جام جم نوشت: آمارسرشماری سال 95 می‌گوید 20 میلیون نفر از جمعیت 10 سال به بالای کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند که سهم مردان شده 11 میلیون و 557 هزار و 837 نفر و سهم زنان هشت میلیون و 596 هزار و 789 نفر.

کودکان و نوجوانان را که از این آمار جدا کنیم باز هم عدد مربوط به مجردهای بزرگسال ایرانی توی چشم می‌زند، از ازدواج جامانده‌هایی که هنوز هم تعدادشان در مناطق شهری بیشتر از نقاط روستایی است.

سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته که نتایجش امسال جمع‌بندی شد خبر می‌دهد که در شهرها هشت میلیون و 530 هزار مرد مجرد زندگی می‌کنند در ازای شش میلیون و 488 هزار زنی که در شهرها مجرد مانده‌اند. همچنین در روستاها دو میلیون و 101 هزار دختر مجرد زندگی می‌کنند، در کنار سه میلیون و 17 هزار مردی که در مناطق روستایی تجرد اختیار کرده‌اند.

این آمارهای چشمگیر، این اعداد گلوگیر همه حکایت از رشد تجرد در کشورمان دارند، عددهایی که حالا میلیونی‌اند و زن و مرد را فارغ از جغرافیایی که در آن زیست می‌کنند، دربرگرفته‌اند.

روزگار دشوار مونث‌ها

می‌گویند اگردر روستا دختری از سن ازدواج رد شود، با انگشت نشانش می‌دهند. می‌گویند اگر پسری به خواستگاری دختری بیاید و به‌دلیلی پیوندشان سرنگیرد در مورد دختر شایعه درست می‌کنند و این شایعات خواستگارهای بعدی را می‌تاراند. حتی می‌گویند در جمع‌های روستایی از دختران مجرد برای عبرت بقیه دختران روستا یاد می‌کنند. می‌گویند دختران روستا شادی و تفریح ندارند و مجرد ماندنشان، آوار سرزنش به سرشان می‌ریزد، برای همین است که مجرد مانده‌های مونث در محیط بسته و پرفشار خویش از افسردگی و ضعف اعتماد به نفس رنج می‌برند.

وقتی زهرا فرضی، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران درچهار روستای استان گیلان، پژوهشی میدانی را کلید زد و «طرد اجتماعی دختران روستایی مجرد» را دنبال کرد به این یافته‌ها رسید. یافته‌های او شباهت بسیاری به گفته‌های اخیر آذر اسماعیلی، مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد دارد که گفته است 370هزار دختر بازمانده از ازدواج که تحت پوشش این کمیته‌اند در روستاهای کشور وجود دارند که اکثر قریب به اتفاقشان از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند.

این تاکید، شباهت فراوانی به پژوهش «طرد اجتماعی در زندگی زنان فقیرشهری» دارد که یافته‌هایش پاییز امسال در نشریه زن در توسعه و سیاست منتشر شد و فاش کرد طرد ناشی از تجرد، یکی از دلایل مهم شکل‌گیری طرد اجتماعی علیه دختران است.

آنهایی که دختران مجرد روستایی را طرد می‌کنند انگار با خط‌کش سنجش گناه، آنها را اندازه می‌گیرند درحالی که حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با صدای بلند تاکید می‌کند که مجرد ماندن دختران روستا بیش از هر چیز پیامد مهاجرت است و محسن ولیئی، مدرس دانشگاه نیز این گفته را تائید می‌کند.

موسوی چلک به جام‌جم می‌گوید، معمولا مهاجرت مردان از روستا به شهرها بیش از مهاجرت زنان و دختران روستایی است، بنابراین وقتی آنها در روستا می‌مانند و مردان می‌روند، شانس ازدواج دختران کم می‌شود در حالی که مردان مهاجرت کرده فرصت‌های تازه‌ای برای ازدواج به‌دست می‌آورند.

محسن ولیئی که چهار سال مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی بوده، شرح می‌دهد در بخش قابل‌ توجهی از خانواده‌های فقیر تحت پوشش کمیته امداد می‌توان این وضع را دید، دخترانی بی‌چیز که عمدتا به‌خاطر فشارهایی که به دوش می‌کشند، گرفتار مشکلات روحی و روانی هستند.

او توضیح می‌دهد، مدتی کمیته امداد نسخه‌ای برای دختران مجرد ندار پیچید که ستون فقراتش آموزش به آنها وکمک به توانمندی اقتصادی‌شان بود، ولی گرچه به گفته او اشتغال واستقلال مالی به‌وجود آمد، اما بقیه مشکلات ناشی از زندگی مجردی دختران در روستا باقی ماند.

این وضع برمی‌گردد به همان نگاه‌های مردم روستا به مجردها، به همان با انگشت نشان دادن‌ها، به مقصر دانستن دختران بازمانده از ازدواج و به بستن چشم‌ها روی همه عواملی که دست‌به‌دست هم می‌دهند و ذره ذره روایتگر داستان تجرد می‌شوند.

چرا تجرد؟

با این‌که هیچ چیزِقطعی در این عالم وجود ندارد اما روی کاغذ، تجرد 426هزار دختر مجرد ایرانی قطعی است. آنها بیش از 40 سال سن دارند و جمعیت‌شناسان احتمال ازدواجشان را اندک می‌دانند. این در شرایطی است که کارشناسان احتمال می‌دهند بخشی از جمعیت ده میلیون نفری دختران جوان که در کشورمان زیست می‌کنند در آینده‌ای نه‌چندان دور به خیل مجردهای قطعی بپیوندند.

با این‌که محسن ولیئی تاکید دارد که بخشی از این تجردها ناشی از کسب موفقیت‌های تحصیلی و اقتصادی از سوی زنان، استقلال مالی‌شان و از اولویت خارج شدن ازدواج برای آنهاست اما موسوی چلک دست بر این می‌گذارد که افزایش مجردهای کشور یا ناشی از وضعیت اقتصادی است که نابسامانی‌اش را نمی‌شود انکارکرد، یا حاصل نبود امنیت خاطر نسبت به آینده است که فقیر و غنی هردو را درگیر کرده یا ناشی است از فرار جوانان از مسئولیت‌هایی که تاهل ایجاد می‌کند.

به باور او، همین است که حتی با ارائه تسهیلات دولتی مسکن یا وام ازدواج بازهم وضعیت تاهل و خروج از تجرد در کشور تکانی جدی نمی‌خورد.

در این میان اما اوضاع دختران بازمانده از ازدواج در محیط‌های کوچک و بسته روستاها که در آنها هنوز ازدواج هنجاری قدرتمند است، جای تامل دارد، دخترانی که اغلب به جبر محیط مجرد مانده و سرخورده شده‌اند، دخترانی که بی‌جا نیست اگر دور ماندنشان از قافله ازدواج، تجرد فقیرانه نامیده شود.

45302

کد خبر 737310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  38 89
  باید مانند کشورهای عربی چند زنه بودن تسهیل و عرف شود
 • رامین IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  69 0
  ازدواج با این وضع اسفبار اقتصادی برای ما جوونها آرزویی بیش نیست ...
 • بی نام IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  67 21
  خیلی هم خوشبخت می شوند .......کارشون به طلاق و خودکشی و قتل شوهر معتاد و فساد و افسردگی و مشکلات روحی و داشتن فرزندان عقدی ای با هزاران مشکل روانی ختم نمیشه ...... توی این زمانه با این مردان فاسد و ارازل و اوباش که توی صدتاشون شاید یکی کمی خوب باشه.... همون بهتر که ازدواج نکنند ... ما بد بخت شدیم چی شد ؟.....
 • بی نام A1 ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  47 5
  باز یک عده نیاین بگین دخترا سخت گیر هستنا به خدا شما دنبال کسی رفتین که سخت گیره وگرنه ما ها که سخت گیر نیستیم
 • قدرت A1 ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  19 82
  در قانون چند همسری تجدید نظر کنند و برابر شرع مقدس اسلام عمل کنند . اکنون اگر مردی بخواهد همسری دیگر اختیار کند قانون به نحوی است که او را بابت مهریه و ... به زندان می اندازد و تمام داراییش را زن اول تصاحب می کند .
 • بی نام IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  28 1
  اگر آمار افرادمعلول مجرد وافرادی که مشکلات جنسی دارند تفکیک می شد آمار واقعی تر می شد
 • بی نام A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  53 3
  خبر جان شما که اینقدر به فکر ما دخترهای مجرد هستید چرا در برنامه های تلویزیون به جای این همه نصیحت فرهنگ سازی نمیکنید. چرا به خانواده ها نمیگید چرا در محل کار دختر خواستگاری میان دختران ساده و بدون آرایش اصلا کسی واسشون سبزی هم خرد نمیکنه دختر در محیط مردانه چطور آرایش کنه و بخودش برسه که شما ناغافلی میایید خواستگاری ترگل ور گل باشه اینه که من با پدرم حرف زدم و کلا قید ازدواج را زدم ازدواجی که واسه آرایش باشه همون بهتر سر نگیره پسرهای بالای 30 دختر زیر 30 میگیرن و ... ازدواج بدجور شده در ایران . حالا هم خیلی ها مجردی را قبول کردن متاهل ها بهشون گوشه و کنایه میزنن به جهنم واسه من که فرقی نداره به بقیه دخترهای مجرد هم میگم اصلا واستون حرف مردم مهم نباشه.
 • حسین A1 ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  27 4
  خیلی غم انگیزه.
 • محسن A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  52 0
  جامعه ی خوبی نداریم. خدا به داد همه مون برسه
 • بی نام IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  17 56
  همشونو من میگیرم
 • بی نام A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  42 2
  من خودم چند بار به خواستگاری رفتم، حتی در شهرستان، وقتی با توقع های بیجا و عجیب و البته مهریه های سنگین مواجه شوم بکلی قید ازدواج رو زدم
  • عجیب A1 ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
   3 2
   فرق شما با کسی که توی شهرستان زندگی میکنه چیه؟میشه توضیح بدی.حتی در شهرستان منظورتون رو متوجه نشدم .احتمالا چون توی پایتخت نیست فکر میکنی سطح سوادش کمه یا چیزی حالیش نیست.بس کنید بابا این قضیه رو .افتاده رو زبونا شهرستانی شهرستانی .از دید هرکی که توی شهر دیگست اون میشه شهرستانی ما با این افکار بچه گانه شدیم ملت ایران و جهان پنجم نه سوم متاسفم برات ادمین بچاپ تا کی میخوای نظرات منو چاپ نکنی؟؟
 • بی نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  35 10
  مهریه بالا و زندگی فضایی و ... نخواهند، شوهر هست.
 • هاشم IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  39 0
  ازدواج واقعا سخت است. من اخیرا اقدام کردم. خیلی سخت است.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  46 8
  این آماری که شما دادین که تعداد دختران مجرد کمتر از مردان مجرد بود حالا احتمالا اولین راهکاری که به ذهن های منجمد می رسه بحث چند همسری مردان هست یعنی میخوان یک نفر رو از افسردگی نجات بدن بعد تبدیلش میکنن به افسردگی چندین نفر
 • بی نام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  30 2
  مشکل پول پووووول اوکی؟
 • بی نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  55 0
  حالا اینایی که ازدواج کردن و هر روز دعوا دارن و به فکر طلاقن به خاطر بیکاری و فقر یه فکری واسشون بکنین
 • بی نام IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  43 0
  تو خوشبتختیت سعی کن یکی دیگه رو سهیم کنی نه بدبختی تازه یه طفل بیچاره رو هم به این خراب شده بیاری که چی ولمون کنین
 • sasha A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  26 0
  خداروشکر که به اون اهدافی که میخواستیم رسیدیم
 • وحید A1 ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  21 0
  جامعه ی خیلی خوبی شده . خیلی از خانم های محترمه رو میشناسم که در ازدواج دوم یا سوم بسر میبرند و خیلی از دختر خانم هایی هم متاسفانه هستند ولی در تجرد واقعی علاج کار ما یکی سطح توقعات دختر خانم هاست که البته در خیلی از مواقع متاسفانه خانواده دختر خانم با سختگیری مانع از ازدواج دختر دلبندشان میشوند و از طرفی هم زنان مطلقه که با تجربیات بسیار مفید زندگی اول براحتی در زندگی دوم یا سوم بسر میبرند . بهرحال راهی نیست جز سطح توقع و روبرو شدن با واقعیات ....
 • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  65 2
  بی شوهری غصه نیست غصه اینجاست بنده های خدا در فضای خاله زنکی جهان سوم چه توهین هایی میشنوند و چه عذابی میکشند بخصوص در روستاها غصه اینجاست که با فرهنگ سازی غلط رسانه ای ازدواج اول و دوم و سوم افتخاره معرفی شده اما مجردبودن ننگ و عار
 • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  5 39
  دولت محترم، تو رو خدا اجازه بدين يك سايت رسمي راه اندازي كنن براي آشنايي افراد بالاي 30 سال به خدا عمده مشكل از دسترسي نداشتن به همديگه است. تحت نظارت باشه و اجبار كنن كه همديگرو در مكانهاي مشخص ملاقات كنن. من بالشخصه نميتونم در چنين سايتي ثبت نام كنم ولي اگه اجباري بشه ديگه مشكلم حل ميشه :
 • بی نام A1 ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  42 7
  حالا شوهر کنن که چی بشه همچین آش دهن سوزی هم نیست
 • بی نام A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  52 6
  دقت کردید به متن؟ مردها تجرد اختیار کرده ها،زنها مجرد مانده اند از ازدواج جامانده اند. خداییش خجالت نمیکشید اینقد تابلو هستید؟؟؟؟
 • چکیده IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  22 16
  از چین وارد کنیم
 • میلی A1 ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  44 0
  متولد 68 هستم و فوق لیسانس و البته بیکار، حالا به نظر شما باید ازدواج کنم؟ من ک لزومی نمیبینم با این شرایط
 • امير IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  21 32
  تا زماني كه پسرها از لحاظ جنسي تامين باشند نيازي به ازدواج نمي بينند چون نه ديگر نياز به خريد منزل و هزينه ازدواج دارند و نه مسئوليتي دارند . و هميشه در كنار خانواده لذت مي برند چاره كار مشخص نيست
 • بی نام IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  15 22
  علتش چیه ؟علتش امثال سایت شما با حمایت از دولت و مجلسی که هیچ کاری برای زیرساخت های ازدواج و تسهیلات اون چه مادی و چه معنوی انجام نداده و نمیده،تازه موانع ازدواج رو روز به روز بیشتر هم میکنن،بد عذابی در انتظارتونه.
 • مریم A1 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  31 15
  بی شوهر ماندن دختران مربوط به طبقه بی پول نیست بلکه دختران خانواده های پولدار هم بی شوهر ند و در انتظار ،پسران شغلی ندارند و عدهای هم از شرایط سخت ازدواج ودختران بی مسیولیت و آرزو به دل