طرح درخواست استاندار البرز به معاون رییس جمهور برای تعطیلی پنجشنبه های البرز

استاندارالبرز با اعلام فوریت برای ممانعت از ورود خودروهای سنگین فاقد معاینه فنی به استان در پاسخ پیگیری اخذ مصوبه تعطیلی پنجشنبه ها در البرز گفت: درخواست بنده از معاون اول رییس جمهور این بوده است که البرز جزو استانهایی باشد که مشمول اجرای این طرح می گردد.

به گزارش خبر انلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز؛ دکترمحمدعلی نجفی شامگاه شنبه در کارگروه ملی کاهش آلودگی کلانشهرها که با حضور «عیسی کلانتری» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استانداران، شهرداران و معاونان وزرای مرتبط تشکیل شد، گفت: البرز تاوان تردد کامیون ها و اتوبوس های فرسوده به تهران را می دهد و حتی تعداد روزهای آلوده کرج بیش از تهران شده است.
وی با بیان اینکه افزایش ذخیره ارزی کشور از محل پس انداز درآمدهای نفتی امری پسندیده است، اظهار کرد: این منبع مالی باید برای رفع چالش مهم امروز مردم نیز کاربرد داشته باشد و از این رو دولت باید در این زمینه تصمیمی جدی اتخاذ کند.
دکتر نجفی در حاشیه این نشست نیز ضمن اشاره به مهمترین موضوعات طرح شده در کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها گفت: با توجه به شرایط اضطرار آلودگی هوا به دستور رییس جمهور این جلسه تشکیل شد و طی آن راهکارهای برون رفت از آلودگی کلانشهرهای کشور طرح و به تبادل نظرگذاشته شد.
وی با اشاره به اینکه سرمنشا اصلی آلودگی هوا در کلانشهرها سوخت و بنزین خودروها است محوری ترین برنامه های استان را در بحث کاهش آلاینده ها مورد اشاره قرار داد و افزود: تاکید بر استفاده از سوخت استاندارد و بنزین یورو ۴ در کنار آن نیز تکمیل آزاد راه ها در دستور کار است.


اقدام فوری برای جلوگیری از ورود خودروهای سنگین آلاینده هوا
استاندارالبرز تصریح کرد: یکی از بحث های اساسی، ورود ۲۵ هزار کامیون و خودرو سنگین به کلانشهر تهران است که عمدتا نیز از البرز عبور می کنند و نقص فنی دارند و یا فرسوده بوده و سوخت گازوییل مصرف می کنند.
وی افزود: اقدام فوری برای ممانعت از ورود کامیون های سنگین دودزا و نوسازی این خودروها باید در دستور کار قرار گیرد.


رونق صنعت با پیشنیاز پیوست زیست محیطی

دکتر نجفی در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از سهم آلودگی هوا نیز متعلق به صنایع بزرگ است گفت: اعتقاد ما براین است که هیچ صنعتی بدون پیوست محیط زیستی فعالیت نداشته باشد و این مهم باید در اولویت طرح های توسعه صنعتی استان مورد توجه قرار گیرد.


تخصیص اعتبار ملی برای شتاب گیری مترو و قطار در کلانشهر کرج

استاندارالبرز همچنین با بیان اینکه راه اندازی متروشهری و قطار شهری می توان بخشی از بار آلودگی هوا را در کلانشهر کرج کاهش دهد گفت: تخصیص اعتبارات مناسب از سوی دولت و مجلس برای تکمیل طرح توسعه قطارشهری و مترو کرج در اولویت قرار دارد و با پیش بینی اعتبار ملی ، قطار شهری کرج و قطار تهران_ کرج _هشتگرد با سرعت بیشتری روی ریل افتتاح قرار خواهد گرفت.


درخواست استاندار برای تعطیلی پنجشنبه های البرز به معاون رییس جمهور

نماینده عالی دولت در پاسخ به پرسش، آخرین تصمیمات برای پیگیری روند اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه ها در البرز نیز گفت: درخواست بنده به معاون رییس جمهور این بوده که البرز جزو استانهایی باشد که مشمول مصوبه تعطیلی پنجشنبه ها شود.
عسیی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این کارگروه ملی گفت: امروز نه تنها شاهد آلودگی هوا در تهران و کرج هستیم، بلکه شهرهایی همچون تبریز و ارومیه هم به لیست شهرهای آلوده ایران اضافه شده است.
وی ضمن اشاره به نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع مقابله با آلودگی هوا، اظهار کرد: مقابله با آلودگی هوا، حداقل در کوتاه مدت هزینه زا است و به طور نمونه باید میان برخورداری از هوای سالم و ادامه ساخت و ساز در چهار ماه انتهایی سال که منجر به تردد شبانه خودروهای فرسوده می شود، یک انتخاب داشته باشیم.
معاون رئیس جمهور افزود: حداقل 80 درصد آلایندگی ذرات زیر 2.5 میکرون در تهران ناشی از تردد اتوبوس ها و کامیون های فرسوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به آمار اعلام شده مبنی بر اینکه به طور نمونه سوخت مازوت نیروگاه شهید رجایی عامل 20 درصد آلودگی هوا در تهران و کرج است، از وزیر نفت درخواست شد تا نسبت به تامین سوخت گاز طبیعی برای تمام نیروگاه ها در فصل سرد سال اقدام شود، اما مهم تر از سوخت به عنوان یک فاکتور آلاینده هوا، احتراق ناقص سوخت در موتور وسایل نقلیه است.


70 درصد آلودگی شهر تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است
کلانتری با بیان اینکه طبق آمار اعلام شده از سوی شهرداری تهران، 70 درصد آلودگی شهر تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است، گفت: بر اساس همین آمار، 50 درصد اتوبوس های فعال در سیستم حمل و نقل عمومی تهران، فرسوده است و باید از رده خارج شود.
وی ضمن انتقاد از ورود 500 هزار موتورسیکلت کاربراتوری طی دو ماه به کشور، اظهار کرد: این حجم ورود موتورسکیلت کاربراتوری به کشور پیش از ابلاغ مصوبه دولت در این خصوص و در حالیکه هر موتورسیکلت چهار برابر خودرو تولید آلودگی دارد، قابل قبول نیست.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه عمده مشکل آلودگی هوا به ویژه در تهران ناشی از تردد کامیون ها، اتوبوس ها، مینی بوس ها و موتورسیکلت های فرسوده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه آلودگی به صورت مستقیم و غیر مستقیم منجر به بیماری مردم می شود، باید آماده اتخاذ تصمیم های سخت برای مقابله با این چالش باشیم.


40 درصد کامیون های در حال تردد در تهران فرسوده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به فرسودگی حداقل 40 درصد 140 هزار کامیون در حال تردد در تهران داشت و گفت: چرا باید با پیشنهاد یک شرکت خودروسازی معتبر دنیا برای نوسازی تمامی تاکسی های فرسوده تهران به ازای دریافت نفت خام به میزان تفاوت سوخت مصرفی تاکسی فرسوده و نوسازی شده طی پنج سال، مخالفت شود.
کلانتری افزود: این کارشکنی صنعت است، در حالیکه صنعت داخلی باید با ارتقاء تولید خود، فضای رقابت با صنعت خارجی را ایجاد کند.
حاکمیت باید تکلیف خود را با زیاده خواهی صنعت مشخص کند
معاون رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که حاکمیت باید تکلیف خود را با زیاده خواهی صنعت مشخص کند، تصریح کرد: باید مشخص شود که مملکت نوکر صنعت است یا صنعت در خدمت مردم است.
وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از این پس تنها به وظیفه نظارتی و حاکمیتی خود عمل می کند، اظهار کرد: هیچ موضوع پنهانی وجود ندارد و سلامت، امنیت زیست محیطی و حقوق نسل های بعد قابل چشم پوشی نیست.


افشاگری های محیط زیست آغاز خواهد شد
کلانتری با اعلام اینکه افشاگری های محیط زیست آغاز خواهد شد، گفت: حق مردم در حوزه محیط زیست را باز پس می گیرم، اگرچه می دانم ممکن است این حرف ها، هجمه ها و فشارهای زیادی برایم به همراه داشته باشد.


2.2 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف خسارات ناشی از آلودگی هوا می شود
بنابراین گزارش، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آسیب های مختلف ناشی از آلودگی هوا همچون آسیب های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی، گفت: کنترل در مبداء یا منبع ایجاد آلودگی، همچنین استفاده از فناوری های نوین همچون استفاده از ماشین های برقی و هیبریدی دو روش مهم مقابله با آلودگی هوا است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: گرچه منابع طبیعی در تابستان سهمی تقریبا 50 درصدی در تولید ذرات زیر کمتر از 2.5 میکرون دارند اما این سهم در تابستان بسیار کاهش پیدا می کند.
تجریشی ضمن مرور ظرفیت های قانونی در حوزه مقابله با آلودگی هوا، اظهار کرد: حذف آلاینده های صنعتی، توزیع سوخت پاک، برخورد با مجریان آلودگی هوا از جمله ظرفیت های قانون هوای پاک است.
وی با یادآوری این موضوع که 2.2 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف خسارات ناشی از آلودگی هوا می شود، خاطرنشان کرد: مقابله با آلودگی هوا نیازمند عزم ملی است.


جلوگیری از توزیع سوخت غیراستاندارد در کشور تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست است
در ادامه، شینا انصاری مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای نمونه برداری و پایش سوخت توزیعی در هشت کلانشهر کشور از سال 93 تا کنون، گفت: از 27 مهرماه سالجاری و حسب تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سنجش شاخص گوگرد بنزین توزیعی در کنار سنجش شاخص های بنزن و آروماتیک در دستور کار قرار گرفت.
وی تاکید کرد: تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست جلوگیری از توزیع سوخت غیراستاندارد در کشور است و به این وظیفه عمل می کند.


عدم تامین منابع اعتباری اصلی ترین دلیل اجرایی نشدن قوانین و مصوبات است

همچنین، محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بیانیه سال 2013 سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اینکه آلودگی هوا یکی از عوامل مهم بیماری های مختلف است، گفت: چرا سازمان حفاظت محیط زیست بر حسب وظیفه و تکلیف نظارتی خود، تخلفات سایر دستگاه های مسئول در زمینه مقابله با آلودگی هوا را به صورت عمومی اعلام نکرده است.
در ادامه، سید محمد علی افشانی معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با تاکید بر اینکه خلاء قانونی در زمینه مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد، گفت: برداشتن گام عملی برای رفع این چالش، نیازمند تامین منابع مالی است.
وی با بیان اینکه ما مکلف به انجام تکالیفی می شویم بدون اینکه منابع اعتباری مشخصی برای انجام این تکالیف مشخص شده باشد، اظهار کرد: عدم تامین منابع اعتباری اصلی ترین دلیل اجرایی نشدن قوانین و مصوبات است.


هیچ راهکار کوتاه مدتی برای مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد
بنابراین گزارش، امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه نیز با بیان اینکه طبق تجربه جهانی هیچ راهکار کوتاه مدتی برای مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد و حداقل زمانی چهارساله برای رفع این چالش نیاز هست، گفت: تنها راهکارهای کوتاه مدت برای مقابله با آلودگی هوا، استفاده از روش های همچون افزایش سخت گیری های مدیریتی در تردد خودروها و مدیریت ترافیک، همچنین تعطیلی مدارس است.
قناتی افزود: سال گذشته حتی برش یکساله تکالیف و مسئولیت دستگاه ها بر اساس سیاهه انتشار شرکت کنترل کیفیت هوا تهیه شد اما عدم تخصیص اعتبار مانع از انجام اقدام اجرایی توسط دستگاه ها شد.
بهرام طاهری مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نظام مدیریت یکپارچه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) نیز پیشنهاد داد: رئیس سازمان محیط زیست با تفویض اختیار از سوی رئیس جمهوری مدیریت واحد موضوع آلودگی هوا را بر عهده بگیرد.
طاهری با ارائه توضحیاتی در خصوص تشدید پدیده اینورژن همزمان با کوتاه شدن روزها و بلند تر شدن شب ها، خواستار در نظر گرفتن تعطیلات زمستانی با کاهش تعطیلات تابستانی برای مدارس کشور در بازه زمانی انتهای آذرماه تا ابتدای دی ماه شد.
بنابراین گزارش، محمدحسین مقیمی استاندار تهران با اشاره به تبعات اجتماعی تصمیم های سخت برای مقابله با آلودگی هوا، گفت: با توجه به اینکه 70 درصد چالش آلودگی هوا در تهران و تمامی کلانشهرها ناشی از سیستم حمل و نقل و ترافیک است، و از طرف دیگر خلاء قانون و برنامه در این زمینه وجود ندارد، باید منبع اجرایی برنامه ها و تکالیف موجود به ویژه در زمینه توسعه و بهبود کیفیت سیستم حمل و نقل عمومی مشخص شود.
در ادامه جلسه، معاونان استانداران فارس، مرکزی، اصفهان و مشهد با تشریح دستاوردها و چالش های خود برای مقابله با آلودگی هوا، بر ضرورت در نظر گرفتن منابع مالی مشخص برای رفع این بحران تاکید کردند.

 

46

کد خبر 740042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =