۰ نفر
۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶

ایرنا نوشت: رییس مرکز بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: موضوع اعلام شده مبنی بر خودکشی یکی از جانبازان اعصاب و روان در یکی از بیمارستان های تهران در حال پیگیری است.

محمداسماعیل علیپور گفت: این جانباز 58 ساله، جانباز اعصاب و روان شدید با تشخیص 'اختلال فشار روانی پس از سانحه' بود که به عنوان یکی از بیماری های روانپزشکی مرتبط با جنگ شناخته می شود.

او گفت: در حال حاضر بنیادشهید پیگیری های لازم را انجام داده است و همچنین پزشکی قانونی نیز باید موضوع را بررسی کند تا مشخص شود که آیا اصلا این مورد خودکشی تایید می شود یا نه.

علیپور گفت: از طریق مراجع قضایی هم باید موضوع بررسی شود که در محیط بیمارستان چرا این اتفاق افتاده است و اگر قصوری رخ داده باشد، باید مشخص شود مربوط به چه کسانی بوده و پس از آن پیگیری بعدی انجام می شود.
او با بیان اینکه علت اصلی مرگ این جانباز مشخص نیست، اضافه کرد: تا بررسی بیشتری صورت نگیرد، نمی توانیم نظر نهایی را اعلام کنیم.

رییس مرکز بهداشت روانی بنیاد شهید افزود: آنچه مشخص است، در گروه هدف ما یعنی جانبازان، آمار خودکشی نسبت به جامعه عمومی پایین تر است؛ با وجود اینکه آمار خودکشی افراد با مشکلات روانپزشکی و اعصاب و روان، در دنیا بسیار بالاست، اما حتی در این گروه در کشور ما آمار خودکشی نسبت به جامعه عمومی پایین تر است و این بخاطر اعتقاداتی است که جانبازان دارند.

وی ادامه داد: البته مواردی هم وجود دارد که افراد از عوارض بیماری های روانپزشکی اقدام به خودکشی می کنند اما ما انتظار نداریم این اتفاق در بیمارستان رخ دهد؛ بنابراین لازم است بیشتر مورد توجه قرار گیرند و ما از این قضیه بسیار متاسفیم و پیگیری های لازم در این زمینه انجام می شود.

علیپور گفت: ما از طریق بنیادشهید این موضوع را از منظر حقوقی پیگیری می کنیم و مراجع ذیربط مانند پزشکی قانونی، نظام پزشکی و مراجع قضایی این اتفاق را بررسی می کنند.

این جانباز 58 ساله عصر شنبه(20 آبانماه) در یکی از بیمارستان های تهران اقدام به خودکشی کرد.

تعداد کل جانبازان در کشور 574 هزار و 101 نفر است که 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند. البته حدود هفت هزار جانبازان با تشخیص اعصاب و روان شدید در کشور هستند.

42238

کد خبر 727072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =