نرخ بیکاری در استان کرمانشاه در چهار سال اخیر 6 درصد رشد داشته است

مهندس بازوند استاندار کرمانشاه صبح روز پنجشنبه در سیزدهمین نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اظهار داشت : نرخ بیکاری استان چهار سال پیش 16 درصد بوده و الان به 22 درصد رسیده که این افزایش حاصل عملکرد ضعیف دستگاه ها است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، استاندار کرمانشاه گفت : حضور دلگرم کننده و بسیار پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده موجب شتاب بخشیدن به روند اجرایی کارها در همه ابعاد گردید که جای قدردانی بسیار دارد.

وی گفت : در این زلزله دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر روحانی حضوری تمام قد در عرصه داشتند و دولت در همان روزی که مصوبه کمک به زلزله زدگان را تصویب کرد، تخصیص آن نیز داده شد و این روند در مصوبات حمایتی بعدی نیز ادامه داشت که چنین رویکرد و سرعت عملی کم نظیر است.

 

بازوند افزود : 4/9 درصد از اعتبار یک و نیم ميلیارد دلاری صندوق توسعه ملی براي حمايت از اشتغال پايدار مناطق روستايي و عشايري در اختیار استان گذاشته شده است که وزیر کار پس از حضور در مناطق زلزله زده، یک درصد به این میزان اضافه کرد و به این ترتیب کرمانشاه دومین استان بهره مند از این تسهیلات بسیار مناسب شد.

مهندس بازوند ادامه داد : این تسهیلات فرصت خوبی است برای ایجاد شغل های جدید و رونق بخشیدن به اقتصاد در مناطق روستايي و عشايري است.

استاندار مطرح کرد :  قول و قرارهایی که به مردم داده می شود باید محقق شوند و مدیران از دادن وعده های غیر عملی اجتناب کنند.

بازوند گفت :این میثاق نامه هایی دستگاه ها که برای ایجاد اشتغال امضاء می کنند باید عملی شوند و الا در پایان سال هیچ بهانه ای برای عدم تحقق آن پذیرفته نیست. پس بهتر است مدیران در این زمینه دقت کنند، چون باید پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت : یک وحدت رویه برای راستي آزمایی وعده هاي دستگاه ها در زمینه ايجاد شغل بايد ایجاد کنیم و سامانه ای طراحی شود که بتواند با راستی آزمایی، یک آمار اشتغال ایجادی قابل اتکا را ارایه كند. رايه آمار اشتغال بدون راستی آزمایی بیشتر شبیه شغل کاغذی است و ما به دنبال اشتغال کاغذی نیستیم. نرخ بيكاري استان چهار سال پیش 16 درصد بوده و الان به 22 درصد رسیده که این افزایش حاصل عملکرد ضعيف دستگاه ها است.باید بسترها را برای نقش آفرینی و مشارکت مردم در عرصه اشتغال زایی فراهم کنیم.

مهندس بازوند مطر کرد : بخش زیادی از توان سازمان مدیریت و برنامه ریزی صرف موضوع بودجه می شود در حالیکه این توان باید صرف برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال شود. روز گذشته مجلس به منظور حمایت از زلزله زدگان کرمانشاه قانون بودجه را اصلاح کرد که یک اتفاق بسیار دلگرم کننده بود.دکتر لاریجانی و کمیسیون های برنامه و بودجه و عمرانی مجلس به صورت میدانی از مناطق زلزله زده بازدید کردند که این حضور میدانی در تصویب این مصوبه حمایتی بسیار اثرگذار بوده است.

وی افزود :از تلاش های مجمع نمایندگان استان برای حضور میدانی در منطقه و تصویب این مصوبات ارزشمند در مجلس تشکر ویژه می کنیم.استان پیشنهاد اختصاص 400 میلیارد تومان از محل بودجه یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی به مناطق زلزله زده را داشت که در مجلس این میزان به 600 میلیارد تومان افزایش یافت که در اختیار واحدهای صنعتی، صنفی و کشاورزی خسارت دیده قرار می گیرد.

استاندار کرمانشاه گفت : جوانرود، پاوه و روانسر جزو شهرستان های زلزله زده هستند و تمامی منازل و واحدهای خسارت دیده این شهرستان ها از تمامی تسهیلات و بلاعوض های مصوب شده بهره مند می شوند. اعتبار پیشنهادی برای حمایت از واحدهای آسیب دیده صنایع دستی و گردشگری بر اثر زلزله، هنوز تصویب نشده است و سازمان میراث فرهنگی باید در فرصت باقی مانده حتما این مصوبه را از هیئت دولت دریافت کند و كوتاهي ها در اين زمينه قابل فبول آسيب ديدگان و مديريت ارشد استان نيست.حضور مدیران دستگاه ها در منطقه به شرطی خوب است که خیر و برکتی برای استان داشته باشد و الا برخی به استان آمده اند و هیچ دستاوردی نداشته اند . صنایع دستی شهرستان دالاهو یک ظرفیت بسیار خوب برای اشتغال زایی و ایجاد رونق اقتصادی در منطقه است و مدیریت ارشد استان با تمام توان از توسعه صنایع دستی در این منطقه حمایت می کند.

46

کد خبر 732585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =