۰ نفر
۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۴

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت:«سیاست ارزی بانک مرکزی ایجاد ثبات در بازار ارز است.»

به گزارش خبرآنلاین،متن یادداشت رییس کل بانک مرکزی بدین شرح است:

«بانک مرکزی با توجه به سیاست های انضباط گرایانه دولت در سال های اخیر، خوشبختانه به دستاوردهای سترگی  دست یافته است. در این مجال اندک و به مناسبت گزارش عملکرد صد روزه دولت، اهم اقدام ها و دستاوردهای بانک مرکزی به پیشگاه ملت شریف ایران تقدیم می شود.  

در ابتدا باید عرض کنم حصول به موفقيت کامل در زمينه های پولی و بانکی مستلزم ارتقاي انضباط مالی و بودجه‌ای دولت خواهد بود که خوشبختانه با توجه به رویکرد انضباط گرایانه دولت دوازدهم و پيش‌بيني‌هاي موجود از روند تحولات آینده، این امر دست یافتنی است. 

همانگونه که ملت شریف ایران استحضار دارند فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز به عنوان برجسته ترین مشکل دو دهه اخیر در نظام بانکی شناخته شده است، حضور مخرب اینگونه موسسات سبب شد بانک‌ها به‌منظور ادامه فعالیت، به رقابت غیر اصولی بر سرِ نرخ سود بانکی بپردازند. اين موضوع با ورود ابزارهاي بدهي دولت و انتشار بي‌رويه آنها، ابعاد تازه‌اي به خود گرفت. برآیند این اثرات موجب شد در درجه اول وضعیت سودآوری شبکه بانکی و پس از آن وضعیت شاخص‌هایی نظیرکیفیت و کمیت سرمایه، تحت‌تاثیر قرار گیرد. به همین دلایل بانک مرکزی برخورد قاطعانه و مبارزه با رشد و گسترش موسسات غیرمجاز را یکی از اهداف اصلی خود قرار داد و امروز در اثنای صدمین روز فعالیت دولت دوازدهم به جرأت می توان گفت هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور  وجود ندارد.

اقدام شایسته دیگر بانک مرکزی ابلاغ بخشنامه هشت‌بندي کاهش نرخ سود  به شبکه بانکی بود که با هدف انتظام‌بخشي به بازار پول،‌ كاهش هزينه تجهيز بانك ها و به تبع آن کاهش هزينه‌هاي تامين مالي اقتصاد انجام شد و خوشبختانه بانک ها و موسسات اعتباری با درک شرایط کنونی و التزام به این بخشنامه، جلوه ای از همدلی را در اجرای مصوبات بانک مرکزی نشان دادند و اکنون با اطمینان کامل به اطلاع می رسانم  بازرسی های انجام شده در  بیش از ٤٥٠٠ شعبه در سراسر کشور حاکی از عدم تخلف قابل توجه در این زمینه است.

در حوزه اقتصادی و کنترل تورم امروز می‌توان با افتخار اعلام کرد که دستاوردهای تورمی این دولت از‌ نظر ماندگاری تورم‌ پایین، غیرقابل انکار است. این موضوع دستاوردی مهم برای بانک مرکزی در طول تاریخ انقلاب اسلامی تاکنون است و نمي‌توان نقش آن را در دستيابي به ديگر اهداف از جمله ثبات بازار ارز و کمک به رشد اقتصادی ناديده گرفت. 

در نتيجه اقدام هاي بانک مرکزی، نرخ تورم در سطوح تك‌رقمي پايدار ماند که مصداق آن در دستيابي به نرخ تورم متوسط 9.9 درصد و نقطه به نقطه به 9.6 درصد در آبان‌ماه سال جاری است.

در حوزه ارزی نیز باید تاکید شود سیاست ارزی بانک مرکزی ایجاد ثبات در بازار ارز است. آرامش در این بازار از یک ‌طرف کارایی نظام قیمت‌گذاری را برای صادرکنندگان و واردکنندگان بهبود بخشیده و از طرف دیگر اعتبار بین‌المللی اقتصاد ایران را با ‌هدف جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی ارتقاء می‌بخشد.

با تلاش و برنامه ریزی های اصولی در حوزه اعتباری بانک مرکزی دستاوردهای قابل توجهی به دست آمده است که می توان به آغاز اعطاي 300 هزار ميليارد ريال تسهيلات در راستاي اجراي دستورالعمل تأمين مالي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط اشاره کرد. ضمن آنکه اجراي طرح ضربتي اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج با همکاري ۱۱ بانک و اعطاي بيش از 78.8 هزار ميليارد ريال تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج به بيش از 753 هزار نفر در شش ماهه اول سال 1396 از دیگر دستاوردهای بانک مرکزی با همکاری شبکه بانکی در بخش اعتبارات بوده است.

آنچه بیان شد تنها اهم مجموعه فعاليت هاي انجام شده بانک مرکزی در برخی حوزه هاست و مسلماً دستاوردهای دیگری در زمینه های بین المللی و گسترش روابط بانکی در کنار اصلاح ساختارهای بانکی منطبق با استانداردهای جهانی حاصل شده است که در این مجال اندک قابل بیان نیست، اما آنچه باید تاکید شود تلاش‌ برای بهبود روش ها و کسب دستاوردهای حوزه پولی و بانکی است که همچنان در دستور کار این بانک قرار دارد و امیدواریم با برنامه ریزی ها و اتخاذ تصمیم هاي صحیح همچون عملکرد چندسال اخیر شاهد رونق بیش از پیش فعالیت اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار باشیم.»

 

3535 

کد خبر 733680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید A1 ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
  4
  موسسات پولی واعتباری در مقطعی ار زمان در این کشور با همراهی وهدایت مسئولین بانکی بوجود آمدند باعث جذب سرمایه های اندک مردم شدند با جمع آوری این وجوه ومتمرکز کردن پولها آنرا در اختیار سرمایه گذاران کلان ورانتخواران منتسب قرار دادند واردات انجام شده در کشور وخدمات تحقق یافته با این وجوه با چندین برابر ارزش بدست مردم ضعیف رسید در خاتمه نیز با انکار هرگونه حمایت وبه لجن کشیدن این موسسات قصد پایمال شدن این حقوق مردم ضعیف که نهایتا" با کسب درصدی تصور سود آوری را دارند را به خاک سیاه نشاندند
 • بی نام A1 ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
  1
  با اینکه یک سری از مردم به زحمت افتادن ولی برای درمان این انگلهای رشد کرده لازم بود ممننون آقاقی دکتر