آیت‌الله علم‌الهدی: مخالف هنر نیستم/ انقلاب هنر را از ابتذال خارج کرد

ایرنا نوشت: نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: «انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک نهضت فرهنگی، هنر را از استخدام ابتذال درآورد و در مسیر صحیح قرار داد.»

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی، روز پنجشنبه در دیدار با رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی گفت: «اینکه هنر در مسیر صحیح هدایت احساسات افراد جامعه قرار بگیرد از برکات انقلاب است و رسالت حوزه هنری نیز همین است اما برخی این رسالت را تشخیص نمی‌دهند.»

او رسالت حوزه هنری را با دستگاه‌های هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متفاوت دانست و گفت: «کسانی که در حق حوزه هنری کم لطفی کردند و این نهاد را به وضع کنونی دچار کردند، اکنون نتایج سوء آن را می‌بینند.»

علم‌الهدی اظهار کرد: «انتقام خداوند و اثر وضعی عمل افرادی که دانسته و یا ندانسته و از سر کوتاهی این ظلم را صورت دادند در این دنیا برای آنان بروز می‌کند. صدمه این کوتاهی‌ها به حوزه هنری و انقلاب در اصل به خون شهداست و افراد دخیل در این کوتاهی‌ها یا شخصیت و اعتبار انقلابی خود را از دست داده و یا گرفتار فلاکت و بدبختی در عرصه زندگی خانوادگی خواهند شد.»

نماینده ولی فقیه با اشاره به طرح برخی ادعاها در فضای مجازی مبنی بر مخالفت او با هنر گفت: «همچنان که علم، راهنمای اندیشه است، هنر راهنمای احساس است. ادعای مخالفت با هنر ممکن نیست همان‌طور که نمی‌توان با علم مخالفت کرد.»

امام جمعه مشهد اضافه کرد: «مخالف هنر نیستم اما هنر نباید در استخدام ابتذال باشد. هنر آنگونه که ظالمان و جنایتکاران دنیا عمل می‌کردند ابزار شادی و عیش و نوش نیست بلکه ابزار جهت دادن به احساسات است.»

او تاکید کرد: «هنر مظلوم است به خاطر این‌که با آن جنایت شده و آن را به استخدام ابتذال درآورده‌اند. هنر نیروی محرکه بشر است و اثر هنر مبتذل به مراتب از علم منحرف بیشتر است. علم با وجود اینکه هدایت‌گر اندیشه است نیروی محرک و مشوق افراد جامعه نیست اما هنر به عنوان راهنمای احساسات می‌تواند با هدایت احساسات در مسیر مبتذل، افراد جامعه را به انحراف بکشاند.»

57243

کد خبر 721224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  8 0
  خبرآنلاین تو موافق این حرفا هستی که اون ها رو منعکس می کنی؟
 • بی نام A1 ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  2 6
  حق با شماست آیت الله اما کو گوش شنوا؟