر به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پهلوگیری کشتی‌های بزرگ اقیانوس‌پیما در بندر خلیج‌فارس در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: بر همین اساس پس از ورود اولین نفت‌کش اقیانوس‌پیما ویژه حمل قیر صادراتی به نام Maroni در هفته گذشته، دومین شناور بزرگ اقیانوس‌پیما به نام بیتو اکسپرس (Bitu Express) در اسکله‌های ۵۶ و ۵۷ بندر خلیج‌فارس به عنوان زون نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی پهلو گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به ظرفیت بسیار بالای این شناور و پیچیدگی عملیات راهنمایی، یدک کشی و پهلودهی آن بیان کرد: تانکر نفت‌کش بیتو اکسپرس ۴۶ هزار تن ظرفیت دارد و با طول حدود ۱۸۰ متر و عرض بیش از ۳۲ متر، دارای پرچم ثبتی کشور پاناماست.

وی با بیان اینکه عرضه مستقیم قیر از مبدأ بندر شهید رجایی به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اروپا چندین دستاورد مهم را برای کشور به همراه دارد، تصریح کرد: معرفی ایران به عنوان یک برند بین‌المللی در صادرات قیر، حذف واسطه‌ها، کاهش چشمگیر سطح واسطه گران در منطقه خلیج‌فارس به‌ویژه امارات متحده عربی که در دوران تحریم اقتصادی استکبار جهانی علیه کشورمان نقشی پررنگ داشت و همچنین ارزآوری مستقیم و بالا بردن توان اقتصادی شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از جمله این دستاوردهاست.

عفیفی پور اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های فیزیکی و زیرساخت‌های ایجاد شده در بندر خلیج‌فارس، بهره‌گیری از توانمندی‌های خاص تیم راهنمایان کشتی و در نظر گرفتن ملاحظات خاص ایمنی، کشتی‌هایی با ظرفیت بالا در این بندر قابلیت پهلوگیری دارند.

یادآور می‌شود، هفته گذشته با پهلوگیری یک کشتی نفت‌کش ۱۸۳ متری با ظرفیت ۲۵ هزار تن در بندر خلیج‌فارس برای بارگیری محموله قیر صادراتی، یک رکورد جدید عملیاتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان دروازه طلایی اقتصاد دریایی ایران به ثبت رسید.

گفتنی است، بندر خلیج‌فارس به عنوان زون نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با احتساب اراضی پشتیبانی آن دارای ۳۲۰ هکتار وسعت و ۹ پست اسکله به طول مجموع یک هزار و ۲۰۰ متر است.

این بندر با ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب نگهداری فرآورده‌های نفتی، با هدف افزایش سهم ایران از بازار بانکرینگ، صادرات، واردات و ترانزیت این‌گونه محموله‌های تجاری در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان در حال فعالیت است.

بنزین، قیر، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها را از جمله فرآورده‌های نفتی است که عملیات تخلیه و بارگیری آن‌ها در بندر خلیج‌فارس انجام می‌شود.

 

3535

کد خبر 720816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =