حامیان سرسخت‌ محمود احمدی‌نژاد که حالا به جرات می‌توان گفت در جبهه پایداری گرد آمده‌اند با شکسته شدن سکوت لیدر این جریان، معلوم نیست تا چه زمانی بتوانند اقدامات دولتمردان نهم و دهم را ندیده و نشنیده بگیرند.

رضوانه رضایی‌پور: محمود احمدی‌نژاد این روزها بی‌تفاوت به همه اتفاقاتی که خود باعث و بانی آن است، نه تنها دوشادوش مسئولان عالی نظام به میهمانی رهبری انقلاب می‌رود، بلکه مشهد را هم به عنوان مقصد دیگر سفر استانی خود پس از کردستان انتخاب می‌کند؛ او یا نمی‌داند که دیگر به اندازه انگشتان یک دست حامی برایش باقی نمانده و یا اظهارات هیچ کس برای او محلی از اعراب ندارد.
با این حال، رییس دولت‎های نهم و دهم، اگرچه به چهره‌ای تبدیل شده که کمتر کسی ابایی در مورد انتقاد از عملکرد او دارد، اما تا دیروز هم برای برخی از حامیانش همان محمود احمدی‌نژاد سال 84 بود. ولایتمدار، عدالتخواه، مردمی و هر شعار پوپولیستی دیگری که بتواند حمایت بی چون و چرای عده‌ای معدود را توجیه کند و تا مدتها آنان را در سکوتی سخت فرو ببرد.
در این بین آنچه که می‌توان گفت تلنگری به حامیان رییس دولت‎های نهم و دهم وارد کرد، بست نشینی جریان انحرافی بود. حرم شاه عبدالعظیم برای احمدی‌نژاد و دوستانش به پاتوقی اعتراضی تبدیل شده بود تا به بهانه برگزاری دادگاه بقایی به صورت غیرعلنی، بتوانند تا آنجا که ‌می‌خواهند علیه قوه قضاییه حرف بزنند. موضعگیری‌های آنان البته در همان زمان بدون هیچ واکنشی از سوی حامیان گذشته همراه بود و ادامه هم یافت. حامیان او که روزی به حمایت از گفتمان 3 تیر برخاستند و در ادامه نقش زیادی در پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال 88 ایفا کردند، مدت‎ها بود که سکوت کرده و ترجیح می‎دادند که هیچ واکنشی به رفتارهای غیرعادی محمود احمدی‌نژاد و دار و دسته‌اش نداشته باشند. (اینجا)

سکه‌هایی که سکوت را شکستند
درباره علت سکوت حامیان دیروز احمدی‎نژاد تحلیل‎های زیادی در فضای سیاسی و رسانه‎ای عنوان شده است. (اینجا و اینجا و اینجااما بر کسی پوشیده نیست که احمدی نژاد امروز حاصل سکوت دیروز این جریان است.
اگرچه استراتژی سکوت در کوتاه مدت جواب می‌داد، اما تکرار شدن اقدامات احمدی‌نژاد و یارانش نمی‌توانست بیش از این حامیان سرسخت او را در خفا نگه دارد. ماجرای اهدای سکه به چند نفر از مقامات کشوری و لشگری مهمترین پروسه‌‌ای بود که احمدی‌نژادی‌ها وارد آن شدند تا بی‌محابا به مقامات عالی نظام بتازند. اقدامات آنان هرچند دیگر تبدیل به یک رویه شده بود، اما سکوت حامیان پر و پا قرصشان نمی‌توانست با این اتفاق دنباله‌دار شود. در واقع محمود احمدی‌نژاد آنقدر بر طبل ناسازگاری کوبید تا در نهایت توانست صدای حامیان همیشگی خود را بلند کند.
در همان روزها که بازار سکه‌های طلای اهدایی دولت عدالت‌محور که شعار توزیع عادلانه ثروتش، گوش فلک را کر کرده بود داغ شد، محسن غرویان در گفت‌وگو با خبرآنلاین نه فقط از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد بلکه استاد بزرگی را مخاطب خود قرار داد که انتخاب او را سفارش امام زمان می‌دانست. او از جلسه‌ای که خود در آن حضور داشته اینگونه گفت: شخصی در اهواز درمنبر بود. فردی در آنجا خواب می‌بیند که آن منبری برای او تعریف کرده که امام زمان به خوابش آمدند و گفته‌اند که رییس‌جمهور شما، احمدی‌نژاد است! این موضوع در زمان انتخابات رخ داده بود. من خودم در آن جلسه حضور داشتم و خیلی هم تعجب کردم که این استاد بزرگ چطور به خواب یک نفر با این واسطه‌ها اعتماد می‌کند و رییس‌جمهور مملکت را از زبان امام زمان معرفی می‌کند؟ خیلی تعجب کردم و الان برایم جای سوال است که واقعا این کارهای آقای احمدی‌نژاد را هم امام زمان تایید می‌کند؟ آن استاد محترم تایید می‌کند؟ (اینجا)
داستانی که غرویان آن را بازخوانی کرد، از سوی بسیاری از چهره‎های سیاسی هم در همان روزها مطرح شد. اما اینبار دیگر زمانی نبود که پرچم‌دار حمایت از محمود احمدی‌نژاد بتواند از اظهارنظر در مورد مریدش پرهیز کند.

آیت‎الله مصباح؛ حمایتش را پس گرفت
آیت‌الله مصباح یزدی، بالاخره پس از سالها لب به سخن گشود تا نظرش را در مورد احوالات دگرگون شده محمود احمدی‌نژاد بگوید. آیت‌اللهی که نقش محوریت اعضای جبهه پایداری را بر عهده دارد تا همچنان آنان را گرد رییس دولت‌های نهم و دهم نگه دارد، در گفت‌وگو با خبرآنلاین بالاخره اعلام کرد که امروز؛ احمدی نژاد را قبول ندارد. او گفت: «ما هر کسی را، تا مادامی که در مسیر اسلام کار می‎کند، حمایت می‎کنیم؛ طرفداری‎اش می‌کنیم؛ هر وقت منحرف شد، ما هم از او جدا می‎شویم. اعمال و رفتار امروز احمدی‎نژاد را تأیید نمی‎کنم، چون اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم.» (اینجا)

مصباح خوب گفت اما دیر گفت!
البته این اظهارات آیت‌الله مصباح یزدی به همان میزان که می‌توانست برگ برنده‌ای برای منتقدان محمود احمدی‌نژاد و زمامداری هشت ساله‌اش باشد، انتقاداتی را هم در پی داشت. اینکه با گذشت اینهمه سال چرا باید حامیان اصلی او اکنون از محمود احمدی‌نژاد تبری بجویند به یک سوال جدی تبدیل شد.
عباس سلیمی نمین در واکنش به موضعگیری آیت الله مصباح یزدی در قبال اقدامات رییس دولتهای نهم و دهم گفت: «این فرمایش آیت‌الله مصباح یزدی با تاخیر زیادی بیان شده و این امر هزینه احاطه بر ضعف‌های مسئولین را زیاد می کند. امروز که در تقابل سیاسی قرار گرفته ما می‌گوییم احمدی‌نژاد منحرف است. به همین دلیل برخی از ما این مساله را قبول نمی ‌کنند. ما باید صف‌بندی خودمان را زمانی که در قدرت بود، شفاف می‌گفتیم. زمانی که احمدی‌نژاد سعی می‌کرد با تظاهرهای عوام‌فریبانه مثل حراج کردن اتومبیل خودش را ساده زیست نشان دهد باید این مسائل مطرح می‌شد. بیان این مسائل با تاخیر هزینه‌هایی را تحمیل کرد که قابل پذیرش نیست. کسی که از امام زمان هزینه می‎کند را باید در دهنش زد.» (اینجا)
با این حال اگرچه همگان معترض به اقدام دیرهنگام آیت‌الله مصباح یزدی شدند، اما همین اظهارات هم اتفاقی بزرگ در جریان پایداری بشمار می‌آید.
آنگونه که از این جریان باز هم هستند کسانی که به لیست منتقدان محمود احمدی‌نژاد در حال اضافه شدنند. مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای مجلس دهم، توصیف جالبی را در خصوص محمود احمدی‌نژاد بکار برد که البته مورد انتقاد دولت بهاری‌ها هم قرار گرفت. او گفت: «کاری که احمدی نژاد انجام می دهد نه اخلاقی است و نه شرعی چراکه سرتا پا دروغ است. نکته دیگر اینکه به نظر می رسد ایشان خود را در حالتی قرار داده است که گویا روانگردان مصرف کرده است نعوذبلله نمی خواهم بگویم ایشان چنین کاری کرده است اما منظورم این است که حالتشان مانند حالت افرادی که روانگردان مصرف کرده اند در یک فضای توهمی است یعنی فکر می کند 80 میلیون نفر به دنبال او هستند.» (اینجا)

آقاتهرانی، حسینیان، حائری‌شیرازی، سقای بی‎ریا و... کجایند؟

حال که اعتراف آیت الله مصباح یزدی به انحراف محمود احمدی‌نژاد تا حدودی باعث اقناع افکار عمومی شد اما، در این میان هستند افرادی که همچنان باید در انتظارشان نشست و دید که بالاخره چه زمانی به سکوت خود پایان می‌دهند. اعضای جبهه پایداری‌ از جمله کسانی هستند که به هیچ روی حاضر نمی‌شوند از رای و حمایتی که در دهه 80 از محمود احمد‌ی‌نژاد داشتند ابراز ندامت کنند و حتی تاکید دارند که به حمایتشان افتخار هم می‌کنند. 

البته این رفتار آنان آنچنان هم دور از انتظار نبوده و نیست. اینها همان‌هایی هستند که در قبال 11 روز خانه نشینی محمود احمدی‌نژاد سکوت کردند و در برابر ثبت‌نام او در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم هم که برخلاف توصیه رهبری برای عدم ورود به رقابت سیاسی بود حرفی به میان نیاوردند؛ پس چه انتظاری است که بنشینیم منتظر تا ببینیم آقاتهرانی، حسینیان، حائری شیرازی، روانبخش، سقای بی‎ریا و ... چه زمانی به مصلحت می‌دانند که موضع رسمی خود را اعلام کنند. البته حالا که لیدر این جریان سکوت خود را شکسته شاید دیگر مریدانش هم از لاک خود بیرون بیایند و در برابر اقدامات اخیر دولتمرد بهاری صریحا اعلام موضع کنند. هرچند نباید این احتمال را فراموش کرد که اعضای این جریان چشم به انتخابات آینده دوخته‌اند و بی‌گدار به آب نمی‌زنند. پایداری‌ها بی‌میل نیستند که دوباره به پارلمان راه پیدا کرده و صاحب کرسی‌های نمایندگی شوند. از این رو با محاسبات دقیقی پیش می‌روند و بدون توجه به وقایع اطراف خود در حال تقویت خود هستند.
27215

کد خبر 734647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  13 0
  8سال مملکت رانتبود کردند والان هم احمدی نژا د هم دارد راه امربکا می رود اینها بتید بیایند توبه کنند
 • بی نام IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  16 0
  پس جنتی و نیکزاد و ووو کو؟
 • بی نام A1 ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  23 0
  راستی هیچ خبری از رسایی نیست بلایی سرش اومده؟
 • بی نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  4 4
  این افراد حامی اصول گرایی هستند نه شخص آقای احمدی نژاد. احمدی نژاد معادل اصول گرایی نیست همانطور که این روزها عارف یا روحانی دیگر معادل اصلاح طلبی نیستند. این سکوت امروز در هر دو جبهه هست. به زودی فقط مردم هستند که حرف اول و آخر را خواهند زد.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  13 1
  دیگه حداقلش باید قبول کنید بصیرت نداشتید و هاشمی درست تشخیص داده بود نمیتوانید الان همه نوع توجیهی ارائه کنید و بگید ما کلا ادمهای خوبی بوده و هستیم. من تا حالا توی عمرم ندیدم اصولگرا جماعت بگوید اشتباه کردیم و... اصولگرا هرگز اشتباه نمی کند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 2
  نه عزیزم این افراد تاریخ مصرفشون تموم شده مثل یه دستمال ازشون استفاده شد و خودشون هم خبر نداشتند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  12 1
  خداوکیلی یک نفرتون بیاد بگوید که اصول شما اصولگرایان چیست؟ تفکر جبهه ناپایدار چیست؟ 8 سال تا 10 سال که طرفدار احمدی نژاد بودین الان میفرمایید از ما نبوده؟ یک نفر شما بیاید و اصولتون را برای ما بیان بفرماید
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  13 1
  بصیرت معجزه هزاره سوم دولت پاک دست هاله نور پول امام زمان فتنه و و و و من دیگه حرفی ندارم
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 1
  احمدی نژاد براشون مثل دستمال کاغذی بود.استفاده شد و تمام شد.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 11
  برای آنهاشخص مهم نیست ونظام مهم است.مثل بعضی هانیستندکه جلودارآشوب می شوندوطرفداران شون حاضرنیستندازاونهااعلام برائت کنند.متعصب خشک مغزنیستندکه بت سازی کنند.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 13
  دكتر احمدي نژاد نماد اخلاص،درستكاري و پاكدستي است،ما مردم ايران زمين لحظه اي درنگ نخواهيم كرد تا با استعانت از خداوند متعال و با الهام از خون شهداي هشت سال دفاع مقدس براي هزاران بار هم كه شده شير مرد اريايي ايران زمين يعني دكتر احمدي نژاد را بر كرسي رياست اين مرز و بوم بنشانيم.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 3
  بنده بخاطر اینکه احمدی نژاد علیه خود اصولگرایان وارد عمل شده ازش حمایت می کنم خود اصولگرایان هم در مقیاس و اصول خودشون باید قبول کنند بصیرت نداشته اند من 88 رای ندادم ولی الان موافق احمدی نژادم چون داره حرفای ما رو میزنه هر چند میدونم این بنده خدا هم به حصری چیزی میفته و یه برچسبهایی خواهد خورد ولی حرفاش رو من تایید می کنم و اگر بیاد نامزد بشه قطعا بهش رای میدم هر چند میدونم رد صلاحیتش میکنن کارش درسته و هر جا حمایت از عدالت و مبارزه با فساد باشه و بحث ازادی بیان و حقوق مردم و ملت باشد طبق قانون اساسی بنده حامی و پشتیبان خواهم بود قانون اساسی را ایشون میخواهد دقیق اجرا شود حرف ما هم اجرای قانون اساسی است نظارت استصوابی شورای نگهبان و امثالهم خلاف قانون اساسی است
 • بی نام A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  4 1
  باز کارتون گیر افتاد " مردم ، مردم " میکنین ، این مردمی که تفکری مثل شما دارن در خوشبینانه ترین حالت یک درصد جمعیت کشور هم نمیشن ،‌ از این توهم " خود مردم پنداری " بیرون بیاین
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 11
  سلام بر زبان گویای مردم فقیر ایران زمین دکتر عزیز
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  5 1
  سکوت علامت رضا است.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 5
  مگه حالا همه اصلاح طلبان درباره رفتار غلط فتنه‌گران در جریان فتنه صحبت کردن و این فتنه ننگین امریکایی اسراییلی را محکوم کردند که توقع دارید افراد مومن و انقلابی به خاطر رای دادن به احمدی‌نژاد که آن وقت هنوز در جریان انحرافی گرفتار نشده بود بازخواست شوند.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  6 1
  تنها چیزی که میتوان گفت این علمای علم سیاست .فریب خورده اند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  7 1
  برادرمن این من و تو نیستیم که تعیین کنیم حضرات کی حرف بزنند و کی سکوت پیشه کنند. این منافع مالی و معنوی گروهک هایشان است که شاخص اصلی رفتارهای سیاسیشان است.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  9 1
  احمدی نژاد حامی فقرا نیست ، بلکه فقرا را نردبان ترقی خودش میکند . هشت سال سابقه ریاست ایشان برای هفت پشتمان کافی است .تنها حسن ایشان فعلا مقابله با مشکلات در قوه قضائیه است .
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  7 2
  کی میگه حامیان احمدی نژاد امروز ساکت و خاموشند؟؟؟این جماعتی که امروز حتی انتقاد به مسکن مهر رو هم بر نمیتابند و آسمان و ریسمان رو به هم میبافند که حتی ایرادات فنی مسکن مهر رو منکر بشن مگه غیر اینه که سنگ احمدی نژاد و دولت ش رو به سینه میزنن.....بعضیا فقط به خاطر یه سری ملاحظات مثلا گاهی تظاهر به برائت از احمدی نژاد میکنند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 0
  الحمدالله مردم عزیز ما فهیم هستند و شعور سیاسی خوب و عالی دارند ولی این احزاب چپ و راست هستند که مردم و شعور سیاسی این عزیزان را به بازی گرفته و برای منافع شخصی حزب و گروه خود تا می توانند امثال محمود احمدی نژاد را با تهمت و افترا تخریب می کنند و جوری وانمود می کنند که احزاب چپ و راست خادم مردم بودند ولی امثال احمدی نژاد خائن هستند در حالی که اکثر مردم ایران زمین اسلامی می دانند که احمدی نژاد خادم این ملت بود نه احزاب و گروه ها.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 4
  آقای احمدی نژاد خادم مردم و مملکت بوده و هست این احزاب چپ و راست مدعیان دروغین اصلاح طلبی و اصولگرایی هستند که با اختلافات شدید حزبی در یک نقطه با هم شریک بوده و اشتراک دارند آنهم ضدیت با آقای احمدی نژاد که هویت این احزاب چپ و راست را برای مردم روشن کرد/ در آینده ی نزدیک منتظر احمدی نژادهای دیگر باشید که هویت احزاب و گروه های چپ و راست را بر ملا می کنند./ این راه ادامه دارد/ اگر وجود دارید این مطالب بنده را منعکس کنید/
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 1
  اینی که احمدی نژاد و دوستاش رفتن توی امامزاده و نشستن و نسبت به رفتارهایی که باهاشون شده ناراحت هستن چه ایرادی داره چقدر تفکراتمون دیکتاتوری شده
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  3 2
  از ماست که بر ماست خدا رو شکر که من به این بابا نه در سال ۸۴ و نه ۸۸ رای ندادم
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  1 2
  تقریبا با همه مطلب موافقم جز آوردن اسم حائری شیرازی ب عنوان عضو جبهه پایداری‌‌‌...
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  3 2
  احمدی نژاد حرف حق می زند و کسی نمی تواند جواب دهد
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 0
  سکوتی که نشانه موضع پارادوکسیکال متناقض آنهاست که از یکسو خود را مدافع ولایت فقیه معرفی می کنند و از سوی دیگر در چنین مقاطعی در لاک سکوت فرو می روند.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  3 1
  سلام خداوند از سر تقصیرات احمدی نژاد نگذره کشور نابود
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  3 1
  سلام برهر 2طیف نوبتی هم باشد روز گار شما هم کم کم به اتمام می رسد تند باشید یا کند قضاوت مردم ملاک است هردو محاسن و معایبی دارید نه شما معصوم اید نه انها پس غره نشوید و همدیگر راملامت نکنید تاریخ امثال شما را زیاد دیده است.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  2 7
  من نه طرفدار اصول گرام نه احمدی نژاد نه روحانی و نه اصلاح طلب . من یک انقلابیم ... همانطور که سردار سلیمانی ، رهبر انقلاب یک انقلابیند . بی خود اینگونه افراد رو به امثال من نچسبونید ...
 • بی نام A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  5 2
  شما اصلاح طلب واصولگرا در طول 28سالی که حکومت دستتان بود چه گلی به سر مردم زدید این هم که از احمدی نزاد انتقاد میکنیدبخاطر این است که میترسید قدرت را از ازشما بگیرد مطمعن باشداگر 2ساعت تلویزیون در اختیارش باشد پیدا کرد شما کار دشواری خواهد بود