ایرنا نوشت: طرح تقویت سازمان بسیج مستضعفین برای نخستین بار در مجلس نهم و در سال ۹۴ ارائه شد، ۶۰ نفر از نمایندگان این طرح را با عنوان اصلاح فصل چهارم قانون اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند.

این طرح در ششم بهمن 94 و در آخرین روزهای مجلس نهم با 150 رای موافق به تصویب مجلسی ها رسید، چندی بعد در 19 خرداد 95 شورای نگهبان با بررسی این طرح، آن را دارای ایراد قانون اساسی و مغایر با وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب دانست. بنابراین این طرح به مجلس بازگشت و دوباره در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم بررسی و در نهایت روز چهارشنبه 24 آبان ماه 96 بار دیگر در خانه ملت مطرح شد.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم بر همان مصوبه مجلس نهم تاکید داشتند و مجلس نیز با تغییراتی آن را تصویب کرد. 

بر اساس این طرح، هدف از تشکیل سازمان بسیج مستضعفین ایجاد توانایی های لازم در تمامی افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی و سازماندهی آنان به منظور دفاع همه جانبه کشور، نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش موثر و داوطلبانه در تمامی عرصه های حیات اجتماعی و پیشبرد اهداف و ضرورت های انقلاب اسلامی و تسریع در تحقق اسلامی در چارچوب تدابیر فرماندهی کل قوا، سیاست های کلی نظام و مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

همچنین در تبصره 2 ماده 4 این طرح آمده بود: دولت موظف است اراضی مناسبی را برای آموزش نظامی و اجرای رزمایش‌ها در اختیار بسیج قرار دهد. به دلیل ایرادات شورای نگهبان نسبت به بار مالی این تبصره در اصلاحیه مجلس این تکلیف دولت برداشته شد و مقرر شد که دولت می‌تواند نسبت به اختصاص اراضی مناسب برای آموزش نظامی و اجرای رزمایش ها به بسیج اقدام کند.

مخالفت دوباره شورای نگهبان
با وجود تمامی اصلاحات انجام شده، در نهایت شورای نگهبان شنبه این هفته اصلاحیه‌های مجلس را در خصوص طرح تقویت بسیج به منظور تأمین نظر این شورا کافی ندانست و آن را مجددا دارای ایراد دانست و به مجلس برگرداند.

حال باید منتظر ماند که مجلس شورای اسلامی بار دیگر این طرح را چگونه اصلاح خواهد کرد، اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نظر کنونی خود مُصر باشند طرح تقویت سازمان بسیج مستضعفین برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می شود ولی اگر دوباره ایرادات را رفع کنند طرح به شورای نگهبان فرستاده می شود.

27214

کد خبر 733746

برچسب‌ها