وقتی موضوع احتمال مذاکره ایران و آمریکا برای حل اختلافات دو کشور در نشست خبری سخنگوی دولت مطرح شد، نوبخت صراحتا گفت: اینکه با آمریکا دوباره مذاکره کنیم کاملا نفی شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‌ها، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز سه شنبه 16 آبان در نشست خبری هفتگی خود به پرسش‌های مختلف سیاسی، سیاست خارجی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خبرنگاران پاسخ گفت. مذاکره با آمریکا، فشار برخی رسانه ها به دولت، سرنوشت سپنتا نیکنام، حذف دلار از مناسبات تجاری و حذف یارانه پردرآمدها از مهمترین موضوعاتی بود که نوبخت نگاه دولت را درباره آنها تشریح کرد.

اهم اظهارات نوبخت به شرح زیر است:

محور سئوالات خبرنگاران

پاسخ های سخنگوی دولت

احتمال مذاکره ایران و آمریکا بر سر موارد اختلاف دو کشور

اینکه با آمریکا دوباره مذاکره کنیم کاملا نفی شده است، ما این روند را با منافع ملی خود سازگار نمی بینیم. اینها چنین صلاحیتی ندارند که دوباره با آنها مذاکره کنیم. تا اطلاع ثانوی با طرفی که به تعهدات بین المللی پایبند نیست مذاکره نمی کنیم.

فشار برخی رسانه ها به دولت

این تخلف آشکار رسانه ای است، برخوردهای قانونی برای این تخلف درحال اجراست که امیدواریم قاطع تر انجام شود، هیچ چیز برای ما مهم تر از منافع ملی نیست در برخی موارد افراد مواضع شخصی خود را مواضع نظام عنوان می کنند اما نظام مواضع خود را دارد.

سفر مقامات سوری به آمریکا

سوریه کشوری است که با هر کشوری مذاکره می کند اما در مواردی که به شرایط منطقه مربوط شود رصد می کنیم و هر جا که احساس کنیم به مسئله حضور ایران در منطقه مربوط باشد به طور جدی ورود می کنیم.

سفر آمانو

مهمترین تاثیر این سفر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی را نشان داد.

سپنتا نیکنام منتخب شورای شهر یزد

در راستای تعمین حقوق شهروندی همه همت دولت را به کار خواهیم گرفت، گاهی اوقات برای رفع یک مشکل اگر بتوانیم از سازوکارهای مدبرانه ای استفاده کنیم تا کمترین تنش را به دنبال داشته باشد به عقل نزدیکتر است از این رو سلسله اقداماتی در این زمینه درحال انجام است که امیدوارم در آینده آثار آن را ببینید.

گفتگوی ملی برای حل مشکلات شهری بین جناح های مختلف سیاسی

کار پسندیده ای است که انشاالله انجام شود.

لایحه جامع رسانه ای

دولت همه تلاش خود را برای اجرای منشور حقوق شهروندی به کارگرفته است، در تمام احکامی که برای وزرا صادر شد مسئله حقوق شهروندی به عنوان یکی از وظایف وزرا اعلام شد. اما در این فضا یکی از مهمترین بخش های نقش آفرین رسانه ها هستند. ما از اصحاب رسانه درخواست می کنیم هرگونه پیشنهادی در این زمینه را به دولت ارائه دهند.

انتقال دبیرخانه شورای سلامت به وزارت بهداشت

در فرآیند رسیدگی برنامه ششم مجلس سازمان سلامت ایرانیان را به وزارت بهداشت الحاق کرد، با این اقدام درباره اینکه دبیرخانه این سازمان چه تکلیفی خواهد داشت آیا منتقل خواهد شد یا نه. این مسئله مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با تصمیم هیئت وزیران در این باره نظر نهایی صادر خواهد شد.

بیانیه fatf درباره انجام اصلاحات مالی در ایران

این یک بحث تازه نیست، مواضع نظام اعلام شده هر آنچه در چارچوب قانون جمهوری اسلامی ایران است را اجرا کردیم ما قانون مبارزه با پولشویی را داریم و از این طریق می توانیم بسیاری از نگرانی ها را برطرف کنیم. آنقدر مقابله ما با تروریسم در چارچوب های حقوقی شفاف است که جایی برای نگرانی موسسات بین المللی باقی نمی گذارد ما هیچ نسخه ای را از بیرون نمی پذیریم. بودجه ای که برای سال آینده تصویب خواهد شد از محل مالیاتها، فروش نفت و اوراق سرمایه ای تامین خواهد شد و مصارف آن هم در حوزه ها و ردیف های مختلف از جمله عدالت اجتماعی، مناطق محروم، اقدامان عمرانی، ورزش و غیره مصرف خواهد شد.

حذف یارانه اقشار پردرآمد

پرداخت یارانه هر سال با توجه به بودجه صورت می‌گیرد و امسال ۴۸ هزار میلیارد تومان طبق پیوست تبصره ۱۴ در نظر گرفته شده است که مسئول کمیته امداد امام خمینی اعلام آمادگی کردند که فقط یارانه را به افراد تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد بدهیم که اتفاقا برخی از نمایندگان مجلس به صورت غیررسمی هم همین را گفته‌اند. اگر تکلیف قانونی این باشد که دولت به نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی، یارانه بدهد دولت مکلف به اجرای قانون است اما بهتر است تا یکی، دوماه آینده صبر کنیم.

برای حذف دلار از مناسبات تجارت بین الملل

الان عمده فعالیت ما برحسب یورو است. اقدامی که روسیه انجام داده و با وجود همکاری هایی که بین ما، آذربایجان و روسیه وجود دارد برای اینکه حتی از پول ملی استفاده کنیم نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.

موسسات مالی و اعتباری ورشکسته

در این خصوص در جلسه سران قوا تصمیمات بسیار مهم و رفع کننده مشکلی اتخاذ شده است. کارگروهی با حضور نمایندگان روسای قوا برای پیگیری کار تشکیل شده است که رافع مشکلات و نظارت بر اجرای تصمیمات گرفته شده در این زمینه خواهد بود. امیدواریم این مشکل حل شود و با نظارتی که از سوی بانک مرکزی انتظار داریم اعمال شود، از هر گونه تکرار این گونه اشتباهات جلوگیری شود.

تمدید زمان واگذاری بنگاه‎ها از سوی بانک مرکزی

بانک‎ها نباید کار بنگاه‎داری کنند، دولت بارها این سیاست را اعلام کرده و از آن حمایت می کند ضمن اینکه شورای پول و اعتبار نیز بر این امر نظارت دارد. هنوز هم تصمیمی برای تمدید واگذاری بنگاه‌ها گرفته نشده است.

واگذاری بخش‌های مختلف به  بخش خصوصی

در اجرای سیاست های کلی ابلاغی رهبری درباره اصل 44 تصریح شده است ضمن اینکه بنگاهها تا چه سطحی می توانند واگذار شوند تاکید شد که چگونگی انتقال و سیاست گذاری مشخص شد.در طی چند سال گذشته درحالی که به بسیاری از نهادها بدهکار بودیم و می توانستیم با دادن سهام این بدهی را تسویه می کردیم اما این کار را نکردیم چون معتقدیم باید خصوصی سازی شود. امروز هم جلسه شورای خصوصی سازی برای این امر برگزار می شود.

علت عدم اجرای خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس

یکسری اقدامات در این باره انجام شده و امیدواریم خصوصی‌سازی به نحو شایسته انجام شود.

علت پرداخت بدهی استقلال و پرسپولیس از بودجه دولت

دو باشگاه نماینده جمهوری اسلامی ایران در عرصه قاره‌ای هستند که اگر به دلیل بدهی محروم شوند خبرنگاران از من سوال نمی‌کنند که دولت چه تدبیری برای این مساله دارد. در زمان المپیک هم دولت به وقت خود پشتیبانی لازم را داشت. نماینده دولت هم در این رابطه وزیر ورزش است.

27214

کد خبر 725098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =