تاریخ سی و یکم ماه مارس برای خروج تمامی سربازان انگلیسی از عراق اعلام شده است

سربازان انگلیسی با پایگاه نظامی این کشور در بصره پس از شش سال حضور وداع کردند. سربازان امریکایی به بصره آمدند و با همراهان انگلیسی خود در این پایگاه خداحافظی کردند. پرچم بریتانیا از فراز پایگاه به پایین کشیده شده و جای خود را به پرچم ایالات متحده بخشید. انگلیسی‌ها یک ماه زودتر از جدول زمانبندی اعلام شده از خاک عراق خارج می‌شوند. چهار هزار سرباز انگلیسی تا پایان ماه می از جنوب عراق خارج می‌شوند. بریتانیا از زمان همراهی با ایالات متحده در حمله به عراق در سال 2003 تا کنون در بهترین حالت 46 هزار سرباز در خاک عراق مستقر کرده است.بسیاری از گردان های نظامی اما از 2005 تا کنون اندک اندک به وطن بازگشتند.
فرمان پایان دادن به حضور نظامی انگلیس در عراق را اما گوردون براوون نخست وزیری در لندن و پس از دیدار با نوری مالکی همتای عراقی خود اعلام کرد . بر خلاف فرمان حضور انگلیسی‌ها در این جنگ که شش سال پیش توسط تونی بلر نخست وزیری وقت صادر شد. براوون در این خصوص گفت: امروز تاریخ شاهد پایان عملیات نظامی ما در عراق خواهد بود.
جنگ عراق و همراهی بریتانیا با ایالات متحده در این جنگ هیچ گاه در ذهن انگلیسی ها جا نیفتاد . تونی بلر را هم بسیاری قربانی همین جنگ می‌دانند. از 2003 تا کنون 180 نظامی انگلیسی جان خود را در این جنگ از دست دادند.
براوون در مراسم یادبود کشته شدگان در این جنگ گفت : یاد آنها همواره با ما همراه خواهد بود.
از ماه مارس تا کنون نیروهای انگلیسی اندک اندک انتقال ماموریت‌های محوله به سربازان امریکایی را آغاز کردند. حالا اما تاریخ سی و یکم ماه مارس برای خروج تمامی سربازان انگلیسی از عراق اعلام شده است. عراق در پایین ترین حد از خشونت و درگیری‌های قومی به سر می برد و انگلیسی‌ها زمان را برای خروج بسیار مناسب می‌دانند. ارتش ایالات متحده اما صد سرباز را برای جایگزینی سربازان انگلیسی راهی بصره کرده است. به دستور باراک اوباما بخشی از سربازان امریکایی تا پایان ماه اگوست سال 2010 از خاک عراق خارج می‌شوند. 50 هزار سرباز اما در این کشور باقی می مانند تا آموزش سربازان عراقی را پایان دهند.

کد خبر 7382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =