چاقی و دیابت، علت ۸۰۰هزار سرطان در یک سال/ سرطان‌های زنان و مردان چاق

بر اساس جدیدترین تحقیق منتشر شده بیماری‌های دیابت و چاقی دلیل صدها هزار مورد سرطان در سراسر جهان طی سال 2012 بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اثرات ترکیبی دیابت و شاخص بالای توده بدن (بالاتر از 25) دلیل 792600 مورد سرطان، پنج سال پیش یعنی در سال 2012 شناخته شده است. این تحقیق در کالج امپریال لندن توسط دکتر جاناتان پیرسون استوتارت انجام شده است.

دکتر پیرسون استوتارت در این باره می‌گوید: "درحالیکه ارتباط چاقی و سرطان در مواردی مشخص شده است؛ ارتباط بین دیابت و سرطان اخیرا کشف شده است. مطالعات اخیر ما نشان داده دیابت_به تنهایی یا در ترکیب با چاقی_ مسئول صدها هزار مورد سرطان هر ساله در سراسر جهان است. در عین حال تحقیقات نشان داده چاقی دو برابر دیابت به موارد سرطانی منجر می‌شود"

در همین حال تعداد زنانی که از دو فاکتور خطر فوق رنج می‌برند تقریبا دو برابر مردان است. بیشترین سرطانی که زنان درگیر آن شده‌اند،‌ سرطان سینه است که به مقدار 30 درصد رسیده است. در حالیکه در مردان 42.8 درصد به سرطان کبد مبتلا می‌شوند و این سرطان بیشترین مورد ابتلا را در بین مردان داشته است.

بیشتر این سرطان‌ها در کشورهای غربی ثروتمند اتفاق افتاده است و این در حالیست که شرق و جنوب شرقی آسیا در رتبه دوم ایستاده‌اند.

افزایش دیابت از سال 1980 تا 2002 باعث بروز یک چهارم سرطان‌ها در سال 2012 شده است؛ در حالیکه اضافه وزن مسئول 30 درصد باقی سرطان‌هاست. به گفته محققان با توجه به افزایش این فاکتورهای خطر (چاقی و دیابت) تلاش‌های بالینی و بهداشتی در جامعه باید بر شناسایی عوامل پیشگیری و غربالگری در بین مردم و بیماران تمرکز کند.

منبع: راشاتودی

۴۷۴۷

 

 

کد خبر 732365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =